Zna to z autopsji wielu czytelników - rozkłady jazdy busów nijak się czasami mają do rzeczywistości.
Napisała do nas czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji), na temat sytuacji, jaka ją spotkała na początku obecnego tygodnia. Czytelniczka czekała na busa, który według rozkładu jazdy widniejącego na przystanku w Suchej Beskidzkiej, miała ją zabrać o godzinie 11:34 do Krzeszowa.
- Proszę o interwencję w sprawie nieaktualnego rozkładu jazdy busów w Suchej Beskidzkiej. Dziś musiałam skorzystać (raczej chciałam skorzystać ) z komunikacji publicznej. Stałam na przystanku koło dworca PKS i chciałam dojechać do Krzeszowa. Bus powinien odjechać z tego przystanku o godz. 11.34 (...). Po upływie 10 minut bezowocnego czekania czyli dokładnie o 11.44 zadzwoniłam do przewoźnika z zapytaniem o połączenie. Pan Leszek Strączek odebrał telefon i wyjaśnił nam (ze mną czekała sympatyczna para studentów chcących zobaczyć Żurawnicę i Kozie Skałki a w dalszej perspektywie Leskowiec), że ten bus nie jeździ o dawna (od czasów pandemii?) i wszyscy to wiedzą (...) i że jeździ wcześniejszy o 11.05. Ja niestety darów proroczych nie mam i zawierzyłam rozkładowi jazdy umieszczonemu w publicznym miejscu. Na moje pytanie dlaczego nie ma o tym informacji w gablotce z rozkładem jazdy uzyskałam odpowiedź (...) że gablotka jest zamknięta na klucz a klucz mają tajemniczy ,,oni" z Urzędu Miasta w Suchej Besk. i klucza nie dają nikomu i przewoźnik nic tam nie może zmienić. Tajemniczy ,,oni" drukują również rozkłady jazdy i w gablotach umieszczają. Pan Przewoźnik poinformował nas również, że wiele busów nie kursuje ale jak się o tym dowiedzieć i skąd już nie powiedział. (...). Sezon wakacyjny w pełni i jeśli są u nas turyści to tylko się cieszyć a i przewoźnikom powinno na pasażerach zależeć. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać.
Reklama
Po otrzymaniu powyższej wiadomości postanowiliśmy skontaktować się z właścicielem linii odpowiedzialnej za wspomniany kurs. We wtorek odebrał telefon, ale nie mogliśmy kontynuować rozmowy z powodów jakościowych połączenia. W kolejnych dniach już nie odbierał telefonów, nie odpowiedział na sms.
Tymczasem na stronie internetowej przewoźnika znaleźliśmy informację, że kurs ten powinien się odbywać o godzinie 11:34. Co ciekawe, nie ma tam informacji, że bus taki miałby jechać o godzinie 11:05. Jak ustaliliśmy, do suskiego magistratu nie trafiła żadna informacja odnośnie ewentualnej zmiany rozkładu jazdy dla tego kursu. Czy w związku, przewoźnik zmienił rozkład jazdy nie informując o tym nikogo? Tego nie wiemy. Wiemy za to, jak cała sytuacja odnośnie ewentualnych zmian w rozkładzie jazdy powinna wyglądać i kto za nią odpowiada.
- Każdy przewoźnik, któremu starosta suski udziela zezwolenie na wykonywanie regularnych przewozów osób w publicznym transporcie zbiorowym, podpisuje zobowiązanie, że poinformuje zarządcę przystanku o rozkładach jazdy, bądź na zlecenie tego zarządcy sam zamieści rozkłady na przystankach. W przypadku sytuacji o braku kursu na linii Sucha Beskidzka-Krzeszów, gdy przewoźnik miał stwierdzić w rozmowie telefonicznej, ze tego kursu nie wykonuje od dłuższego czasu, powinien poinformować starostę suskiego, który udzielił mu tego zezwolenia, że zawiesza dany kurs, jak również przekazać zarządcy przystanków informację o zmianie w rozkładach jazdy na przystankach. Uprasza się, by wszyscy, którzy mają uwagi do rozkładu jazdy, składali na piśmie takie petycje do starosty, bo wtedy mamy podstawę do przeprowadzenia weryfikacji. Oczywiście weryfikujemy też zgłoszenia telefoniczne, których jest dużo. Często się okazuje, że przewoźnik jednak jeździ a np. dzwoni konkurent na konkurenta i nie są to sprawdzone informacje. Starostwo jest odpowiedzialne za nadzór nad przedsiębiorcami, którym udzieliło zgody na wykonywanie kursów. Kiedy przewoźnik nie jedzie, to odpowiedzialność leży po jego stronie. Starostwo musi to zweryfikować i wyciągnąć ewentualne konsekwencje. Ustawa covidowa m.in. spowodowała, że przewoźnik nie musi wykonywać nierentownych kursów bądź może skracać je w części linii, która jest nierentowna. Obowiązuje ona do dnia dzisiejszego i utrudnia weryfikację rozkładu jazdy. Nie zmienia to faktu, że informację na ten temat powinien podać przewoźnik starostwu i zarządcy przystanku. Dwukrotnie, na początku pandemii i jesienią zeszłego roku, wysyłałem pismo w tej sprawie do przewoźników i generalnie otrzymywałem na nie odpowiedzi. Jeżeli ktoś na nie nie odpowiedział, to uznaliśmy, że dalej jeździe zgodnie z rozkładem, do którego się wcześniej zobowiązał. W dużej części rozkłady zostały uaktualnione, ale okazuje się, że w jakiejś części nie są. W sprawie tej sprawy prowadzę rozmowę z tym przewoźnikiem i weryfikuję rozkłady jazdy na przystankach - informuje Michał Kuśnierz z Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Można jeszcze dodać taką informację ze to nie tylko do Krzesszowa. również też tam są inne kursy. I stale znajdują sie przewozy tzw. widmo. Wygląda na to ze busy , autokary jeżdżą jak chcą o ktorej chcą . I tak jest od momentu jak sie zaczęła pandemia. I coraz jest gorzej z tym . Nie mówiąc oczywiscie o cenach . Bo np. cena biletu z Makowa Podhalańskiego do Krakowa wynosi 27 zł. to tez lekka przesada. a kiedys kosztowało 12 zł.
Kiedys bylo kiedys .. teraz jest teraz.. popatrz na ceny paliwa .. to normalne ze wszystko idzie w gore i niestety transport tez.. inflacja ,
W Zawoi dopiero jest cyrk. I nie ma na to rady.Jaki wstyd przed uchodźcami z Ukrainy,którzy czekają na przystanku nie rozumiejąc dlaczego nic nie jedzie. Rozkłady zupełnie nieaktualne a w internecie tak samo zupełnie co innego niz w rzeczywistości.
Pomijam fakt że kiedy dzieci jeżdżą do szkoły nie mają czym dojechać i czym wrócić. Skandal kto wydaje tym busiarzom licencję??? Bilet ze Śleszowic do Suchej 8.50 masakra.
Babo popatrz na paliwo ile stoi.. wsztstko bys cie chcieli za fri.. chyba was za bardzo pis rozpiescil.. popatrz na ceny paliwa do tego amortyzacja auta .. jak chce to jezdzi swoim autem policzysz ile cie bedzie kosztowac..
Nie wiem czy ktoś zauważył, ale biały rozkład z Kasi jest naklejony na gablocie więc aby zmienić nie trzeba klucza.
To samo linia Bieńkowka - Sucha. W wakacje to graniczy z cudem się dostać z/do Bieni. Rozkłady w wioskach przestarzałe, chyba z przed pięciu lat nawet. Rozkład jeszcze z Bryla jest. Wstyd przed przyjezdnymi ! Radni powinni interweniować w tej sprawie.
To jest wszystko do rozwalenia i zrobienia na nowo. Starostwo powinno się za to zabrać . Pociąg Maków - Kraków 12:50 zł Polecam.
Tak. Na razie podejście gościa z podstawówki co się tym zajmuje..
Nigdzie na żadnym przystanku na żadnym!! Nie ma aktualnych rozkładów jazdy busów , nie wiem czy kierowcom busów też nie zależy na pasażerach
A linia Skawica / Zawoja - Sucha Beskidzka? XD Jak dojeżdżałem do szkoły w Suchej kilka lat temu to już tak było. Przynajmniej połowa kursów była tylko na papierze. A i tak - chciałeś jechać - to nie wychodzisz - jak w np. DE - by minutkę być przed tym kursem a minimum 30minut. No ale cóż - prywatyzacja busów - beż żadnych ograniczeń - to później wyrzucają kursy na których najmniej zarabiają. Plus obecne ceny nie powalają... a z uczniowskimi / studenckimi jest podobnie. Dlatego - choć jazda własnym autem nie jest może najekologiczniejsza - ani najtańsza - to jednak przynajmniej nie jest się uzależnionym od tych kilku busów co faktycznie jeżdżą... a właśnie jeździ tylko kilka - przez co są tak doładowane, że ciężko dostać miejsce siedzące... A najlepiej jak dwa busy z dwóch różnych firm jadą o podobnym czasie. To wtedy są wyścigi na całym odcinku... a ludzie to zimnioki...
U nas kursuje KASIA Bus bardzo solidna firma Szkoda ze gmina dala dofinansowanie dla busa który jeździ że Stryszawy do Huciska a nie Kasi Bus
Linia z Zawoi jest już w ogóle jakimś nieporozumieniem. Busy jeżdżą jak chcą, nikt nad tym nie panuje, wychodzisz na przystanek 20min. wcześniej i czekasz..... Później okazuje się, że bus jechał albo 30min. wcześniej ( gdzie na rozkładzie takiego nie ma) albo w ogóle (bo nie było ludzi) albo przystanek początkowy robi sobie wcześniej niż powinien. Rozkłady na przystankach nieaktualne... Ktoś tym powinien się w końcu zająć bo to co się dzieje to jest jakiś absurd.
Można jeszcze dodać taką informację ze to nie tylko do Krzesszowa. również też tam są inne kursy. I stale znajdują sie przewozy tzw. widmo. Wygląda na to ze busy , autokary jeżdżą jak chcą o ktorej chcą . I tak jest od momentu jak sie zaczęła pandemia. I coraz jest gorzej z tym . Nie mówiąc oczywiscie o cenach . Bo np. cena biletu z Makowa Podhalańskiego do Krakowa wynosi 27 zł. to tez lekka przesada. a kiedys kosztowało 12 zł.
Kiedys bylo kiedys .. teraz jest teraz.. popatrz na ceny paliwa .. to normalne ze wszystko idzie w gore i niestety transport tez.. inflacja ,
W Zawoi dopiero jest cyrk. I nie ma na to rady.Jaki wstyd przed uchodźcami z Ukrainy,którzy czekają na przystanku nie rozumiejąc dlaczego nic nie jedzie. Rozkłady zupełnie nieaktualne a w internecie tak samo zupełnie co innego niz w rzeczywistości.