Reklama


11 września – Międzynarodowy Dzień Udzielania Pierwszej Pomocy

11/09/2025 14:45

Idea humanitaryzmu i pomocy rannym znana była już w średniowieczu, kiedy Władysław Jagiełło (ok. 1362 lub ok. 1352 – 1434), założyciel dynastii Jagiellonów, wielki książę litewski w latach 1377 – 1381 i 1382 – 1401, król Polski od 1386 do 1434 roku, polecił opatrywać oraz pomagać rannym zarówno swojej, jak również przeciwnej armii. Rewolucja i początki pierwszej pomocy przypadają na XIX i XX wiek. Wówczas Jean Henri Dunant (1828 – 1910), szwajcarski kupiec, filantrop, założyciel Czerwonego Krzyża, laureat pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla w 1901 roku, świadek bitwy pod Solferino – 24 czerwca 1859 roku, w trakcie wojny francusko – austriackiej, przerażony brakiem jakiejkolwiek pomocy poszkodowanym, poświęcił swój czas oraz pieniądze, aby pomóc rannym, aktywizując także miejscową ludność. Tragiczne wydarzenie doprowadziło do utworzenia międzynarodowej organizacji mającej nieść pomoc rannym żołnierzom. W 1863 roku założono Międzynarodowy Komitet Pomocy Rannym, który przekształcił się następnie w Komitet Czerwonego Krzyża. Obecnie organizacja jest częścią większego ruchu, zwanego Międzynarodowym Ruchem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, zrzeszającego około 97 milionów wolontariuszy na świecie stworzonym, aby chronić ludzkie zdrowie, życie, zapewnić należyty szacunek dla istoty ludzkiej, łagodzić ból i cierpienie, a także odrzucać wszelką dyskryminację.

Święto zostało ustanowione przez wspomniany wcześniej Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w 2000 roku. Jego celami są przede wszystkim: promowanie wszechstronnej wiedzy i praktycznych działań na temat udzielania pierwszej pomocy, jej znaczenia w ratowaniu zdrowia oraz życia w sytuacjach np. wojny, katastrof drogowych, klęsk żywiołowych,  w codziennym życiu m. in.: przy nagłym zatrzymaniu krążenia – pomoc w ciągu 2 – 3 minut daje szanse na przeżycie, w przypadkach różnego rodzaju urazów, złamań, poparzeń itp., uwrażliwienie  wszystkich ludzi na potrzebę, wręcz konieczność niesienia innym pomocy.

Reklama

Należy z całą mocą podkreślić, iż zgodnie z polskim prawem udzielanie pomocy w nagłych przypadkach jest obowiązkiem. Pracodawcy muszą przeszkolić pracowników w zakresie udzielania  pierwszej pomocy. Dyrektorzy szkół mają obowiązek skierować pracowników na kurs.

Pamiętajmy – każdy z nas może znaleźć się sytuacji, kiedy pomoc innym ludziom jest niezbędna. Wówczas trzeba odważnie podjąć właściwe działania w celu podtrzymania życia lub zminimalizowania skutków zaistniałego zdarzenia. Warto zatem skorzystać z różnych akcji informacyjnych, kursów, warsztatów udzielania pierwszej pomocy, prowadzonych przez ratowników medycznych, lekarzy systemu, pielęgniarki systemu, nauczycieli w Specjalistycznych Centrach Ratownictwa, Polskim Czerwonym Krzyżu, czy organizowanych szkoleniach pracowników w ramach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Reklama

Wszystkim szkoleniowcom i udzielającym pierwszej pomocy innym życzymy Wszystkiego co Najlepsze. Za trud ratowania zdrowia oraz życia serdecznie dziękujemy!

Kazimierz Surzyn      

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/09/2025 14:45
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama