W obliczu zagrożeń i doświadczeń związanych z wojną na Ukrainie coraz większą uwagę zwraca się na ochronę ludności cywilnej. Poseł Edward Siarka zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z pytaniami dotyczącymi możliwości zwiększenia skuteczności systemu obrony cywilnej.
W swoim wystąpieniu poseł wskazał na potrzebę wykorzystania dostępnych zasobów państwa, w tym infrastruktury, która mogłaby w przyszłości pełnić dodatkowe funkcje ochronne. Zapytał między innymi o możliwość współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i wykorzystania nowych tuneli kolejowych oraz drogowych budowanych przez GDDKiA i PKP PLK SA.
– Działania wojenne na terenie Ukrainy zainicjowane przez Federację Rosyjską w 2022 roku stanowiły potężny impuls do zreformowania polityki obronności wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej. Działania w dziedzinie bezpieczeństwa państwa skupiają się na zapobieganiu konfliktom zbrojnym, utrzymywaniu dobrze wyszkolonej i wyposażonej armii oraz przede wszystkim na ochronie ludności cywilnej – mówi poseł Edward Siarka.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi przedstawiło obowiązujące rozwiązania prawne dotyczące obiektów ochronnych oraz działań podejmowanych w zakresie przygotowania systemu obrony cywilnej.
– Regulacje nakładające obowiązek przystosowania tuneli do pełnienia funkcji obiektu zbiorowej ochrony zostały zawarte w ustawie ochronie ludności i obronie cywilnej. Budowle podziemne położone w granicach administracyjnych miast wykorzystywane do celów transportu należy projektować i wykonywać w sposób zapewniający spełnienie warunków technicznych dla budowli ochronnej – informuje Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Przedstawiciel resortu wskazał również, że decyzje dotyczące wyznaczania obiektów zapewniających schronienie należą do właściwych organów ochrony ludności. Podkreślono także, że ministerstwo uczestniczyło w spotkaniach z przedstawicielami innych instytucji, których celem było określenie możliwości wykorzystania zarządzanej przez nie infrastruktury do celów budownictwa ochronnego.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze