Od ponad czterystu dni żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) walczą z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie województwa małopolskiego. W ostatnich tygodniach najważniejszym przedsięwzięciem jest zabezpieczenie szpitala tymczasowego EXPO.
Szpital tymczasowy
19 marca został uruchomiony szpital tymczasowy na bazie Międzynarodowego Centrum Targowego EXPO w Krakowie przy ul. Galicyjskiej 9. Sytuacja epidemiczna w Małopolsce wymusiła konieczność dodatkowego zabezpieczenia obiektu poprzez wydzielenie odpowiedniej ilości personelu medycznego oraz sprzętu. Na pomoc ruszyła 11 MBOT i 6 Brygada Powietrznodesantowa (6 BPD). Wojsko skierowało do szpitala ratowników medycznych, ratowników posiadających kurs pomocy przedmedycznej, żołnierzy z zadaniem realizacji celów sanitarno-epidemiologicznych oraz do transportu wewnętrznego, a także pojazdy transportowe.
Wsparcie i pomoc
Wsparcie szpitala tymczasowego to nie jedyny obszar pomocy. Pierwszym zadaniem było działanie na rzecz Straży Granicznej poprzez wzmocnienie południowej granicy Rzeczypospolitej na przejściach w Winiarczykówce i Chochołowie oraz wzmocnienie lotniska w Balicach. Terytorialsi wspierali m. in. Policję, szpitale, stacje sanitarno-epidemiologiczne, domy pomocy społecznej, pobierali wymazy, rozwozili posiłki dla weteranów, przewozili weteranów i seniorów na szczepienia, organizowali transport środków medycznych dla potrzeb Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- W chwili obecnej równolegle z zadaniami związanymi z zabezpieczeniem punktów szczepień realizujemy transporty z tlenem na potrzeby szpitali w całym kraju. Ponadto wspieramy 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką i Szpital Uniwersytecki w Krakowie w organizacji punktów szczepień – mówi Dowódca Brygady płk Krzysztof Goncarz. – Na „drugim froncie” przygotowujemy się do uroczystości wręczenia sztandaru oraz Święta 11 MBOT. To wydarzenie będzie miało miejsce 22 maja na terenie jednostki wojskowej w Rząsce - dodaje.
Jednym z priorytetowych zadań jest opieka nad weteranami walk o wolną Polskę z II wojny światowej. Zgodnie ze swoją dewizą „Zawsze gotowi, zawsze blisko” terytorialsi na bieżąco monitorują potrzeby i samopoczucie swoich starszych kolegów w mundurach.
Brygada
Aktualnie w 11 MBOT służy około 1 tys. żołnierzy. W tym roku zaplanowano rozpoczęcie formowania 112 batalionu lekkiej piechoty w Oświęcimiu.
Informacje przekazał mjr Bartosz Kubal, oficer Prasowy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.ofermy wojskowe i tyle! Walczą hihi!
ofermy wojskowe i tyle! Walczą hihi!