Każda aktywność zimą nie tylko wpływa na poprawę naszej kondycji, ale także dbanie o zdrowie, szczególnie właśnie zimową porą, kiedy ze wzmożoną siłą atakują nas wirusy i bakterie. Oczywiście siłownie wspaniale sprawdzają się również w pozostałych porach roku. Wybór ćwiczeń należy do nas samych. Moim zdaniem będąc na siłowni warto przede wszystkim:
Zimą możemy także ćwiczyć na siłowni plenerowej. Niższe temperatury wzmacniają organizm, hartują go, także organizm uruchamia mechanizmy termoregulacji, dzięki temu spalanie kalorii jest dużo większe. Lepiej dotleniamy organizm co znacznie poprawia pracę serca, układu oddechowego, a także mózgu. Dostarczamy mu potrzebnej witaminy D. Trening uwalnia endorfiny, poprawiając nastrój, jest wspaniały na pozbycie się zimowej chandry. Przed treningiem wskazana jest 10 minutowa rozgrzewka np. podskoki, wymachy dynamiczne. Orbitreki lub rowerki pomagają rozgrzać ciało. Sprzęt do wyciskania w pozycji siedzącej, poręcza do pompek wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców. Ćwicząc na drążkach i ławkach stacjonarnych uaktywniamy szczególnie mięśnie brzucha i nóg. Trening na zewnątrz warto zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi znacznie poprawiającymi elastyczność mięśni. Wpływają też na to, iż są mniej sztywne. Ponadto natura działa na nas kojąco, uspokaja.
Na siłownię plenerową zimą trzeba się odpowiednio ubrać: przede wszystkim założyć termoaktywne ubrania, które gwarantują prawidłowy przepływ powietrza, ponieważ ciepło wytwarzane w czasie ćwiczeń zostanie wydalone na zewnątrz, a odzież pozostanie sucha. Ubrać najlepiej oddychającą koszulkę z długim rękawem, polar lub dres termoaktywny, wygodną kurtkę, którą podczas ćwiczeń można zdjąć, wysokie skarpety, zabezpieczające przed wychłodzeniem, otarciami, rękawiczki, chroniące przed bezpośrednim kontaktem z zimnymi przyrządami oraz buty do treningu w niskiej temperaturze. Pamiętajmy o nawadnianiu się zimą, mimo że mniej się nam chce pić, gdyż potliwość organizmu jest mała, to jednak należy dziennie wypić zalecane 2 litry niegazowanej wody.
Systematyczne ćwiczenia na siłowni przynoszą wiele korzyści fizycznych, ale również psychicznych przede wszystkim: zwiększenie siły i masy mięśniowej, poprawę ogólnej kondycji, redukcję tkanki tłuszczowej, zwiększają odporność na choroby, elastyczność, mobilność, redukują stres, poprawiają nastrój, powodują szysze zasypianie i spokojny sen. Zatem warto poświęcić czas oraz wysiłek na regularne ćwiczenia poprawiające nasze zdrowie o każdej porze roku.
Życzę satysfakcji z treningów.
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze