Reklama


Siłownie zamknięte i plenerowe dobre na zimową kondycję i zdrowie

08/01/2025 16:40

  Każda aktywność zimą nie tylko wpływa na poprawę naszej kondycji, ale także dbanie o zdrowie, szczególnie właśnie zimową porą, kiedy ze wzmożoną siłą atakują nas wirusy i bakterie. Oczywiście siłownie wspaniale sprawdzają się również w pozostałych porach roku. Wybór ćwiczeń należy do nas samych. Moim zdaniem będąc na siłowni warto przede wszystkim:

  • pobiegać na bieżni, które wzmacnia serce i układ krążenia, redukuje ryzyko zawału, obniża tętno i ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, zwiększa pojemność płuc i wydolność oddechową, nie obciąża stawów, wzmacnia mięśnie nóg, kolan, ud, łydek, pośladków, ramion, także plecy i brzuch, pomaga w leczeniu depresji, poprawia jakoś snu, odporność, oraz kondycję i samopoczucie;
  • jeździć na rowerku stacjonarnym, aby usprawnić układ sercowo-naczyniowy, obniżyć ciśnienie krwi, zwiększyć siłę mięśni nóg, wzmocnić dolne części ciała, wydolność płuc, poprawić pracę układu odpornościowego, przyśpieszyć metabolizm, ujędrnić ciało, wysmuklić sylwetkę, zredukować stres, a także uwolnić potrzebne endorfiny;
  • ćwiczyć na orbitreku poprawiającym znacznie naszą wydolność, wzmacniającym mięśnie oraz spalającym tkankę tłuszczową;
  • ćwiczyć na stepperze, by doprowadzić do wzrostu wytrzymałości i stabilności nóg, wzmocnienia kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowego, poprawić wydolność krążeniowo-oddechową oraz wzmocnić układ odpornościowy;
  • podnosić ciężary, które wpływają na poprawę wydolności fizycznej, kondycji, ukrwienia organizmu, dobrze działają na system nerwowy, stawy, kości, spalanie tłuszczu, poprawiają  znacznie szybkość, siłę, pomagają w leczeniu wad postawy, prowadzą do osiągnięcia ładnej, wyrzeźbionej, wysportowanej sylwetki;
  • wykonywać ćwiczenia na drabince, aby rozwijać kondycję, wzmocnić mięśnie brzucha, pleców, poprawić ogólną sprawność fizyczną, mobilność, zwinność, szybkość, wymusić intensywne i precyzyjne ruchy, za pomocą wiszenia na drabince rozciągamy kręgosłup, a to z kolei wpływa na lepszą regenerację, odżywienie dysków w kręgosłupie oraz ich nawodnienie, ćwicząc na drążku gimnastycznym wzmacniamy mięśnie obręczy barkowej, mięśnie brzucha, a także powodujemy rozciąganie szczelin międzykręgowych;
  • warto w przerwie bardziej wymagających, intensywniejszych ćwiczeń poskakać na skakance, wykonać kilka przysiadów lub pompek; skakanie na skakance poprawia kondycję, stabilizację, szybkość, zręczność, wzmacnia mięśnie, usprawnia pracę serca i układu krążenia, zwiększa wydolność oddechową i pojemność płuc, elastyczność stawów i więzadeł, szczególnie w obrębie stawów skokowych oraz kolan; przysiady wzmacniają dolne części ciała głównie mięśnie ud, pośladków, łydek, kolan, które stają się silniejsze, wytrzymałe, co daje znacznie lepszą stabilność w codziennych aktywnościach; pompki wzmacniają mięśnie górnych partii ciała, pozwalają wyrzeźbić mięśnie klatki piersiowej, barków, ramion, mięśnie całego korpusu, też pleców, pośladków, a nawet ud.   

            Zimą możemy także ćwiczyć na siłowni plenerowej. Niższe temperatury wzmacniają  organizm, hartują go, także organizm uruchamia mechanizmy termoregulacji, dzięki temu spalanie kalorii jest dużo większe. Lepiej dotleniamy organizm co znacznie poprawia pracę serca,  układu oddechowego, a także mózgu. Dostarczamy mu potrzebnej witaminy D. Trening uwalnia endorfiny, poprawiając nastrój, jest wspaniały na pozbycie się zimowej chandry. Przed treningiem  wskazana jest 10 minutowa rozgrzewka np. podskoki, wymachy dynamiczne. Orbitreki lub rowerki pomagają rozgrzać ciało. Sprzęt do wyciskania w pozycji siedzącej, poręcza do pompek wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, ramion i pleców. Ćwicząc na drążkach i ławkach stacjonarnych uaktywniamy szczególnie mięśnie brzucha i nóg. Trening na zewnątrz warto zakończyć ćwiczeniami rozciągającymi znacznie poprawiającymi elastyczność mięśni. Wpływają też na to, iż są mniej sztywne. Ponadto natura działa na nas kojąco, uspokaja.

Reklama

            Na siłownię plenerową zimą trzeba się odpowiednio ubrać: przede wszystkim założyć termoaktywne ubrania, które gwarantują prawidłowy przepływ powietrza, ponieważ ciepło wytwarzane w czasie ćwiczeń zostanie wydalone na zewnątrz, a odzież pozostanie sucha. Ubrać najlepiej oddychającą koszulkę z długim rękawem, polar lub dres termoaktywny, wygodną kurtkę, którą podczas ćwiczeń można zdjąć, wysokie skarpety, zabezpieczające przed wychłodzeniem, otarciami, rękawiczki, chroniące przed bezpośrednim kontaktem z zimnymi przyrządami oraz buty do treningu w niskiej temperaturze. Pamiętajmy o nawadnianiu się zimą, mimo że mniej się nam chce pić, gdyż potliwość organizmu jest mała, to jednak należy dziennie wypić zalecane 2 litry niegazowanej wody.

            Systematyczne ćwiczenia na siłowni przynoszą wiele korzyści fizycznych, ale również psychicznych przede wszystkim: zwiększenie siły i masy mięśniowej, poprawę ogólnej kondycji, redukcję tkanki tłuszczowej, zwiększają odporność na choroby, elastyczność, mobilność, redukują stres, poprawiają nastrój, powodują szysze zasypianie i spokojny sen. Zatem warto poświęcić czas oraz wysiłek na regularne ćwiczenia poprawiające nasze zdrowie o każdej porze roku.

Reklama

Życzę satysfakcji z treningów.

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/01/2025 17:51
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości