Reklama


Rynek domen .pl w IV kwartale 2020 roku

Promocja
01/04/2021 10:47

W Polsce nadzór nad rynkiem domen .pl sprawuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy, czyli NASK. To jednak nie w tym instytucie rejestrujesz domeny, a u jego partnerów. NASK publikuje kwartalne raporty, z których możesz dowiedzieć, jak obecnie wygląda sytuacja na rynku domen .pl. Sprawdźmy, jakie zmiany zaszły w IV kwartale 2020 roku.

Raport NASK – domeny .pl w IV kwartale 2020 roku

2020 rok był trudny dla wielu biznesów ze względu na pandemię i wprowadzone obostrzenia. Część przedsiębiorców mogła działać w ograniczonym zakresie, a niektórym całkowicie odebrano taką możliwość. Dla stacjonarnych biznesów oznaczało to wiele problemów, natomiast korzystały firmy, które oferowały swoje produkty i usługi przez internet – rynek online osiągnął rekordowo wysoką sprzedaż, a również i odsetek internautów kupujących w sieci zwiększył się do najwyższego wyniku w historii. Czy taka sytuacja przełożyła się również na rynek domen?

Liczba aktywnych nazw .pl na koniec IV kwartału 2020 roku wynosiła 2 473 487, co oznacza wzrost o 5 636 w stosunku do kwartału III. 1 979 068 z nich było bezpośrednio w domenie .pl, 394 713 to nazwy funkcjonalne, a 99 706 regionalne. Liczba aktywnych domen .pl rosła od początku 2020 roku, ale trudno tutaj wspominać o drastycznej zmianie – raczej była ona niewielka.

Reklama

Ile domen zostało przeniesionych w opisywanym okresie pomiędzy operatorami? Transferu dokonano w przypadku 31 323 nazw, co oznacza średnią na poziomie 340 dziennie. Bardziej interesujący jest jednak wskaźnik dotyczący odnowień. Wynosił on 68,82 proc., co daje wzrost o 1,69 p.p w stosunku do poprzedniego kwartału. Wskaźnik ten pokazuje, jak wielu abonentów nazw decydowało się na przedłużenie okresu korzystania z nich. 82,36 proc. domen, które odnowiono, było zarejestrowanych przed 2019 rokiem. 177 912 zostało uwolnionych ze względu na brak odnowienia – stały się one dostępne dla zainteresowanych rejestracją.

Nowe rejestracje domen .pl

W IV kwartale 2020 roku zarejestrowano 179 103 nowe nazwy, z czego 150 676 to adresy bezpośrednio w domenie .pl. Zdecydowanie najwięcej domen zarejestrowano w listopadzie, a najmniej w grudniu. Dziennie było to 1947 nazw.

Reklama

Abonentów wszystkich aktywnych domen było w tym okresie 1 095 122, co oznacza średnią na poziomie 2,26 na klienta. W grudniu więcej nazw zostało zarejestrowanych przez osoby fizyczne w stosunku do poprzednich miesięcy. Nadal widoczna jest przewaga organizacji, ale nie jest ona już tak znaczna.

Mieszkańcy których krajów rejestrują najwięcej domen .pl? Oczywiście zdecydowana większość abonentów to Polacy – 92,39 proc. W jakich krajach występują jeszcze domeny .pl?:

Niemcy – 1,71 proc., USA – 0,72 proc., Wielka Brytania – 0,71 proc., Holandia – 0,47 proc., Seszele – 0,42 proc., Czechy – 0,41 proc., Chiny – 0,36 proc., Francja – 0,35 proc., Szwecja – 0,20 proc.

Nazwa domeny może zmienić abonenta – w IV kwartale 2020 roku dokonano tego w 27 572 przypadkach, z czego do zdecydowanej większości doszło w grudniu.

Reklama

Coraz mniejszą popularnością cieszy się usługa DNSSEC, która zwiększa bezpieczeństwo internautów – dzięki niej ograniczane jest ryzyko sytuacji, w których wyświetli się inna strona, niż użytkownik sieci oczekiwał – np. służąca internetowym oszustom do kradzieży danych. Liczba nazw zabezpieczonych tym protokołem wynosiła 405 361 i widać tutaj systematyczny spadek od IV kwartału 2019 roku.

Co ciekawe, od 2012 roku cały czas maleje także liczba domen IDN, czyli z narodowymi znakami, takimi jak „ę”, „ą” czy „ź”. Na koniec opisywanego okresu było ich 28 377.

Reklama

Wspomnijmy jeszcze o opcjach, czyli o skorzystaniu z możliwości pierwszeństwa rejestracji danej domeny, jeśli jej abonent nie zdecydowałby się na jej przedłużenie. Zawarto 3 045 takich umów.

W IV kwartale 2020 roku na rynku domen .pl nie doszło do zaskakujących zmian, chociaż można się było spodziewać, że pandemia wpłynie na znaczny wzrost rejestracji nazw. W kolejnych kwartałach również trudno oczekiwać większych wahań.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Reklama

 

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości