Obchodzone jest w Polsce corocznie 11 listopada, aby upamiętnić odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Święto wprowadzone zostało ustawą 23 kwietnia 1937 roku. Zniesiono je 22 lipca 1945 roku. Po 44 latach święto przywrócono w czasie transformacji ustrojowej w 1989 roku.
Józef Piłsudski, działacz społeczny, niepodległościowy, twórca Organizacji Bojowej, Polskiej Organizacji Wojskowej, niepodległej Ojczyzny, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, marszałek, premier Polski, ogłosił światu, iż Polska jest wolna tymi słowami: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski”.
Jędrzej Moraczewski, inżynier, major, działacz związkowy, polityk, publicysta, premier Polski, o ówczesnej radości Polaków z faktu odzyskania niepodległości pisał: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął (…) Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne Państwo! Na zawsze! Chaos! To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)”.
Jan Paweł II nasz umiłowany Ojciec Święty mądrze i wymownie stwierdził: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.
Czym jest niepodległość?
dla mnie niepodległość jest wartością nadrzędną, ponieważ czyni Polskę niezależną od innych państw, narodów, organizacji, a osobiście daje mi cieszyć się licznymi swobodami oraz umożliwia realizację najskrytszych marzeń,
to gwarancja wolności, bezpieczeństwa, przestrzegania prawa, a także poszanowanie słowa i wyznania,
jest narzędziem dzięki któremu możemy rozwijać się jako naród,
to wielka sprawa, największy czyn zrodzony z hartu ducha i niespożytych sił narodu polskiego, była wywalczona, okupiona tułaczką, ranami i śmiercią walczących oraz wymodlona przez tysiące polskich rodzin,
jest pamięcią o przeszłości, a z niej przecież wynika kreatywne i krytyczne spojrzenie na przyszłość,
za wolność, niepodległość dzisiaj dziękujemy pokoleniom, które o nią walczyli – Cześć Ich Pamięci!, Chwała Bohaterom!,
z tego daru i zadania należy odpowiednio korzystać zarówno w wymiarze osobistym, państwowym jak i społecznym,
trzeba dbać o pokój w Europie i na świecie,
niepodległość nie jest dana raz na zawsze, należy ją pielęgnować, umacniać każdego dnia, wszyscy to widzimy na przykładzie bohaterskiej Ukrainy, która nieugięcie walczy o swoją, ale również i naszą wolność – Chwała i Cześć Ukraińskim Bohaterom!,
bardzo ważne jest uniezależnienie się energetyczne, aby żadne, inne państwo nie mogło nas szantażować, wpływając na naszą rację stanu,
należy stale modernizować armię, aby stanowiła swoiste odstraszanie dla ewentualnej chęci rozpoczęcia ataku militarnego na naszą piękną Ojczyznę, na bezpieczeństwie nie można oszczędzać,
powinniśmy podnieść debatę publiczną na wyższy poziom, zawsze można się pięknie różnić na merytoryczne argumenty, nienawistne zwalczanie przeciwnika nie prowadzi do niczego dobrego,
bądźmy razem solidarni oraz dumni z tego, że jesteśmy Polakami,
pamiętajmy zawsze, iż utracić niepodległość nie jest wcale trudno, ale potem jej odzyskanie może trwać wiele, wiele lat, niech historia Polski i w tym względzie będzie dla nas wszystkich istotną i wymowną nauczycielką życia,
niech przyświeca nam autentyczny patriotyzm szacunku, umiłowania i oddania się Polsce, także stałej gotowości do obrony granic, pracy dla Jej dobra i pomnażanie dziedzictwa narodowego,
manifestujmy i cieszmy się z niepodległości uczestnicząc w nabożeństwach za Ojczyznę, uroczystych przemarszach i złożeniu kwiatów w miejscach Pamięci Narodowej, wieczornicach patriotycznych, koncertach pieśni patriotycznych, występach Orkiestr Dętych, spotkaniach poetyckich, Biegach Niepodległości, obejrzyjmy filmy, spektakle teatralne, a na każdym domu niech powiewa flaga biało-czerwona.
Niepodległa
Odrzucając bożki pogańskie
wartości chrześcijańskie przyjęłaś
władająca koroną i berłem
wojny z wrogami wygrywałaś
Spętana w łańcuchy zaborców
omotana nienawiścią zdrajców
co Cię ubrali w czarną suknię
i dali wieniec kolczasty na głowę!
Bohater Piłsudski z Legionami
Błękitny Haller konstruktor Niepodległej
Myśliciel Dmowski z Narodowcami
Paderewski co Wilsona przekonał do sprawy polskiej
Beck Czuma Daszyński Dowbor - Muśnicki
Kasprzycki Korfanty Lubomirski Szeptycki
Rozwadowski Sikorski Sławek Moraczewski Sosnkowski
Śmigły – Rydz Wieniawa – Długoszowski Witos Żeligowski...
Pokolenia Polaków Żołnierzy co walczyli o wolność
przez krew i rany przywrócili Polsce godność
Dzisiaj dumna w białej sukience
koralami od Tatr po Bałtyk przybrana
z Krzyżem co wiary broni
chrześcijańska solidarna honorowa
Tyś perłą najcenniejszą
Wisła muzyką fal niech Cię sławi
Tyś ziemią najcudniejszą
Niech Bóg Ciebie błogosławi!
Narodowe barwy
Polskości dumo biało-czerwona
walk trudu zwycięstw świadectwo
na skrzydłach orła niesiona
Polski szlachetne dziedzictwo
Biała od orła białego
i białej Pogoni litewskiej
Czerwona od tarczy pola herbowego
od krwi ran i śmierci męczeńskiej
Biała – ostoja pokory szlachetności
czystości dążeń narodu niepokalana
Czerwona – symbol majestatu dostojności
męstwa ognia wierności makami usłana
Biała – pełna radości mądrości wolności
źródło życia zwycięstwa dobra nad złem
Czerwona – pomniku pracy żarliwości miłości
od wieków związana z poświęceniem
Z flagą manifestujemy fakt bycia Polakami
niechże porywa nas do działania owocnego
z nią jesteśmy nowoczesnymi patriotami
ona mocą oznaką państwa niepodległego
Z naszych barw dzisiaj dzień chwały
przywiązania do polskich wartości
przepełniony jestem honorem cały
o największa Polaków świętości
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!