Głównym punktem XXIV sesji Rady Powiatu Suskiego VII kadencji, która odbyła się w czwartek, 25 czerwca 2026 roku, było głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium dla Zarządu Powiatu Suskiego za 2025 rok.
Na wstępie absolutoryjnej części sesji starosta Józef Bałos przedstawił prezentację poświęconą głównym elementom raportu o stanie powiatu za rok 2025, przedkładanego corocznie do zatwierdzenia przez radę. Starosta poinformował, że budżet powiatu za 2025 rok po stronie dochodów wykonano w wysokości 218 358 036,31 zł (103,48% planowanej kwoty), natomiast po stronie wydatków w wysokości 209 319 265,46 zł (95,94% planowanej kwoty). Została więc wypracowana nadwyżka dochodów nad wydatkami w wysokości 9 038 770,85 zł. Jest ona wykorzystywana w tegorocznym budżecie i przeznaczana głównie na inwestycje.
Jednocześnie rok budżetowy 2025 był kolejnym, który nie wymagał posiłkowania się kredytem, i jednocześnie kolejnym, w którym spłacano stary kredyt związany z dawnymi zobowiązaniami. W 2026 r. spłata przekroczyła już połowę wysokości całej kwoty kredytu.
Starosta omówił także pokrótce najważniejsze działania, podejmowane w 2025 r. przez powiat w takich obszarach, jak: oświata (ok. 40% wartości całego budżetu), drogownictwo, projekty geodezyjne, architektura i budownictwo, komunikacja i transport, ochrona środowiska, kultura i promocja, obrona cywilna i ochrona ludności. J. Bałos podkreślił, że uważa ubiegły rok za dobry dla powiatu, a to dzięki wspólnej, zgodnej pracy rady i zarządu oraz pracowników urzędu.
W dyskusji przeprowadzonej po prezentacji przedstawionej przez starostę głos zabrali radni: Barbara Łuczak i Piotr Pudo, a następnie w zarządzonym przez przewodniczącego rady głosowaniu Rada Powiatu Suskiego jednogłośnie udzieliła zarządowi powiatu wotum zaufania.
Po zakończeniu głosowania starosta zwrócił się do radnych, dziękując im za dobrą, merytoryczną współpracę. J. Bałos skierował także wyrazy podziękowania oraz gratulacje za osiągane wyniki do kadry zarządzającej i pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, którego dyrektor Marek Haber przedstawił wcześniej na sesji raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej ZOZ. Starosta podkreślił również - nawiązując do wypowiedzi ww. radnych B. Łuczak i P. Pudo - bardzo dobrą współpracę starostwa z gminami, dzięki którym możliwa jest realizacja wielu inwestycji, które mają służyć wszystkim mieszkańcom powiatu. Przewodniczący rady Jan Banaś złożył natomiast na ręce starosty gratulacje dla zarządu – w imieniu własnym i wszystkich radnych.
Następnie Dominika Żywczak, skarbnik powiatu, zaprezentowała sprawozdanie finansowe i z wykonania budżetu powiatu suskiego za ubiegły rok. Także to sprawozdanie zostało przyjęte przez Radę Powiatu jednogłośnie.
W trakcie procedowania punktu porządku obrad dotyczącego udzielenia absolutorium głos ponownie zabrała Dominika Żywczak, przedstawiając zgromadzonym radnym informację o stanie mienia powiatu suskiego, a Jadwiga Czarny, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, zaprezentowała stanowisko komisji na temat wykonania budżetu, wnioskując o udzielenie zarządowi absolutorium za zeszły rok.
D. Żywczak przedstawiła także opinię Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu suskiego i informacji o stanie mienia powiatu, oraz opinię RIO w sprawie wniosku komisji rewizyjnej o udzielenie zarządowi absolutorium. Obie opinie były pozytywne.
Po przedstawieniu wszystkich wymaganych przepisami opinii i dyskusji (zabrał w niej głos radny Piotr Talaga), przystąpiono do głosowania, w którego wyniku Rada Powiatu Suskiego jednogłośnie udzieliła Zarządowi Powiatu Suskiego absolutorium za 2025 rok.
Źródło i foto: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze