Reklama


Makowskie Obchody Święta Konstytucji 3 Maja (foto - wideo)

03/05/2026 17:30

Rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim. Podczas kazania ks. dziekan Tadeusz Rożałowski, proboszcz makowskiej parafii, przypomniał znaczenie konstytucji dla narodu, stwierdził, iż w trudnym momencie dziejów Polski, stojącej przed rozbiorami nasi przodkowie potrafili się zjednoczyć i uchwalić ustawę rządową dla ratowania Ojczyzny. Najważniejsza jest „miłość do Ojczyzny” - powiedział ks. Proboszcz.

Reklama

Po Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami miasta do Miejsc Pamięci. Władze samorządowe na czele z Michałem Surmiakiem Burmistrzem Makowa Podhalańskiego, społeczność lokalna, harcerze, dzieci nieśli 40. metrową flagę biało-czerwoną. Obecne były również poczty sztandarowe miejscowych szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan. Pięknie przygrywała makowska orkiestra.

Pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza na skraju Rynku, upamiętniającego żołnierzy, którzy zginęli w obronie Polski w latach 1914 – 1918, 1920, 1939 – 1945, a także wszystkich zamordowanych w niemieckich i bolszewickich obozach zagłady odśpiewano Hymn Państwowy, a następnie władze samorządowe i powiatowe na czele z Michałem Surmiakiem - Burmistrzem i Józefem Bałosem Starostą Suskim złożyli wieńce, oraz przedstawiciele szkół, Związku Podhalan, harcerze.

Reklama

Pod figurką Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, barokowej, kamiennej, osadzonej na kolumnie, z XVIII stulecia, w centrum makowskiego Rynku złożono wieńce m.in. ks. wikariusz Wojciech Leśniak. Przemawiał Burmistrz Michał Surmiak, który powiedział m.in.: „Chcemy przypomnieć co działo się ponad 200 lat temu, ale chcemy też przywołać wszystkich tych...którzy ofiarowali swoje życie w obronie Ojczyzny...Ten akt /konstytucji/ stał się bardzo jasnym znakiem, który rozpoznał polski naród i część polskiej elity, znakiem, który jest dowodem na to, że my Polacy nie damy sobie nikomu wydrzeć naszego świętego prawa do naszej wolności i samostanowienia...Wszystkim dziękuję za udział...wszystkim naszym mieszkańcom, gościom, widziałem tutaj harcerzy, strzelców, koła gospodyń, Związek Podhalan, strażaków, naszą orkiestrę...Niech żyje Polska!, Niech żyje Polska!, Niech żyje Polska! Nieco później uczestnicy wymownej uroczystości obejrzeli część artystyczną w wykonaniu młodzieży pod kierunkiem Ilony Bednarczyk.

Reklama

Pod obeliskiem postawionym w 1993 roku przez społeczeństwo makowskie w hołdzie dla mieszkańców Ziemi Makowskiej walczących w obronie Ojczyzny złożono wieńce m.in. Kazimierz Bałos – Radny oraz delegacja szkoły.

Święto Konstytucji 3 maja, jak co roku, połączyło pokolenia dzieci, młodzieży, jak również osób dorosłych. To ważna inicjatywa wiary, modlitwy, patriotyzmu, refleksji, wyrażenia miłości do naszej ukochanej Ojczyzny.

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/05/2026 17:38
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości