Organizatorem jest Akademia Fonograficzna, która zrzesza specjalistów w dziedzinie muzyki. Obecnie w ramach tej Akademii działa ponad tysiąc osób, ponieważ w jej szeregi zapraszani są artyści nominowani w poprzednich edycjach.
Jurorami są muzycy, kompozytorzy, producenci i dziennikarze muzyczni oraz branża fonograficzna. Są to więc znawcy tematu i autorytety.
Twórcy zgłoszeni do konkursu są znani i doceniani przez publiczność. Muzyka ta wpływa niekiedy na pokolenia i pozostaje w pamięci przez lata. Nie jest więc to gratyfikacja bezpodstawna. Statuetka stanowi niezwykłe wyróżnienie dla artystów muzycznych i jest bez wątpienia najbardziej prestiżową nagroda muzyczną w Polsce.
Historia Fryderyków
Fryderyki (nazwa wydarzenia nawiązuje do genialnego polskiego pianisty i kompozytora, Fryderyka Chopina) przyznaje się w naszym kraju już od ponad dwudziestu lat, więc warto przybliżyć historię tego muzycznego wydarzenia. 19 marca 1995 roku odbyła się pierwsza edycja w Warszawie, a dokładnie w Teatrze Polskim. W tymże roku przyznano nagrody za twórczość wydaną w roku 1994. Co prawda nie odpowiadała za to jeszcze wcześniej wspomniana Akademia Fonograficzna - ta przejęła imprezę w roku 1999.
Istotnym elementem Fryderyków jest oczywiście sama statuetka. Aktualnie jest to aż trzeci projekt, za który odpowiada Dorota Dziekiewicz-Pilich. Artystka wzorowała się na postaci Marcina Pilicha, swojego męża.
Za co można otrzymać tę nagrodę?
Wyróżniono trzy kategorie - Muzyka Rozrywkowa, Muzyka Jazzowa, Muzyka Poważna. W obrębie tych kategorii uwzględniono jeszcze kilka podkategorii (na przykład Album Roku, Artysta Roku, Teledysk Roku, Najlepszy Album Polski Za Granicą). Podkategorie rokrocznie zostają aktualizowane - niektóre zostają dodane, inne usunięte. Dany juror może być związanym tylko z jedną kategorią i głosować tylko w jej obrębie, aby decydować o tej części muzyki, która jest najbliższa członkowi Akademii.
Nagroda jest podsumowaniem dorobku muzycznego z roku poprzedzającego daną edycję Fryderyków.
Kto może otrzymać Fryderyka?
Aby wziąć udział w konkursie, artysta może się zgłosić lub zostać zgłoszonym (przez managera, producenta lub wytwórnię). Działalność rzecz jasna musi być zalegalizowana. Ważny jest też czas opublikowania wydawnictwa - od 1 grudnia poprzedniego roku do 30 listopada roku konkretnej edycji.
Jak przebiega głosowanie?
Głosowanie jest oczywiście tajne i takie pozostaje do chwili oficjalnego ogłoszenia zwycięzców na gali. Dzisiaj głosowanie odbywa się drogą elektroniczną - utworzony został specjalny system. Jurorzy otrzymują listę wydawnictw danego roku w każdej kategorii. Oddawanie głosów podzielono na dwa etapy. W pierwszym decyduje się o nominacjach, natomiast w drugim typuje się już zwycięzców danej kategorii.
Złote Fryderyki
Szczególnie interesujący wydaje się Złoty Fryderyk, którego przyznaje się artystom, których dorobek wniósł naprawdę wiele do polskiej muzyki. Nagroda ta obejmuje całokształt kariery danego muzyka lub zespołu. Oczywiście i w tym przypadku funkcjonują wyżej wspomniane trzy kategorie. Na chwilę obecną Złotym Fryderykiem może pochwalić się na przykład Marek Grechuta, KORA, Czesław Niemen (Muzyka Rozrywkowa), Urszula Dudziak, Janusz Muniak, Tomasz Stańko (Muzyka Jazzowa), Krzysztof Panderecki, Antoni Wit, Krystian Zimerman (Muzyka Poważna).
Oczywiście laureatów jest o wiele więcej i bez wątpienia są to legendy polskiej muzyki.
Fryderyki w 2019 roku
Mimo upływu lat Fryderyki nie przestają interesować mediów, które nieprzerwanie prowadzą transmisje (chociażby telewizyjne) z tego wydarzenia. W tym roku gala zaplanowana jest na 9-12 marca. Odbędzie się po raz pierwszy w Katowicach, a transmisja prowadzona będzie przez TVN. Dlaczego zdecydowano się na zmianę lokalizacji? Organizatorzy tłumaczą to chęcią odświeżenia formatu z okazji 25. edycji. Wybrano akurat Katowice, ponieważ to miasto od wielu lat oddziałuje na kulturę muzyczną w Polsce.
Kolejną nowością są bilety - w tym roku można uczestniczyć w uroczystości. To zapewne doskonała wiadomość dla fanów muzyki, którzy z chęcią zobaczyliby na żywo wręczanie kultowych Fryderyków.
Kogo zobaczymy wśród artystów? Wielu twórców na muzycznej scenie jest już od wielu lat - Edyta Górniak, Kayah, Katarzyna Nosowska czy Monika Brodka. Wśród nich znajdują się też wokaliści, o których usłyszeliśmy stosunkowo niedawno - Mela Koteluk (która mimo niedługiej kariery w porównaniu do innych nominowanych zdążyła zdobyć już dwie statuetki) i Dawid Podsiadło (poczwórna platyna albumu "Małomiasteczkowy" stanowi świetne osiągnięcie). Nie zabraknie także alternatywnych brzmień (Łąki Łan, The Dumplings).
Polecamy artykuł o legalnych zakładach bukmacherskich https://www.dziennikwschodni.pl/artykuly-sponsorowane/zaklady-bukmacherskie-przez-internet-2019,n,1000240402.html
Należy pamiętać, że dozwolona jest gra tylko u legalnych firm bukmacherskich w Polsce. Gra u nielegalnych jest zabroniona przez prawo. Każda forma hazardu wiąże się z ryzykiem utraty środków finansowych czy problemem uzależnień.
undefined
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze