Reklama


Odtruwanie organizmu po narkotykach

Promocja
01/12/2021 18:12

Wychodzenie z nałogu narkotykowego składa się z kilku etapów, przy czym pierwszym z nich jest właśnie odtruwanie organizmu. Czym dokładnie jest detoks narkotykowy i jak wygląda?

Czas oczyszczania organizmu

Często możemy usłyszeć o tym, że uzależnienie od narkotyków wymaga leczenia psychiki, a nie ciała. Rzeczywiście, wychodzenie z narkotyków polega między innymi na wdrożeniu odpowiedniej psychoterapii, dzięki której chory nie sięgnie ponownie po narkotyki. Wcześniej jednak jego organizm będzie musiał pozbyć się resztek swoistej trucizny, a więc przejść detoks. Jak dokładnie wygląda proces oczyszczania organizmu? Niestety, nie istnieją żadne leki, które pomogły by choremu natychmiast pozbyć się toksyn. Najczęściej etap detoksykacji trwa około 3 dni, choć wiele zależy od tego, jak długo chory był uzależniony od narkotyków. Zazwyczaj polega na podawaniu uzależnionemu elektrolitów oraz kroplówek, które zapobiegają odwodnieniu. Dzięki temu organizm nieco lepiej znosi brak narkotyków, do których zdążył się już przyzwyczaić. Bardzo często podczas detoksu pojawia się tak zwany głód narkotykowy. Jest to najtrudniejszy moment podczas trwania całej terapii. Objawy głodu narkotykowego mogą być różne, w zależności od stopnia jego nasilenia. Najczęściej chorzy odczuwają ból głowy, czasem jej zawroty, czują silne pragnienie sięgnięcia po narkotyk. Czasami mogą mieć nawet omamy słuchowe bądź wzrokowe - wszystko to na skutek braku substancji psychoaktywnych w organizmie. Tutaj ponownie - nie ma cudownego leku, który pomógłby choremu uporać się z głodem narkotykowym. Uzależniony musi we własnym zakresie poradzić sobie z chęcią sięgnięcia po narkotyk, choć pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem bądź podanie leków, które przepisać może jedynie lekarz psychiatra. W czasie detoksu mogą ujawniać się innego rodzaju schorzenia, których wcześniej chory nie zauważył. Może go na przykład boleć wątroba, żołądek czy mieć problemy z widzeniem. Nie są to choroby, które występują na skutek odstawienia narkotyków. Wręcz przeciwnie - to właśnie substancje psychoaktywne maskowały ich występowanie.

Reklama

Detoks narkotykowy - w ośrodku leczniczym czy w domu?

Specjaliści do spraw uzależnień radzą, aby chory odbył detoks narkotykowy w specjalistycznym ośrodku. Wszystko dlatego, że jest on tam pod kontrolą lekarzy oraz psychologów, którzy pomogą mu poradzić sobie z pierwszymi trudnościami wychodzenia z nałogu. Dodatkowo mogą oni kontrolować, czy w trakcie głodu narkotykowego chory ponownie nie sięgnie po substancje, od których był uzależniony. Niestety, wielu narkomanów musi poradzić sobie z odtruwaniem organizmu we własnym zakresie. Dlaczego? Ponieważ na miejsce w specjalistycznym ośrodku musieliby czekać nawet kilka miesięcy. Owszem, niektóre z nich deklarują możliwość przyjęcia pacjenta od zaraz, jednak nie zawsze znajdują się one blisko miejsca zamieszkania chorego. Co więcej, pobyt w ośrodkach specjalistycznych jest płatny, natomiast nie każdego pacjenta stać na tak duży wydatek. Wychodzenie z narkomanii może sfinansować Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak na określonych warunkach. Zazwyczaj do szpitala na odtruwanie trafiają osoby w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Chorzy, którzy w jakimś stopniu kontrolują swój nałóg, zwykle muszą czekać na leczenie kilka tygodni.

Co warto wiedzieć o detoksie narkotykowym?

Bliscy osoby uzależnionej muszą być świadome tego, że to ona sama podejmuje decyzję o przejściu detoksu narkotykowego. Jeśli narkoman decyduje się na terapię pod przymusem, to zwykle w krótkim czasie ponownie wraca do nałogu. Decyzja o leczeniu musi być podjęta świadomie, mając na uwadze wszelkie jego efekty uboczne. Miejmy także świadomość, że odtruwanie organizmu po narkotykach samo w sobie nie stanowi formy terapii. Jest to dopiero pierwszy etap wychodzenia z nałogu, niemniej jednak przed chorym nadal pozostaje długa psychoterapia. Choć detoks narkotykowy jest stosunkowo nieprzyjemnym okresem, to jednak trwa dosyć krótko. Jeśli niepokojące objawy występują przez dłuższy czas, chory powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zwykle oznaczają one, że w organizmie chorego rozwija się jakaś choroba, która dotychczas była maskowana przez narkotyki. Pozostaje pytanie, kto właściwie powinien udać się na detoks narkotykowy? Otóż każdy uzależniony, bez względu na wiek oraz na to, jak długo zażywa narkotyki. Odtruwanie organizmu wygląda dokładnie tak samo w przypadku uzależnionej młodzieży oraz osób dorosłych. Oczywiście, proces ten przeprowadzany jest w innych, dedykowanych ośrodkach. Na odtruwanie organizmu warto zdecydować się na każdym etapie uzależnienia, bez względu na to, czy chory przyjmuje narkotyki od dawna, czy też dopiero od pewnego czasu. Pamiętajmy, że jest to dopiero pierwszy, bardzo trudny etap wychodzenia z choroby. Dlatego też, w miarę możliwości, chory powinien zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień. Samemu bardzo trudno jest wyjść z nałogu, a szczególnie przejść przez odtruwanie organizmu po narkotykach.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama