Platforma Obywatelska oraz Prezydent Bronisław Komorowski nie zrezygnowali z wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
To za rządów PO wprowadzono JOW-y wyborach do Senatu. Dzięki nowelizacji Kodeksu Wyborczego, która weszła w życie 1 sierpnia 2011 roku JOW-y obowiązują również w wyborach samorządowych. Wprowadzenie JOW w wyborach do Sejmu wymaga zmiany Konstytucji. W chwili kiedy w Parlamencie będzie większość popierająca JOW-y reforma ta zostanie przeprowadzona.
To PiS w 2011r zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące JOW-ów a kandydat PiS na Prezydenta RP dotychczas otwarcie im się sprzeciwiał. Andrzej Duda na pytanie Latarnika Wyborczego czy: w wyborach do Sejmu powinny zostać wprowadzone JOW-y, odpowiedział: nie zgadzam się.
Po raz kolejny widać wyraźnie, że PiS zmienia poglądy w zależności od politycznego zapotrzebowania. PiS zainteresowało się JOW-ami dopiero teraz, kiedy potrzebuje kilku dodatkowych procent poparcia. Kiedy Platforma Obywatelska nowelizowała przepisy na rzecz wprowadzania JOW-ów, PiS próbował je zablokować. To nie pierwszy przykład hipokryzji PiS-u. Podobnie było w przypadku chociażby referendum dotyczącego sześciolatków.
Joanna Bobowska
Poseł na Sejm RP
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze