Reklama


Jakie są zalety aktywności sportowej zimą na świeżym powietrzu? Efektywność i ubiór

07/01/2025 16:55

 

  • Zimowe temperatury powodują, że treningi są bardziej efektywne. Pomagają regulować temperaturę ciała. Dobrze robią naszemu organizmowi przede wszystkim: bieganie, spacery, nordic walking, trening na siłowni plenerowej, jazda na nartach, desce snowboardowej, łyżwach, sankach.
  • Aktywność taka bardzo dobrze wpływa na układ sercowo-naczyniowy, krążeniowy, oddechowy, obniża tętno i ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, zwiększa pojemność płuc, wydolność oddechową, pomaga w leczeniu depresji, poprawia jakość snu, znacznie obniża stres.
  • Wzmacniamy mięśnie nóg, rąk, ramion, brzucha, klatki piersiowej, pleców, mięśni przy kręgosłupie, ud, pośladków, łydek, kolan, stawy, ścięgna. Mięśnie stają się silniejsze, bardziej wytrzymałe, co daje lepszą stabilność oraz wydolność podczas wykonywania codziennych obowiązków.
  • Hartujemy organizm zwiększając jego wytrzymałość i odporność na choroby np. przeziębienie, grypę, wirusy, bakterie aktywne zimą. Należy przeplatać intensywny wysiłek z odpoczynkiem. Wówczas nie doprowadzimy do przegrzania się ciała, ani do nadmiernego wychłodzenia.
  • W czasie wysiłku znacznie lepiej oddychamy, gdyż zimą powietrze jest mniej wilgotne, a zatem dotleniamy organizm, a krew krąży szybciej i dostarcza do komórek większą ilość tlenu.
  • Chłód powoduje, iż organizm produkuje więcej endorfin, czyli hormonów szczęścia, które dają satysfakcję i wiele radości.
  • Spalamy kalorie, ponieważ kiedy ćwiczymy zimą organizm musi ich spalić większą liczbę po to, aby utrzymać prawidłową, stałą temperaturę ciała.
  • Dostarczamy organizmowi bardzo potrzebnej witaminy D, ćwicząc zimą, gdy jest słonecznie.
  • Aby trening zimowy przyniósł pożądany efekt należy pamiętać o rozgrzewce przed nim, ze względu na bardziej spięte mięśnie w zimie. Możemy też przed pójściem na dwór poćwiczyć w domu. 
  • Trzeba oddychać przez nos, ponieważ pozwoli to ogrzać powietrze i uniknąć przeziębienia.
  • Nie ubieramy się na tzw. „cebulkę”. Wystarczą: wysokie, wygodne buty trekkingowe, z  odpowiednią impregnacją zewnętrznej powłoki zapobiegającej przemakaniu, mogą to być także śniegowce nieprzemakalne, które doskonale grzeją stopy nie chłonąc wilgoci, wysokie skarpety, zimowe getry, termoaktywna koszulka z długim rękawem, kurtka, rękawiczki oraz czapka.
  • Trening przy niskich temperaturach powinien być krótki, najwyżej do godziny dziennie, w zależności od kondycji ćwiczącego.
  • Przy temperaturze minus 10 stopni Celsjusza należy ograniczyć intensywność treningów.

  
Zatem udanej aktywności zimowej na dworze, satysfakcji, miłego spędzenia wolnego czasu, a przede wszystkim systematycznej i wytrwałej dbałości o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.  
   
Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości