Reklama


86. Rocznica Agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę

17/09/2025 08:01

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) tego dnia bez wypowiedzenia wojny najechał na Polskę. Ziścił się tym samym haniebny pakt Ribbentrop – Mołotow z 23 sierpnia 1939 roku, z tajnym protokołem, który zawierał zobowiązanie ZSRR do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce, w przypadku gdyby III - Rzesza znalazła się w stanie wojny z naszą Ojczyzną. Ambasador niemiecki w Moskwie Schulenburg donosił: „Mołotow oświadczył, że wystąpienie zbrojne Związku Sowieckiego nastąpi zaraz, być może nawet jutro (…) Stalin przyjął mnie o drugiej w nocy w obecności Mołotowa i Woroszyłowa i oświadczył, że Armia Czerwona przekroczy dziś ( tj. 17 września 1939 roku) rano o godzinie szóstej granicę radziecką na całej długości od Płocka do Kamieńca Podolskiego. Dla uniknięcia nieporozumień prosił usilnie, aby lotnictwo niemieckie od dzisiaj nie przekraczało na wschód linii Białystok – Brześć – Lwów. Samoloty sowieckie rozpoczną już dzisiaj bombardowanie terenów na wschód od Lwowa”. Podano też  kłamliwe powody agresji: całkowity rozpad państwa polskiego, ucieczka rządu polskiego, obrona życia i mienia Ukraińców i Białorusinów mieszkających na wschodnich terenach polskich, a także stopniowe uwalnianie narodu polskiego od wojny. Polska walczyła wtedy zaciekle z Niemcami w kampanii wrześniowej, rząd II-Rzeczypospolitej opuścił Polskę dopiero późnym wieczorem 17 września, Ukraińcom i Białorusinom ze strony polskiej nic nie zagrażało, a uwalnianie Polaków od wojny, kiedy sam ZSRR zaatakował nas był niesamowitym absurdem.

Armia Czerwona mordowała jeńców oraz bestialsko masakrowała ludność cywilną. Ich ofiarą padło około 2,5 tysiąca żołnierzy polskich i policjantów a także kilkuset cywilów. Ponadto wzięła do niewoli około 250 tysięcy żołnierzy, w tym około18 tysięcy oficerów, a około 7 tysięcy żołnierzy zginęło w niewoli. W walkach utraciło życie około 3 tysiące żołnierzy, zaś około 10 tysięcy raniono. ZSRR przystąpił również  do represji wobec Polaków, a w szczególności do: grabieży majątku, wywożenia sprzętu produkcyjnego, lokomotyw, wagonów, samochodów do Związku Radzieckiego, rabowania polskich muzeów, bibliotek, prywatnych dzieł sztuki, likwidowano kościoły, wycofano z obiegu złoty polski zastępując go rublem i  zabrano ludności oszczędności. W latach 1939 – 1945 wywieziono w głąb ZSRR od 550 tysięcy do 1,5 miliona obywateli polskich. Potworna była również zbrodnia katyńska, a Syberia stała się znów jedną z najgorszych form represji - cierpienia, odebrania godności ludzkiej, pracy przymusowej i zabójstwa.

Reklama

Pamiętamy! Oddajemy hołd ofiarom upamiętniając Ich zniczem pamięci oraz naręczem kwiatów. 

Kazimierz Surzyn

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/09/2025 08:01
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama