Reklama


42. rocznica pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach

16/12/2023 18:08

16 grudnia 1981 roku odbyła się bezprawna, brutalna interwencja sił milicji, wojska oraz plutonu specjalnego ZOMO, w czasie trwającego strajku około 3 tysięcy górników. Jego powodem było przede wszystkim wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, a także aresztowanie Jana Ludwiczaka przewodniczącego „Solidarności” kopalni „Wujek”. Ponadto górnicy domagali się przestrzegania porozumień zawartych przez władze komunistyczne w sierpniu i wrześniu 1980 roku. Przywódcą strajku był Stanisław Płatek, sekretarz komisji rewizyjnej „Solidarności” w zakładzie. W łaźni łańcuszkowej górnicy wspólnie podejmowali decyzje, w której ks. Henryk Bolczyk odprawił wówczas Mszę św. Ofiary śmiertelne zmusiły protestujących do poddania się i zakończenia strajku. Zginęło 9 górników, 23 zostało ciężko rannych. Cześć Ich Pamięci! Przywódcom wymierzono proces. Użycie broni palnej przez służby umorzono już w styczniu 1981 roku.

Tegorocznym obchodom towarzyszy akcja „Zatrzymać miasto”. O godzinie 11.OO w Katowicach zawyły syreny, oddające hołd poległym i ranionym górnikom.

Reklama

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości