Reklama


Nie daj się nabrać - wpis do rejestru podatników jest bezpłatny

09/07/2014 18:34

W ostatnim czasie do małopolskich urzędów skarbowych dotarły niepokojące sygnały, że podatnicy otrzymują pisma,  w których powoływany jest rejestr prowadzony przez Ministra Finansów czyli Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP).

W pismach tych wskazane jest żądanie uiszczenia opłaty za rejestrację w Centralnym Rejestrze Płatników w wysokości 195 zł, która ma rzekomo "ułatwić weryfikację wiarygodności płatniczej firmy". Izba Skarbowa w Krakowie informuje, że małopolskie urzędy skarbowe nie są nadawcami takich pism. Nadawcami są prawdopodobnie firmy komercyjne, próbujące wyłudzić od podatników takie opłaty.

Ministerstwo Finansów ani administracja podatkowa nie utworzyły żadnego Ogólnopolskiego Centralnego Rejestru Płatników. Funkcjonuje natomiast Centralny Rejestr Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), a rejestracja w nim jest bezpłatna.

Reklama

 

Izba Skarbowa w Krakowie zaleca rozwagę w podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów. Małopolska administracja podatkowa, nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów/rejestrów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne.

 

Wszystkie informacje o podmiotach, z wyjątkiem numerów NIP i REGON, są objęte tajemnicą skarbową, a obowiązujące przepisy prawa nie pozwalają na udostępnianie ich innym podmiotom i osobom, niż wskazane w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Ustawa ta przewiduje konkretne sytuacje, w których informacje posiadane przez administrację podatkową mogą być udostępnione wskazanym instytucjom, a sprawdzanie informacji o terminowości płacenia podatków przez inne osoby i przedsiębiorców, do takich sytuacji nie należy.

Reklama

[lightbox src="images/news/2014/lipiec/centralny_rejest_platnikow_-_zrodlo_rzepa.jpg" width="300" height="400" lightbox="on" title="IMAGE_TITLE" align="left"]

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości