Reklama


Narkomania

28/04/2022 12:30

Jest poważnym problemem społecznym. Coraz częściej po narkotyki sięgają oprócz młodzieży, dorosłych także dzieci. Według Ustawy o zapobieganiu narkomanii, „narkomania jest to stałe lub okresowe przyjmowanie w celach niemedycznych środków odurzających lub psychotropowych albo środków zastępczych w wyniku czego może powstać lub powstała zależność”.

Środki uzależniające dzielimy na następujące grupy:

  1. Odurzające: morfina, kofeina, dolantyna, kokaina, przetwory z maku np. mleczko „makiwara”, „kompot”, przetwory konopi, LSD, czyli tzw. „kwas” oraz wszelkiego rodzaju dopalacze.

  2. Psychotropowe: uspakajające i nasenne np. relanium, oxazepan, estazolam, niektóre przeciwbólowe np. tramal oraz narkotyk – amfetamina.

  3. Środki zastępcze: lotne substancje chemiczne zażywane najczęściej drogą wziewną np. kleje (butapren), rozpuszczalniki.

     

 

Wśród przyczyn narkomanii wymienić należy:

Reklama
  • szukanie przyjemności w odurzaniu się – szczególnie w towarzystwie – przyjmujący naiwnie sądzą, że pod wpływem narkotyków przeżyją coś wspaniałego,

  • naśladowanie innych,

  • zaspokojenie ciekawości poznania „zakazanego owocu” i nudy,

  • wpływ i namowa koleżanek, kolegów – ze względu na warunek przynależenia do grupy rówieśniczej, w której członkowie biorą narkotyki, chęć zaimponowania im, brak umiejętności odmowy,

  • ucieczka od trudności w nauce, przystosowania się do norm szkolnych, w pracy, zależności rodzinnych, społecznych,

    Reklama
  • konflikty rodzinne, których przyczyną są mi. in.: rozwody, pijaństwo, awantury, bezrobocie,

  • odreagowanie na stres będący konsekwencją wyżej wymienionych trudności szkolnych, rodzinnych, osobistych, zawodowych,

  • brak pomocy ze strony rodziców w rozwiązywaniu problemów swoich dzieci – zapewnienie im jedynie środków materialnych, a nie rozmowy, wspólnego spędzenia wolnego czasu,

  • nieprawidłowości w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielami, rodzicami, pracodawcami,

  • chęć zwrócenia na siebie uwagi itp.

 

Narkotyki powodują wiele niebezpiecznych następstw:

Reklama
  • wstrzymują dopływ tlenu do mózgu, czego konsekwencją jest obumieranie szarych komórek, które już się nie regenerują,

  • doprowadzają do zapalenia żył i mięśnia sercowego,

  • powodują obumarcie wątroby i zaprzestanie jej funkcjonowania,

  • wypłukują z organizmu wapń niszcząc uzębienie,

  • wysuszają błony śluzowe,

  • powodują ogólny brak apetytu, wskutek czego spada waga ciała osoby przyjmującej narkotyki,

  • bóle głowy, wzmożona aktywność, zaczerwienione oczy, rozszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice, słowotok, bezsenność, szybkie zmęczenie się, drżenie rąk,

    Reklama
  • doprowadzają do zanikania czerwonych ciałek krwi, bez których organizm jest niedotleniony,

  • obniżają popęd płciowy,

  • uszkadzają komórki rozrodcze,

  • powodują zły nastrój, wzrost poczucia winy i wstydu, lęki, krytyczną samoocenę, próby samobójcze,

  • są często przyczyną śmierci.

     

Zażywanie narkotyków wiąże się ściśle z innymi objawami niedostosowania społecznego. Są nimi m.in.: wagary, porzucenie domu, szkoły, przynależenie do określonych grup, sekt, kolizje z prawem.

 

 

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości