Jest poważnym problemem społecznym. Coraz częściej po narkotyki sięgają oprócz młodzieży, dorosłych także dzieci. Według Ustawy o zapobieganiu narkomanii, „narkomania jest to stałe lub okresowe przyjmowanie w celach niemedycznych środków odurzających lub psychotropowych albo środków zastępczych w wyniku czego może powstać lub powstała zależność”.
Środki uzależniające dzielimy na następujące grupy:
Odurzające: morfina, kofeina, dolantyna, kokaina, przetwory z maku np. mleczko „makiwara”, „kompot”, przetwory konopi, LSD, czyli tzw. „kwas” oraz wszelkiego rodzaju dopalacze.
Psychotropowe: uspakajające i nasenne np. relanium, oxazepan, estazolam, niektóre przeciwbólowe np. tramal oraz narkotyk – amfetamina.
Środki zastępcze: lotne substancje chemiczne zażywane najczęściej drogą wziewną np. kleje (butapren), rozpuszczalniki.
Wśród przyczyn narkomanii wymienić należy:
szukanie przyjemności w odurzaniu się – szczególnie w towarzystwie – przyjmujący naiwnie sądzą, że pod wpływem narkotyków przeżyją coś wspaniałego,
naśladowanie innych,
zaspokojenie ciekawości poznania „zakazanego owocu” i nudy,
wpływ i namowa koleżanek, kolegów – ze względu na warunek przynależenia do grupy rówieśniczej, w której członkowie biorą narkotyki, chęć zaimponowania im, brak umiejętności odmowy,
ucieczka od trudności w nauce, przystosowania się do norm szkolnych, w pracy, zależności rodzinnych, społecznych,
konflikty rodzinne, których przyczyną są mi. in.: rozwody, pijaństwo, awantury, bezrobocie,
odreagowanie na stres będący konsekwencją wyżej wymienionych trudności szkolnych, rodzinnych, osobistych, zawodowych,
brak pomocy ze strony rodziców w rozwiązywaniu problemów swoich dzieci – zapewnienie im jedynie środków materialnych, a nie rozmowy, wspólnego spędzenia wolnego czasu,
nieprawidłowości w kontaktach z rówieśnikami, nauczycielami, rodzicami, pracodawcami,
chęć zwrócenia na siebie uwagi itp.
Narkotyki powodują wiele niebezpiecznych następstw:
wstrzymują dopływ tlenu do mózgu, czego konsekwencją jest obumieranie szarych komórek, które już się nie regenerują,
doprowadzają do zapalenia żył i mięśnia sercowego,
powodują obumarcie wątroby i zaprzestanie jej funkcjonowania,
wypłukują z organizmu wapń niszcząc uzębienie,
wysuszają błony śluzowe,
powodują ogólny brak apetytu, wskutek czego spada waga ciała osoby przyjmującej narkotyki,
bóle głowy, wzmożona aktywność, zaczerwienione oczy, rozszerzone lub nadmiernie zwężone źrenice, słowotok, bezsenność, szybkie zmęczenie się, drżenie rąk,
doprowadzają do zanikania czerwonych ciałek krwi, bez których organizm jest niedotleniony,
obniżają popęd płciowy,
uszkadzają komórki rozrodcze,
powodują zły nastrój, wzrost poczucia winy i wstydu, lęki, krytyczną samoocenę, próby samobójcze,
są często przyczyną śmierci.
Zażywanie narkotyków wiąże się ściśle z innymi objawami niedostosowania społecznego. Są nimi m.in.: wagary, porzucenie domu, szkoły, przynależenie do określonych grup, sekt, kolizje z prawem.
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!