W BÓJ
1 września 1939 roku...
Uwaga! Alarm !
Niemcy napadli na Polskę!
Płacz, przerażenie, ból
Tu warkot pocisków, świst bomb
Tam zgrzyt czołgów
i huk dział pod ogniem luf
Ruszyła machina
Płonące wsie, powalone miasta
Alarm trwa!
Obrońcy naszych ziem
z medalikiem na piersi,
z drewnianym różańcem
śpiewając prastary hymn,
idą dzielnie w bój,
by zmiażdżyć wroga
zdeptać haniebny gwałt
wyrwać im z garści Ojczyznę
i sercem troskliwie objąć.
Wszędzie ruiny, zgliszcza
krew, morze łez
i wszechobecna śmierć
Lecz nie straszny zgon
gdy Polska w potrzebie
Trzeba walczyć, zwyciężać
i wykuć z żelaza
pokoju promienny blask...
dla pokoleń
Idą w bój krwawy
wrześniem mglistym
w zadumie jesiennej
z paciorkami różańca
jarzębiny czerwonej
Polska wzywa więc idą
pod biało-czerwoną
zostawiając rodziny
wstęgi pól i zagrody
biją odważnie wroga
choć na licach trwoga
Makami wyrastają
ku Ojczyzny chwale
szeregi żołnierskie
i pamięć wzbudzają
w sercach obecne stale
I my dzisiaj idźmy
pod strzechy z pokojem
rowy polskie zasypmy -
księżyca światłem
17 września 1939 roku..
Zdradziecka Armia Czerwona
z polecenia wodza Stalina
Polskę podle zaatakowała
bez wojny wypowiedzenia
Ziściła bezduszny haniebny
pakt Ribbentrop - Mołotow
przekraczając zuchwale
wschodnie granice Ojczyzny
Czwarty rozbiór Polski
jeszcze im było mało
trzech poprzednich
O Polsko krwawiąca!
I te sowietów kłamstwa
o rozpadzie polskiego państwa
emigracji rządu i obronie
Ukraińców i Białorusinów
Potem nadeszła okupacja
rozstrzelania niewinnych
tortury kraty więzienne
zsyłki prace przymusowe
Ileż cierpień przemocy
od tych co mieli sojuszami
nie stosować agresji
wobec Polski i narodu
Chwała i pamięć bohaterom
którzy nie utracili ducha walki
zabitym ranionym na posterunku
za najdroższy skarb – Ojczyznę!
WINA
Za holocaust bestialski
całkowitą winę ponoszą Niemcy
i to oni byli jego sprawcami
też na ziemi polskiej którą okupowali!
Jakże dzisiaj wiele osób w naszej
umiłowanej Ojczyźnie mówi inaczej.
Czego zatem spodziewać się mamy
od ludzi z obcych państw?
skoro u nas tyle kłamstw.
Czy można ten haniebny czyn wybaczyć?
Z wielką zadumą bólem i żalem -
aby nie upodobnić się do oprawców
i nie szukać zemsty bo ona do niczego
dobrego nigdy nie doprowadzi.
Ale zapomnieć nie pozwólmy
i fałszowaniu historii powiedzmy NIE!
Ofiarom winni to jesteśmy
a młode pokolenie wychowujmy w prawdzie!
KU ZWYCIĘSTWU
Naprzód odważni batalioniści
Zwycięstwu Cześć Chwała
Najeźdźcom zemsta miecz boleści
Zaciśnięta pięść we krwi cała
Naprzód odważni batalioniści
Nad wami sztandar biało-czerwony
Siły walki uporu niepodległości
Symbol polskości nieoceniony
I ten orzeł w koronie
Przez praojców czczony
Prowadzi do tryumfu chwalebnie
Zwiastując czas wolności nieskończony
Polska nigdy nie zginie
Walczy sromotnie bije wroga
Aż na zawsze minie
Zawieruchy bitewna trwoga
Za krew przelaną na wojennych frontach
Za męstwo przykład dla potomnych
Za Golgotę drogi aby odbudować dom
Zawsze dziękować będziemy żołnierzom
I hołd po wieki wieków oddawać!
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!