Reklama


Historii można też uczyć wierszem

02/09/2021 20:54

W BÓJ

1 września 1939 roku...

Uwaga! Alarm !

Niemcy napadli na Polskę!

Płacz, przerażenie, ból

Tu warkot pocisków, świst bomb

Tam zgrzyt czołgów

i huk dział pod ogniem luf

Ruszyła machina

Płonące wsie, powalone miasta

Alarm trwa!

 

Obrońcy naszych ziem

z medalikiem na piersi,

z drewnianym różańcem

śpiewając prastary hymn,

idą dzielnie w bój,

by zmiażdżyć wroga

zdeptać haniebny gwałt

wyrwać im z garści Ojczyznę

i sercem troskliwie objąć.

 

Wszędzie ruiny, zgliszcza

krew, morze łez

i wszechobecna śmierć

Lecz nie straszny zgon

Reklama

gdy Polska w potrzebie

Trzeba walczyć, zwyciężać

i wykuć z żelaza

pokoju promienny blask...

dla pokoleń

 

WRZEŚNIOWI BOHATERZY
 

Idą w bój krwawy

wrześniem mglistym

w zadumie jesiennej

z paciorkami różańca

jarzębiny czerwonej
 

Polska wzywa więc idą

pod biało-czerwoną

zostawiając rodziny

wstęgi pól i zagrody

biją odważnie wroga

choć na licach trwoga

 

Makami wyrastają

ku Ojczyzny chwale

szeregi żołnierskie

i pamięć wzbudzają

w sercach obecne stale

 

I my dzisiaj idźmy

pod strzechy z pokojem

rowy polskie zasypmy -

księżyca światłem

 

RADZIECKI ATAK
 

17 września 1939 roku..
 

Reklama

Zdradziecka Armia Czerwona

z polecenia wodza Stalina

Polskę podle zaatakowała

bez wojny wypowiedzenia

 

Ziściła bezduszny haniebny

pakt Ribbentrop - Mołotow

przekraczając zuchwale

wschodnie granice Ojczyzny
 

Czwarty rozbiór Polski

jeszcze im było mało

trzech poprzednich

O Polsko krwawiąca!
 

I te sowietów kłamstwa

o rozpadzie polskiego państwa

emigracji rządu i obronie

Ukraińców i Białorusinów

 

Potem nadeszła okupacja

rozstrzelania niewinnych

tortury kraty więzienne

zsyłki prace przymusowe
 

Ileż cierpień przemocy

od tych co mieli sojuszami

Reklama

nie stosować agresji

wobec Polski i narodu

 

Chwała i pamięć bohaterom

którzy nie utracili ducha walki

zabitym ranionym na posterunku

za najdroższy skarb – Ojczyznę!

 

WINA

Za holocaust bestialski

całkowitą winę ponoszą Niemcy

i to oni byli jego sprawcami

też na ziemi polskiej którą okupowali!

 

Jakże dzisiaj wiele osób w naszej

umiłowanej Ojczyźnie mówi inaczej.

Czego zatem spodziewać się mamy

od ludzi z obcych państw?

skoro u nas tyle kłamstw.

 

Czy można ten haniebny czyn wybaczyć?

Z wielką zadumą bólem i żalem -

Reklama

aby nie upodobnić się do oprawców

i nie szukać zemsty bo ona do niczego

dobrego nigdy nie doprowadzi.

 

Ale zapomnieć nie pozwólmy

i fałszowaniu historii powiedzmy NIE!

Ofiarom winni to jesteśmy

a młode pokolenie wychowujmy w prawdzie!

 

KU ZWYCIĘSTWU

 

Naprzód odważni batalioniści

Zwycięstwu Cześć Chwała

Najeźdźcom zemsta miecz boleści

Zaciśnięta pięść we krwi cała

 

Naprzód odważni batalioniści

Nad wami sztandar biało-czerwony

Siły walki uporu niepodległości

Symbol polskości nieoceniony

 

I ten orzeł w koronie

Przez praojców czczony

Reklama

Prowadzi do tryumfu chwalebnie

Zwiastując czas wolności nieskończony

 

Polska nigdy nie zginie

Walczy sromotnie bije wroga

Aż na zawsze minie

Zawieruchy bitewna trwoga

 

Za krew przelaną na wojennych frontach

Za męstwo przykład dla potomnych

Za Golgotę drogi aby odbudować dom

Zawsze dziękować będziemy żołnierzom

I hołd po wieki wieków oddawać!

 

 

Kazimierz Surzyn

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości