Reklama


Dlaczego warto zbierać grzyby?

03/10/2024 18:55

Najlepszy wysyp grzybów jest we wrześniu i w październiku, ale zbieramy je do późnej jesieni. Zależy od pogody, bowiem obfity deszcz przyśpiesza wzrost grzybów. Sądzę, że właśnie teraz trzeba wybrać się do lasu na grzyby. Jedni grzybiarze wykręcają grzyby, inni ścinają tuż przy ziemi. Grzyby większe bez żadnego problemu możemy wykręcić, zaś te mniejsze z reguły lepiej ściąć nożykiem. Aby nie uszkodzić grzybni, miejsca po zebranych grzybach należy przykryć ściółką leśną, by grzybnia nie wyschła.

 

Reklama

            Korzyści ze zbierania grzybów są następujące:

 

  • Bliski kontakt z przyrodą oraz relaks. W ten sposób uciekamy na chwilę od codziennego życia, zgiełku miejskiego, relaksujemy się, nabierając sił do dalszego działania. Las dostarcza nam magiczności w postaci pięknych, dostojnych drzew, ich szumu, jesienią, kolorowych liści, śpiewu ptaków, które działają kojąco na nasze zmysły. Leśna zieleń uspokaja, wycisza. Znacznie zmniejszamy stres obcując z naturą.
  • Aktywność fizyczna. Kiedy spacerujemy po pięknych lasach schylając się oraz podnosząc grzyby, wykonujemy wiele ruchów. Wpływają one bardzo korzystnie na naszą sprawność fizyczną. Nie bez znaczenia jest tutaj też ogólne samopoczucie. Taki ruch na świeżym powietrzu dobrze działa na płuca, serce wspierając układ krążenia i układ odpornościowy.
  • Doskonalenie wiedzy i umiejętności. Pamiętajmy, że aby zbierać grzyby trzeba mieć wiedzę, by je prawidłowo rozpoznać. Pomyłki mogą kosztować zdrowie lub życie! Zbierajmy więc grzyby, które nie mają blaszek, a typowe brązowe kapelusze: prawdziwki, kozaki, podgrzybki, maślaki. Fajne są także: kurki, kanie, smardze, rydze, gąski zielone, opieńki, koźlarze, piaskowce. Zbierając grzyby poprawiamy spostrzegawczość i stale pogłębiamy wiedzę na temat grzybów.
  • Zdrowe i bardzo smaczne potrawy z grzybów. Zupy grzybowe, sosy, dodanie ich do mięs, jajecznicy, marynowane na occie  – to raj dla podniebienia, palce lizać! Grzyby są bogate w składniki odżywcze takie jak: białko, witamina D, witaminy z grupy B jak: ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, potas, żelazo, selen, fosfor, wapń, miedź, cynk, a także magnez. Ich systematyczne spożywanie korzystnie stymuluje układ nerwowy oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. Posiadają również substancje odpornościowe o działaniu przeciw bakteryjnym, wirusowym, antyalergicznym, nowotworowym, zapalnym, miażdżycowym, obniżają cholesterol. Są niskokaloryczne, zawierają dużo błonnika.
  • Satysfakcja, uśmiech, radość. Zbierając grzyby, to mniej więcej tak, jakbyśmy szukali skarbów ukrytych pośród liści oraz mchu. To bardzo przyjemna czynność. Poszukiwanie, a następnie nagrody za nie, czyli cudne, dorodne grzyby. Wspaniała rzecz i koszyk pełny!
  • Zdrowie psychiczne. Kontakt z przyrodą, aktywność fizyczna, satysfakcja z odniesionych sukcesów w zbieraniu świetnie działają na nasz umysł wprowadzając spokój, harmonię, redukując stres, poprawiając samopoczucie.
  • Integracja z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Ważny bardzo czynnik, ponieważ dzięki niemu możemy mile spędzić czas z najbliższymi nam osobami. Takie spotkania łączą, zacieśniają więzi. 

 

            Pamiętajmy spacer po lesie to przyjemny ruch dla mięśni, którego nigdy za wiele! A zatem wybieramy się na grzyby. Powodzenia!

 

Kazimierz Surzyn

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/10/2024 18:55
Reklama


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości