W sobotni wieczór, 10 stycznia, sala widowiskowa Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej wypełniła się widzami, którzy przyszli zobaczyć jasełka „Betlejem. Historia prawdziwa” w wykonaniu Miejskiego Chór Jasień. Było to wydarzenie inne niż typowe koncerty kolędowe, których w ostatnich latach w Suchej nie brakowało.
Jak podkreśla dyrygent chóru, Małgorzata Kubieniec, pomysł na jasełka pojawił się już jakiś czas temu.
— W Suchej od dawna nie było klasycznych jasełek, a samych koncertów kolędowych jest naprawdę dużo. Chcieliśmy zaproponować coś innego — mówiła po występie.
Chórzyści bardzo szybko podchwycili ideę. — Zdecydowanie chcieli ten pomysł zrealizować, tym bardziej że wcześniej mieli już do czynienia z różnymi niecodziennymi występami — dodaje dyrygent. Próby trwały niespełna dwa miesiące, ale – jak zaznacza — były intensywne i wymagały dużego zaangażowania całego zespołu.
Do współpracy chętnie dołączyli również zaproszeni goście. Co ważne, większość przygotowań spoczywała na samych chórzystach. — Sami organizowali stroje i elementy scenografii, choć wiadomo, że jedni angażowali się bardziej, inni mniej — przyznaje Kubieniec. Za dekoracje w szczególny sposób odpowiadały Elżbieta Fidelus, Teresa Sitarz oraz Dorota Knapik.
Scenariusz jasełek przygotowała sama dyrygent, jednak — jak podkreśla — był to efekt wspólnej pracy. — Pomysły rodziły się także w trakcie prób, wspólnie je dopracowywaliśmy — zaznacza.
Efektem była spójna, muzyczno‑słowna opowieść o narodzinach Jezusa, która spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności. Widzowie nagrodzili wykonawców długimi brawami, a wielu z nich podkreślało, że takie jasełka w Suchej Beskidzkiej były bardzo potrzebne.
Występujący:
Elżbieta Fidelus – anioł
Danuta Pęczek – pasterz
Małgorzata Świętek – pasterz
Maria Świerkosz – pasterz
Elżbieta Paradowska – anioł
Krystyna Chmiel – diabeł
Krystyna Czarny – pasterz
Krystyna Jędrzejak – anioł
Maria Halawa – narrator
Teresa Sitarz – pasterz
Magdalena Bednarz – anioł
Krystyna Zamecka – służka Heroda
Mateusz Front – Archanioł Gabriel / król Melchior
Róża Jędrzejak – Maria
Wioletta Sulka – żona karczmarza
Danuta Lubojańska – anioł
Tadeusz Lubojański – król Kacper
Jadwiga Juszkiewicz – Kij – pasterz
Dominika Wolińska – anioł
Tadeusz Błachut – Józef
Maria Zborowska – narrator
Emilia Trojanowska – służka Heroda
Janusz Dyduch – Herod
Aleksandra Kopacz‑Czaicka – anioł
Dorota Knapik – anioł
Małgorzata Kubieniec – narrator muzyczny
Goście:
Agnieszka Czarny – pasterz
Joanna Hałacińska – pasterz
Natalia Hałacińska – owieczka
Filip Kuc – owieczka
Grzegorz Wysmołek – król Baltazar
Karolina Sitarz – diabeł
Marcin Stec – sługa
Wojciech Ciomborowski – karczmarz
Agnieszka Pająk – skrzypce
Małgorzata Kubieniec – fortepian
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze