Zembrzyce apelują o bezpieczne przedszkola: Apel do Wojewody
Wójt Gminy Zembrzyce, Joanna Stypuła, skierowała pismo do Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Klęczara z prośbą o interwencję w Ministerstwie Edukacji. Tematem pisma jest przesunięcie terminu dostosowania oddziałów przedszkolnych do wymogów ochrony przeciwpożarowej określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 roku. Według minister edukacji Katarzyny Lubnauer, należy to wykonać do 31 sierpnia tego roku. Wydaje się jednak, że jest to niewykonalne.
W piśmie Wójt Gminy Zembrzyce podkreśla, że w gminie funkcjonują trzy szkoły z oddziałami przedszkolnymi oraz jedno przedszkole samorządowe. Oddziały przedszkolne działają w budynkach szkół, które zostały wybudowane wiele lat temu. Aby dostosować te budynki do aktualnych wymogów przeciwpożarowych, konieczne są prace ochronne oraz kosztowne prace budowlane.
Gmina Zembrzyce, będąc małą gminą, wydaje 32% swojego budżetu na działalność oświatową, z czego dodatkowo dopłaca około 4 mln zł z własnych środków. Obecnie Gmina nie jest w stanie dodatkowo dostosować oddziałów przedszkolnych do wymogów rozporządzenia, dlatego prosi o przedłużenie terminu na dostosowanie placówek przedszkolnych.
Wójt Stypuła w swoim piśmie zwraca uwagę na trudności finansowe oraz logistyczne związane z adaptacją budynków do nowych wymogów. Jednocześnie podkreśla, że spełnienie tych wymogów jest konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców gminy.
Decyzja o ewentualnym przesunięciu terminu będzie zależeć od odpowiedzi Ministerstwa Edukacji oraz od interwencji Wojewody Małopolskiego. Gmina Zembrzyce ma nadzieję na pozytywne rozpatrzenie swojej prośby, co pozwoli na bezpieczne i zgodne z przepisami funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze