Śmierć bliskiej osoby to zawsze traumatyczne wydarzenie, które wiąże się też z szeregiem obowiązków przy organizacji ceremonii ostatniego pożegnania i pochówku. Równie ważne jest późniejsze zadbanie o grób i postawienie pomnika nagrobnego, który stanowi znak pamięci o zmarłym.
Jakich formalności należy dopełnić na cmentarzu, by można było pochować bliskiego zmarłego? Jakie dokumenty są potrzebne? O czym pamiętać, zanim zamówi się pomnik nagrobny u kamieniarza? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Kwestie ponownego wykorzystania grobu reguluje Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby możliwe było ponowne wykorzystanie grobu, od ostatniego pochówku musi minąć przynajmniej 20 lat. Okres ten dodatkowo bywa przedłużany na podstawie odrębnych umów. Wyjątek od tej zasady stanowi chowanie urn, w których znajdują się spopielone szczątki. Ponadto ustawa określa, iż ponownemu wykorzystaniu nie podlegają groby mające wartość:
Jeśli grób rodzinny spełnia wymagania, należy dopełnić stosownych formalności, które wiążą się z wizytą w zarządzie cmentarza lub w kancelarii parafialnej (w przypadku cmentarzy parafialnych). Niejednokrotnie wsparciem w dopełnieniu tych formalności służą rodzinie specjaliści, jak choćby pracownicy: DomPogrzebowyLomianki.pl.
Wśród dokumentów niezbędnych do dochowania do istniejącego grobu zalicza się:
W przypadku szczątków sprowadzanych z zagranicy, należy również dołączyć zezwolenie prezydenta miasta, wydane w formie decyzji.
Jeśli rodzina nie posiada na cmentarzu grobowca, w którym można pochować zmarłego, wówczas pojawia się konieczność zakupu nowego miejsca. Odbywa się to poprzez podpisanie w zarządzie cmentarza umowy dzierżawy na czas określony (podstawa to 20 lat). Czas ten może być jednak wydłużony, w zależności od indywidualnych zapisów i wewnętrznych regulaminów. Okres dzierżawy, a także wielkość i typ grobu (ziemny, murowany, miejsce w kolumbarium) wpływają oczywiście na wysokość opłaty, którą należy uiścić na cmentarzu.
Wielu żałobników pragnie godnie upamiętnić zmarłego, wznosząc dla niej nagrobek tuż po pogrzebie. Warto jednak pamiętać, że z pracami kamieniarskimi należy nieco się wstrzymać, a okres oczekiwania różni się w przypadku poszczególnych typów grobów. Z czym się to wiąże? Podczas chowania zmarłego dochodzi do spulchnienia ziemi, która z czasem zaczyna osiadać. Zbyt szybkie wzniesienie kamiennej konstrukcji może doprowadzić do osunięcia się grobu oraz pęknięcia kamiennych płyt.
Zdecydowanie prostsze jest wznoszenie nagrobka nad grobami murowanymi. Niekiedy jest to możliwe nawet miesiąc po pogrzebie. Groby ziemne wymagają nieco dłuższego okresu, nie krótszego niż 6 miesięcy, choć zależy to również od pory roku i aury. Co więcej istotna jest też pora roku. Prac kamieniarskich nie przeprowadza się na przykład przy ujemnej temperaturze ani w bardzo deszczowe dni.
W kwestii formalności nie można zapominać, że zamówienie wykonania nagrobka musi pochodzić od właściciela miejsca (grobu) na cmentarzu. Niekiedy oznacza to konieczność przygotowania pełnomocnictwa dla firmy kamieniarskiej, by jej pracownicy mogli przystąpić do realizacji wybranego projektu. Zakres dokumentów zależy oczywiście od regulaminu konkretnego cmentarza. Najlepiej zatem odwiedzić kancelarię, by uzyskać komplet informacji.
Nagrobek na cmentarzu to widoczny znak pamięci o bliskich, którzy odeszli już z tego świata. Może być skromny lub okazały. Wykonany z olbrzymim artyzmem lub minimalistyczny. Warto jednak zadbać o to, by prezentował się godnie i pozwalał na wspominanie bliskich, zgodnie z rodzinnymi tradycjami oraz zwyczajami panującymi na danym obszarze.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze