Reklama


Uroczyste Otwarcie Sali Gimnastycznej w Śleszowicach

28/11/2025 08:00

Miało miejsce 27 listopada 2025 roku o godzinie 11:00. Połączone zostało z obchodami 55. rocznicy nadania szkole zaszczytnego imienia Dywizjonu 303. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego przy poczcie sztandarowym z oprawą 1.Stowarzyszenia Muzycznego Śleszowice. Zebranych Gości powitała Katarzyna Targosz – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Śleszowicach, a wśród nich byli przedstawiciele posłów na Sejm, władze oświatowe, wojewódzkie, samorządowe, policji, kapłani, dyrektorzy szkół, nauczyciele. Przedstawiła historię szkoły od czteroklasowej w starym budynku, tworzenie 8-klasowej przez Zofię Kuśnierz, byłą dyrektor, przy czym część sal lekcyjnych znajdowała się wtedy w domu prywatnym Haliny Ziomek, w okresie pracy i zaangażowania P. Kuśnierz zbudowana została nowa szkoła, poprzez wyburzenie starej oraz budowę sali gimnastycznej. Następnie dokonano aktu przecięcia wstęgi, a Joanna Stypuła Wójt Gminy Zembrzyce przekazała symboliczny klucz do budynku. Później ks. infułat Bronisław Fidelus poświęcił obiekt. Katarzyna Targosz i Joanna Stypuła Wójt Gminy Zembrzyce podziękowały wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do powstania ważnego obiektu jakim jest sala gimnastyczna: „Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno moich marzeń”. I właśnie to marzenie spełniło się, za co podziękowały. Część artystyczna poświęcona była przede wszystkim sportowi w postaci: ćwiczeń, gimnastyki artystycznej, boksu, tańca. Gościom wręczono statuetki oraz medale. Pięknie prezentował się jubileuszowy smaczny tort i poczęstunek.

Sala Gimnastyczna niech dobrze służy dzieciom i młodzieży. Niechże rozwijają w niej wszechstronną aktywność fizyczną, będącą podstawą zdrowia. Niech ta wspaniała sala przyniesie wiele sukcesów młodym sportowcom oraz wszystkim, którzy będą z niej korzystać. Niech łączy pokolenia dzieci, młodzieży, dorosłych poprzez uczestniczenie tam w wydarzeniach nie tylko sportowych, ale również kulturalnych takich jak: akademie, wieczornice, przedstawienia, koncerty, wystawy i wiele innych.

Reklama

Sala Gimnastyczna posiada imponujące parametry: kubatura – 5371,30 m3, powierzchnia zabudowy – 588,00 m2, wysokość – 11,72 m, długość – 33, 20 m, szerokość – 16,55 m. Budynek jest bardzo funkcjonalny, nowoczesny, dwukondygnacyjny. Na parterze mieści się sala gimnastyczna, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie dla trenera, sanitariaty, a także przestrzenie komunikacyjne. Na parterze usytuowany jest balkon, mniejsza salka gimnastyczna oraz kotłownia. Sala wyposażona jest w windę. Pomiędzy budynkiem szkolnym, a salą gimnastyczną zbudowano przewiązkę, która łączy ze sobą oba obiekty. Wsparcie Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych na budowę Sali Gimnastycznej w Śleszowicach wyniósł 5 326 324,71. Umowę podpisał były wójt Gminy Zembrzyce Łukasz Palarski 12 kwietnia 2024 roku z wykonawcą Przedsiębiorstwem Budowlanym Sikora, Wojciech Sikora z siedzibą Osiedle Niwa w Nowym Targu, na realizację zadania „Budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Śleszowicach wraz z przewiązką i zagospodarowaniem terenu wokół”. Wartość łączna robót budowlanych wyniosła 5 920 770,03. Przedsięwzięcie z sukcesem kontynuowała Joanna Stypuła obecna Wójt Gminy Zembrzyce oraz Katarzyna Targosz – Dyrektor szkoły. To dzięki ich wytrwałej pracy śleszowicka szkoła ma salę gimnastyczną! Oprócz sali zbudowano również parking.

Uroczystość powiązana była także z obchodami 55. rocznicy nadania szkole zaszczytnego imienia Dywizjonu 303 tj. dywizjonu lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, który został utworzony 2 sierpnia 1940 roku. Jego patronem jest Tadeusz Kościuszko. Pierwszym dowódcą dywizjonu był mjr Zdzisław Krasnodębski. Kolejnymi zaś: Witold Urbanowicz, Zdzisław Henneberg (dwukrotnie), Adam Kowalczyk, Tadeusz Arentowicz (dwukrotnie), Wacław Łapkowski, Jerzy Jankiewicz, Wojciech Kołaczkowski, Walerian Żak, Jan Zumbach, Zygmunt Witymir Bieńkowski, Jan Falkowski. Do głównych operacji Dywizjonu 303 należą: bitwa o Anglię, ofensywa myśliwska nad Francją, obrona ujścia rzeki Mersey, Rajd (desant) na Dieppe, alianckie naloty na Niemcy, udział w operacji „Overlord” oraz w inwazji na Niemcy. Dywizjon 303 działał do 11 grudnia 1946 roku. Odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.

Reklama

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 28/11/2025 08:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości