Reklama


Unieważniono konkurs na dyrektora ZS im. W. Witosa

10/04/2025 12:31

Zarząd Powiatu Suskiego unieważnił konkurs na dyrektora ZS im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Wskazał, że doszło do nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu.

Zgodnie z treścią § 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej organ prowadzący szkołę lub placówkę unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w przypadku stwierdzenia: nieuzasadnionego odrzucenia oferty, przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganej obecności 2/3 jej członków, innych nieprawidłowości w postępowaniu konkursowym, które mogły wpłynąć na wynik konkursu.

Jak wspomniano w uzasadnieniu uchwały o unieważnieniu konkursu 8 kwietnia 2025 r. do Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej wpłynęło pismo od członka Rady Rodziców Zespołu Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej. Dotyczyło ono sposobu wytypowania przedstawicieli Rady Rodziców do komisji konkursowej, która miała wyłonić nowego dyrektora szkoły. Z treści pisma wynikało, że przedstawiciele mogli zostać wybrani nieprawidłowo – podczas spotkania tylko Zarządu Rady Rodziców, a nie całej Rady Rodziców, jak powinno to się odbyć.

Reklama

Po otrzymaniu pisma, Starostwo natychmiast poprosiło Radę Rodziców o wyjaśnienia. Tego samego dnia przewodnicząca Rady Rodziców dostarczyła protokół z zebrania Zarządu Rady Rodziców, na którym wybrano delegatów.

Z przepisów statutu szkoły oraz regulaminu Rady Rodziców wynika jednak jasno, że przedstawicieli do komisji konkursowej powinna wybrać cała Rada Rodziców, a nie tylko jej Zarząd. Regulamin mówi wyraźnie, że Rada Rodziców podejmuje takie decyzje w formie uchwał lub opinii.

Sądy administracyjne podkreślają, że osoby delegowane do komisji muszą być wybrane w sposób prawidłowy, bo to one oceniają kandydatów, zadają pytania i dbają o przestrzeganie prawa podczas konkursu. Obowiązkiem organu prowadzącego szkołę, czyli Starostwa, jest sprawdzenie, czy delegowanie przedstawicieli odbyło się zgodnie z przepisami.

Reklama

Jeśli komisja została powołana nieprawidłowo, a jej skład jest niezgodny z prawem, to cały konkurs może zostać unieważniony. Takie stanowisko potwierdzają wyroki sądów administracyjnych. Nawet jeśli komisja zaczęła już pracę, nieprawidłowości przy jej powołaniu nie mogą być później „naprawione”.

Biorąc pod uwagę wykryte nieprawidłowości w wyborze przedstawicieli Rady Rodziców, Zarząd Powiatu Suskiego podjął decyzję o unieważnieniu konkursu na dyrektora szkoły. Konkurs zostaje odwołany jeszcze przed planowanym na 9 kwietnia 2025 r. posiedzeniem komisji konkursowej. Decyzja ta została podjęta na podstawie odpowiednich przepisów prawa i jest w pełni uzasadniona, bo sposób powołania komisji mógł wpłynąć na wynik konkursu.

Reklama

Czytaj także:

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama