Reklama


Procesje Bożego Ciała w Polsce

08/06/2023 08:00

Pierwsza przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Uroczystość wprowadził biskup Nanker na krakowskim synodzie. W 1420 roku synod w Gnieźnie uznał uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Od końca XV stulecia zaczęto udzielać błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

            Procesje czczące Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa odbywają się w czwartek, 60 dni po Wielkanocy, po niedzieli oddającej hołd Trójcy Przenajświętszej, do czterech ołtarzy, pięknie udekorowanych m.in. gałązkami brzozy oraz wiosennymi kwiatami. Symbolizują cztery Ewangelie, cztery żywioły i cztery strony świata, co oznacza panowanie Chrystusa nad światem. Wierni uczestnicząc w procesjach dziękują przede wszystkim Bogu za Jego obecność wśród nas, za łaski jakie doznają od Niego każdego dnia. Integrując się ze sobą w społecznościach wiejskich i miejskich publicznie wyznają wiarę.

Reklama

 

            W czasie rozbiorów udziałem w procesji Bożego Ciała ludność manifestowała przynależność narodową. Ten stan utrzymywał się po II wojnie światowej. W Polsce Ludowej niejednokrotnie zakazywano uczestniczenia w procesjach.

 

            Najważniejsze dla wierzących jest przyjęcie tego uroczystego dnia Eucharystii, dającej życie, siłę do pokonywania przeciwności losu.

 

 

Boże Ciało

 

Boże kochany bądź uwielbiony

w Najświętszym Sakramencie

pod postacią chleba obecny

w każdym życia momencie

 

Będąc w mym sercu Chryste

Reklama

jestem taki lekki wyciszony

nakarmiony chlebem życia

bądź Jezu na wieki pochwalony

 

Kazimierz Surzyn

 

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama