Reklama


Ojciec Święty Jan Paweł II - „Abyście się za mnie modlili”

06/04/2022 10:44

Czytając książkę Ojca Świętego Jana Pawła II pt. „Przekroczyć próg nadziei”, a szczególnie rozdział „Totus Tuus” można dojść do wniosku, iż Sanktuarium Kalwaryjskie ukształtowało Jego religijną osobowość i pobożność maryjną.

Papież Jan Paweł II był zawsze bardzo mocno związany z kalwaryjskim sanktuarium. Mówił o tym 7 czerwca 1979 roku, kiedy odwiedził Kalwarię, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Kalwarię Zebrzydowską i Sanktuarium Matki Bożej i Dróżki. Nawiedzałem je wiele razy, począwszy od moich lat chłopięcych i młodzieńczych. Nawiedzałem je jako kapłan. Szczególnie często nawiedzałem Sanktuarium Kalwaryjskie jako arcybiskup krakowski i kardynał”. Ojciec Święty zachęcał wiernych do obchodzenia nowenny na cześć 100 lecia koronacji wizerunku Kalwaryjskiej Madonny. Znamienne było także nadanie przez Jego Świętobliwość kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej. Papież w Kalwarii prosił wiernych: „... abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po mojej śmierci”.

W czasie trzeciej Pielgrzymki do Polski Ojciec Święty Jan Paweł II 10 czerwca 1987 roku przewodniczył uroczystości poświęconej 100 leciu koronacji obrazu Kalwaryjskiej Matki, na krakowskich Błoniach. Jako wotum podarował Jej wtedy złotą różę, mówiąc: „... pragnę u stóp Matki Bożej Kalwaryjskiej złożyć papieską różę jako wyraz wdzięczności i za to, czym była i nie przestaje być w moim życiu”.

Reklama

Podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, Papież 14 sierpnia 1991 roku, udając się do Wadowic i Częstochowy, zatrzymał się na krótko na rynku w Kalwarii Zebrzydowskiej, błogosławiąc wszystkich pielgrzymów i mieszkańców Kalwarii.

Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził również Kalwarię w czasie ósmej Pielgrzymki do naszego kraju. Było to 19 sierpnia 2002 roku. Swoją obecnością uczcił jubileusz 400 lecia istnienia sanktuarium. To właśnie tutaj Papież odprawił swoją ostatnią mszę świętą na ziemiach polskich. Matce Bożej Kalwaryjskiej u stóp złożył krzyż papieski z masą perłową, wykonany na Rok Jubileuszowy. Papież rozumiejąc codzienne troski Polaków modlił się do Maryi: „Wejrzyj na ten

Reklama

naród, który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości... Wypraszaj to, czego dzieci Twoje najbardziej potrzebują. Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych. Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę. Wyrzuconym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość, która pozwala przetrwać wszelkie trudności. Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość. Dzieci otocz płaszczem swej opieki, aby nie ulegały zgorszeniu... Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha, abym wypełnił do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały....”

Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział też znamienne słowa: „Kiedy nawiedzałem to sanktuarium w roku 1979 prosiłem, abyście się za mnie modlili za życia mojego i po śmierci. Dziś dziękuję wam i wszystkim kalwaryjskim pielgrzymom za te modlitwy i za duchowe wsparcie jakiego nieustannie doznaję. I nadal proszę nie ustawajcie w tej modlitwie, raz jeszcze powtarzam za życia mojego i po śmierci”.

Reklama

Sądzę, z wielką satysfakcją, że tę prośbę Papieża wypełniamy dobrze, gdyż Sanktuarium Kalwaryjskie zapełnione jest po brzegi wiernymi i tętni nieustającym rozmodleniem za naszego rodaka z wadowickiej ziemi Jana Pawła II. Dziękujemy Bogu za Niego. Obyśmy tylko wytrwali w modlitwie.

 

Kazimierz Surzyn

 

Opracowano na podstawie własnych zbiorów audiowizualnych, Poradnika Pielgrzyma, Kraków 2002 oraz Kroniki życia i pontyfikatu Jana Pawła II, Kraków 2005.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości