Reklama


Na rowery dla zdrowia, umysłu i urody

21/05/2024 11:32

            Systematyczna jazda jednośladem wspomaga przede wszystkim: pracę serca, mózgu, poprawia wydolność płuc, redukuje stres, poprawia kondycję fizyczną, pomaga w kontrolowaniu wagi, usprawnia równowagę oraz koordynację ruchową. Niezwykle ważny jest tutaj również kontakt z naturą, który relaksuje. To jedna z najbardziej lubianych form aktywności. Obecnie szacuje się, że około 70% Polaków w sezonie wiosenno – letnim, a także jesienią wsiada na rowery. Z raportu „Rowerowa Polska”, wynika, iż około 78% osób korzysta z tych pojazdów codziennie lub kilka razy w tygodniu, pokonując w tym czasie około 60 km. Najczęściej czynimy to w celach rekreacyjno – zdrowotnych, ciągle rzadko jako środek transportu.

            Jazda na rowerze to idealny sport dla każdego. Można dostosować wysiłek uwzględniając swoje możliwości na starcie, a następnie zwiększać go stopniowo w miarę poprawy swojej kondycji fizycznej.

Reklama

            Podsumujmy zatem: dlaczego warto jeździć na rowerze?:

 

  • spalamy kalorie, w ciągu 1 godziny, aż około 500 kcal, uzyskując po odpowiednim czasie zgrabną sylwetkę, bowiem regularna jazda na rowerze wpływa na metabolizm, powodując szybszą przemianę materii,
  • koimy znacznie nerwy odreagowując stres,
  • będziemy lepiej spać, badania jednoznacznie potwierdzają, że już pół godziny aktywnego wysiłku w kontakcie z przyrodą ułatwia zasypianie, a później spokojny sen,
  • wzmacniamy serce, przyśpieszając tętno wpływamy na lepsze dotlenienie serca mięśniowego,
  • przeciwdziałamy miażdżycy, wskazuje się, iż 30 minutowa przejażdżka rowerem cztery razy w tygodniu obniża poziom tak zwanego złego cholesterolu (LDL), zaś podwyższa poziom tego dobrego (HDL),
  • wzmacniamy mięśnie, szczególnie łydki, uda, mięśnie rąk, pleców, brzucha oraz pośladków,
  • wspieramy  kości chroniąc je przed osteoporozą, chorobą metaboliczną kości, polegającej na stopniowym zaniku masy kostnej, co zwiększa podatność na złamania,
  • ćwiczymy wzrok, gdyż zmuszeni jesteśmy do patrzenia zarówno bliżej jak i w dal,
  • wspieramy urodę, ponieważ w trakcie wysiłku krew krąży szybciej odżywiając i dotleniając wszystkie tkanki, także skórne,
  • czujemy radość, szczęście, piękno natury, świeże powietrze jadąc leśnymi ścieżkami, koło jezior, rzek, aktywność ta bowiem pobudza produkcję endorfin – „hormonów szczęścia” będących substancjami biochemicznymi, wytwarzanymi naturalnie przez układ nerwowy, pomagającymi organizmowi poradzić sobie z bólem, stresem, a także wywołują u nas dobre samopoczucie, stan błogości i euforii,
  • szlifujemy dyscyplinę częstej jazdy, wyrabiając siłę charakteru.

 

            Jazda na rowerze daje bardzo dużo korzyści zarówno zdrowotnych, kondycyjnych, jak również rekreacyjnych, więc zapraszam Państwa na rowery!

 

Kazimierz Surzyn

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/05/2024 11:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Najnowsze wiadomości