Reklama


Co słychać po lecie w A-klasie? Przegląd ruchów transferowych przed sezonem 23/24

18/08/2023 18:19

Dopiero w trzecim roku istnienia A-klasy, dumnie nazywaną “suską”, doczekamy się sezonu, który nie będzie zabawą dwóch ekip nad pozostałymi drużynami w stawce. Po awansach Juszczyna i Krzeszowa otworzyło się okno na bardziej wyrównaną rywalizację, które jednak... prawdopodobnie zostanie zamkniętę przez Jałowiec. Klub z Stryszawy wydaje się jedynym kandydatem, który zdolny jest udźwignąć spory przeskok, jakim jest pobyt w Okręgówce. I patrząc na ruchy kadrowe, to tam myśli się najpoważniej o wyższej lidze.

Już teraz pokusimy się o postawienie kontrowersyjnej opinii, że wicemistrz (jeśli nie będzie Jałowcem) odda temat barażu o Okręgówkę praktycznie bez walki. Wprowadzenie turnieju między zdobywcami drugich miejsc w A-klasach raczej nie uszczęśliwiło nikogo w naszym regionie. W Halniaku jeszcze nie czas na myśli o Okręgówce, a w Bystrej entuzjazm wokół klubu może okazać się niewystarczający na trudy jeżdżenia po 4 powiatach. Tak samo jak i w Lachowicach, które dopiero muszą potwierdzić bycie liczącą się siłą w lidze. Ciekawym zespołem do oglądania może okazać się Zawoja, przed którą nadarza się szansa na najlepszy sezon w ostatnich latach.

Reklama

Po raz trzeci startujemy z naszym rankingiem najlepszych strzelców w A-klasie. Podczas 1. kolejki Okręgówki nagrodziliśmy naszą specjalną statuetką Wojciecha Stuglika, który w minionym sezonie okazał się królem absolutnym z 40 golami i 8 hat-trickami na koncie. Taka liczba wydaje się niezagrożona na długie lata. Nasz pierwszy zwycięzca, Kamil Flaka, miał w sezonie 21/22 skromne 26 goli Faworyci w wyścigu? Daniel Kachel z Lachowic, ktoś z stryszawskich snajperów, wciąż Flaka z Leńczanki, a może niespodziewanie dołączą się snajperzy z Zawoi lub Bystrej. Najświeższy ranking zawsze na specjalnej stronie Sucha24.

Reklama
  • Lachy Lachowice (2. miejsce w sezonie 22/23)

Trener: Bartłomiej Sałapatek

Przyszli: Daniel Różycki (Żarek Barwałd Górny).

Odeszli: Grzegorz Bogdanik, Dominik Kachel (obaj urazy), Dawid Wiktorowicz (Orzeł Radocza).

Sam doskonale zdaję sobie sprawę, że wynik, który osiągnęliśmy w tamtym sezonie był bardzo dobrym. Czy będziemy w stanie go powtórzyć albo zająć miejsce w czołówce, to już boisko zweryfikuje. Nie ukrywam, że okres przygotowawczy był, lekko mówiąc, słaby pod względem dyspozycji poszczególnych zawodników. Z drugiej strony rozumiem, to jednak A-klasa i każdy zasługuje na urlop, wypoczynek.

Reklama

W minionym sezonie pokazaliśmy pazur innym drużynom. Sami postawiliśmy sobie wysoko poprzeczkę. Naszą drużynę nadal jednak opieramy na młodzieży i nie zamierzamy z tego zrezygnować. Liczę, że w pewnym okresie wszystko wskoczy na swoje miejsce i wtedy będę mógł powiedzieć, że tak, walczymy właśnie o awans.

Na ten moment nic nie deklaruję. Liczymy siły na zamiary. Będę zadowolony, jak po jesieni nie będziemy odstawać innym ekipom pod żadnym aspektem. Tak jak powiedziałem, boisko zweryfikuje wszystko. Także podejście chłopaków do tematu, tego co chcemy osiągnąć jako drużyna. Zawsze będziemy grać o zwycięstwo, nawet kosztem ryzyka. Miejsca na koniec nie obstawiam, ale postaramy się być jak najwyżej – zakończył Bartłomiej Sałapatek.

Reklama

  • Jałowiec Stryszawa (3. miejsce)

Trener: Sławomir Bączek

Przyszli: Patryk Burliga, Przemysław Partyka (obaj Strzelec Budzów), Janusz Brzana (Spartak Skawce), Szymon Barzycki (Żuraw Krzeszów).

Odeszli: Gabi (Odra Wodzisław Śląski).

W Stryszawie nikt nie ma problemu z wzięciem na siebie roli głównego kandydata do awansu. Za 2 lata czekają obchody 55-lecia istnienia drużyny, stąd naturalnym punktem programu jubileuszu powinna być obecność w Okręgówce. Presja na wyższą ligę, odczuwana nie tylko w gminie, jest wystarczająco duża, by w przypadku braku sukcesu nastąpiło duże tąpniecię w Jałowcu. Klub zadbał, by plan nie napotkał żadnych przeszkód – przejście z Budzowa Patryka Burligi i Przemysława Partyki to transferowe hity, które powinny zakończyć temat mistrzostwa ligi. Już w minionym sezonie Jałowiec był drugą najskuteczniejszą ekipą w stawce. W nowej edycji liczba goli powinna być jeszcze bardziej imponująca. Postarano się nawet o powrót po prawie 10 latach niebytu drugiej drużyny, która pod opieką Dawida Polaka przystąpi do rozgrywek B-klasy.

Reklama

  • Halniak Maków Podhalański (4. miejsce)

Trener: Marek Kudzia

Przyszli: Cassio de Almeida Monteiro (Sparta Kazimierza Wielka), Bogdan Fedoruk (Jordan Jordanów), Kacper Kudzia (GKS II Jastrzębie-Zdrój), Glib Safonov, Anton Mashkovtsev (juniorzy).

Odeszli: Tomasz Ficek (Tempo II Białka), Dariusz Szymoniak (BCS Zawoja), Mateusz Sapoń (Naroże Juszczyn), Michał Bisaga (KS Bystra), Maciej Żarnowski, Wojciech Dobrzycki (szukają klubu), Dominik Zych (wyjazd zagraniczny), Szymon Pena (uraz).

W Makowie Podhalańskim powtórzył się scenariusz odgrywany podczas każdej przerwy od grania. Letnia rewolucja kadrowa sprawiła, że w szatni zabraknie zawodników odpowiadających aż za 35 trafień z 56 skompletowanych w zeszłym sezonie! Dariusz Szymoniak i Mateusz Sapoń wybrali nowe adresy klubowe, a Szymona Penę z kolei czeka dłuższy rozbrat z piłką przez zerwane więzadła. Takie straty oznaczają, że Okręgówka nadal nie wydaje się nawet w zasięgu wzroku Halniaka, chociaż organizacyjne to jeden z dwóch-trzech zespółów z obecnej stawki, które mogłyby udźwignąć pobyt na wyższym szczeblu ligowym. Oparcie składu na zagranicznym zaciągu nie wydaje się być mocnym fundamentem, na którym można budować klub z niższych lig (kłania się przykład Spartaka Skawce), ale jako środek doraźny na bolączki związane z brakiem zawodników może zadziałać (znów przykład Spartaka Skawce). To właśnie motywacja u niepełnoletnich Ukraińców do szerszego pokazania się w piłkarskim świecie może przynieść solidną zaliczkę punktową.

Reklama

  • KS Bystra (5. miejsce)

Trener: Marcin Ferek

Przyszli: Michał Bisaga (Halniak Maków Podhalański), Krzysztof Leśniak (Dunajec Konary), Hubert Pyrtek, Dominik Liszka (obaj juniorzy), Dawid Kudzia (wznowił treningi), Przemysław Lipa (Tempo Białka – powrót z wypożyczenia).

Odeszli: –

  • W Bystrej zmiany zaczęły się bardzo szybko, zaraz po zakończonym sezonie nowym trenerem został dobrze znany w powiecie Marcin Ferek. Ten ruch z pewnością był potrzebny - efekt nowej miotły podniósł apetyt kibiców przed nowym sezonem oraz zmobilizował większą liczbę zawodników do treningu. Wyniki meczów pucharowych i sparingów były różne, ale nie warto odnosić do nich więcej, niż do pola na testy. Jeżeli chodzi o zmiany kadrowe, to do drużyny dołączył bardzo doświadczony Michał Bisaga, który w przeszłości reprezentował już barwy Bystrej. Oprócz niego dołączył Krzysztof Leśniak, który pierwsze szlify zbierał w juniorskich drużynach Bruk-Bet Termaliki Nieciecza, a następnie reprezentował A-klasowy Dunajec Konary. Dodatkowo do drużyny zostało włączonych dwóch juniorów (Hubert Pyrtek i Dominik Liszka), a do treningów po rocznej przerwie wrócił Dawid Kudzia.

    Reklama

    Prognozy w Bystrej są bardzo optymistyczne, wiele zależy od początku sezonu, a także formy na własnym boisku. W ostatnim sezonie nie była najlepsza. Jeśli Bystra złapie odpowiedni rytm, może stawiać sobie wysokie cele – powiedział Michał Migas.

  • Strzelec Budzów (8. miejsce)

Trener: Jarosław Gąstała

Przyszli: –

Odeszli: Patryk Burliga, Przemysław Partyka (obaj Jałowiec Stryszawa), Jakub Parszywka, Krzysztof Parszywka (obaj Garbarz Zembrzyce).

Przed Strzelcem najtrudniejszy okres od momentu, gdy 3 lata temu wrócił do A-klasowych bojów. Z Budzowa docierały same nienajlepsze wieści – a to ucierpał budynek klubowy podczas niefortunnej “lekcji jazdy”, a to odejścia zawodników, którzy zdobyli ponad połowę goli dla drużyny w minionym sezonie. Jarosław Gąstała stanie przed dużym wyzwaniem utrzymania w gminie A-klasy składem połatanym z wychowanków oraz byłych zawodników namówionych do powrotu na boiska.

Reklama
  • BCS Zawoja (9. miejsce)

Trener: Jacek Kudzia

Przyszli: Dariusz Szymoniak (Halniak Maków Podhalański), Dominik Ficek (powrót do treningów).

Odeszli: –

W zeszłym sezonie drużyna Jacka Kudzi wykonała zadanie minimum. Zawoja odzyskała piłkarskie panowanie w gminie. Solidna runda wiosenna z kolei daje nadzieję, że BCS może nie tylko zakotwiczyć w górnej połowie tabeli, ale nawet dostrzec na horyzoncie okolice podium. Przyjście doświadczonego Dariusza Szymoniaka, zdobywcy 16. goli dla Halniaka w zeszłym sezonie, tylko wzmocni siłę rażenia drużyny, która w liczbie goli potrafiła wyprzedzić nawet piątą w tabeli Bystrą. Wydaje się, że Zawoja to wciąż jeszcze perspektywiczny zespół – nikt z pierwszej piątki najskuteczniejszych zawodników minionego sezonu, z Erykiem Wróblewskim na czele, nie osiągnął jeszcze 26. lat. Nadchodzący sezon może być już tym, w którym potencjał zespołu zmieni się w osiągnięcia w tabeli.

Reklama

  • Dąb Sidzina (11. miejsce)

Trener: Piotr Żmudka

Przyszli: –

Odeszli: –

  • Lato pod względem organizacyjnym było u nas dość intensywne. Udało się nam pozyskać sponsorów, którzy bardzo nas wspierają i jesteśmy im bardzo wdzięczni. Co do naszej kadry czy obecnościami na treningach, to było bardzo dobrze. Cały czas otwieramy się na zawodnikow z Sidziny. Dzięki temu frekwencja była wysoka. Wystarczy wspomnieć, ze na jednym sparingu było nas 26, co było trochę dla mnie problematyczne, ale chcemy budować tą naszą silną piłkarską rodzinę w Sidzinie.

    Reklama

    Nasze cele? Przede wszystkim chcemy się cieszyć każdym meczem i dawać dużo radości swoją grą naszym kibicom. Moja drużyna będzie grać ambitnie i ofensywnie. Znamy nasze słabości, ale chłopaki ciężko pracują na treningach nad tymi elementami, by to dobrze funkcjonowało w lidze – powiedział Piotr Żmudka.

  • Huragan Skawica (13. miejsce)

Trener: Kamil Gigoń

Przyszli: –

Odeszli: –

Nieprzyjemna prawda jest taka, że tylko rozpad zembrzyckiej piłki sprawił, że o Huraganie mówimy jako o wciąż A-klasowym zespole. Rok temu typowaliśmy Skawicę, świeżo po brązowym medalu, jako kandydata do spadku, co niekoniecznie spodobało się naszym czytelnikom. Zmiany pokoleniowe, jakie dokonują się w zespołach nie tylko z Niższych Lig, zazwyczaj są jednak bolesne. I taka była miniona edycja. Ligowe doświadczenie zdobyte przez młodzież i widmo spadku u klubowej starszyzny powinno zadziałać jednak otrzeźwiająco na postawę Huraganu w nadchodzącym sezonie. Skawica po raz pierwszy spędza 3 rok z rzędu na A-klasowym poziomie. I przedłużenie pobytu na kolejny rok nie wydaje się już tak zagrożone.

  • Błyskawica Marcówka (beniaminek)

Trener: Tomasz Kulig

Przyszli: Łukasz Sitarz (Jałowiec Stryszawa), Łukasz Miś.

Odeszli: –

Poprzedni pobyt Marcówki w A-klasie zakończył się w smutnych okolicznościach. Latem 2020 roku przedstawiciele klubu złożyli pismo potwierdzające wycofanie drużyny z rozgrywek i przeniesienie zespołu o szczebel niżej. Powodami wycofania drużyny były znaczące ubytki kadrowe i trudności organizacyjne związane z pandemią. Przed Błyskawicą stoi zatem wyzwanie udowodnienia, że nie jest klasycznym przykładem “za mocnych na B-klasę, za słabych na A-klasę”. Nazwiska w składzie i specyficzne boisko są gwarantem, że to nie musi być tylko jednosezonowa przygoda z siódmym szczeblem rozgrywkowym w Polsce. Pomocne w utrzymaniu mogą się okazać także kłopoty rywali. Nadchodzący sezon posiada więcej kandydatów do spadku niż ekip zdolnych podjąć trudy Okręgówki.

Aplikacja na Androida

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Jozek 2023-08-21 18:46:57

    To wszystko grali kiedyś w b klasie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się


Reklama

Wideo Sucha24




Reklama
Reklama

 

Reklama
Reklama