Wigilia
W zapachu łąki siano pod obrusem białym.
Choinka cudnie błyszczy lampek światłem.
Śnieg. Pierwsza gwiazdka migoce na niebie
a my w modlitwie kolędach lgniemy do siebie.
Z serca wyciągamy chleba opłatek
aby u nas i u wszystkich gościł dostatek
też zdrowie szczęście pomyślność miłość
spełnienie marzeń i wzajemna życzliwość.
Dom pachnie sporządzonymi daniami
darami lasów wód pól oraz ogrodów
a wśród nich barszczem z uszkami
rybą i kompotem z suszonych owoców
kluskami krokietami z kapustą i grzybami
łazankami karpiem z jarzynami w galarecie
sernikiem ciastkami posypanymi cukrem
orzechami w syropie malinowym i miodzie
kutią sałatkami różnymi i śledziami z octem.
O północy na Pasterce po wieczerzy
czcimy oczekiwanie i modlitwy pasterzy
którzy żwawo przybyli do Betlejem
i Dziecię przywitali pokłonem.
Nośmy Jezusa w sercu powierzając
z ufnością żywot Jemu i pięknie żyjmy
w miłosierdziu dla drugiego abyśmy
kiedyś razem spotkali się w raju
tego życzę człowiekowi każdemu.
Dar ponadczasowy
Cieplutki i przaśny
opłatek
z pszennej mąki
i wody
śnieżny
nawet drożdży nie potrzebuje
aby rosło pojednanie
Bądźmy stale
chlebem podzielnym
nie tylko
przy wigilijnym stole
Boże Narodzenie
Na świat w ubóstwie przyszedłeś
obierając stajenkę za mieszkanie
mizernym żłóbkiem nie pogardziłeś
pasterzy przyjąłeś na fujarkach granie.
Bóg Cię zesłał na powierzchnię ziemi
narodzonego z Niewiasty Maryi Panny
abyśmy stali się dziećmi Bożymi
oraz zmazali grzech pierworodny.
Święty Józef Jezusa pielęgnuje
woły osły owce na kolana klękają
chór aniołów Gloria wyśpiewuje
wszyscy cześć Zbawicielowi oddają.
Ciebie Dziecino monarchowie uznali
Bogiem Królem i globu światłością
Tobie mirrę kadzidło złoto ofiarowali
bo Jesteś Największą dla ludzi Miłością.
Pobłogosław nas Jezu Chryste Drogi
w miłości wierze nadziei mądrości
aby trudy życia śpiew serca i nogi
prowadziły nas do Edenu w ufności.
Święty Szczepanie
Apostole pierwszy męczenniku diakonie
Opiekunie wspaniały wdów i ludzi ubogich
Pełen wiary głoszący Ewangelię gorliwie
Otwarcie mówiący o boskości Chrystusa
Tyś cudownie duchem świętym przepełniony
Pochwalony wspominany na wieki wieków
Gruntownie chciałeś zreformować judaizm
Lecz u współczesnych rozumiany nie byłeś
Bestialsko przez Żydów ukamienowany
Modlący się za prześladowców wybaczający
Niebo sercem otwarte i Jezusa widzący
Co stoi po prawicy Boga Miłości Największej
Z kamieniami na księdze spoczywającymi
W rękach trzymanymi kamieniami grzechu
Też z wymowną kadzielnicą w dłoni prawej
Z naczyniem na kadzidło lub Krzyżem w lewej
Patronie stajennych woźniców stangretów bednarzy
tkaczy krawców stolarzy kamieniarzy murarzy
Wierni wzywają Ciebie i błagają o wsparcie
W bólu kamicy kolki głowy i życia odnowy
Trzeba u Ciebie śmierć łagodną wypraszać
Nasz wzorcu świętości niedościgniony
I tak jak Ty winy innym odpuszczać
Módl się za nami Święty Szczepanie!
Pejzaż zimowy
Białe niebo oraz ziemia
zaśnieżona cała przyroda
przejrzyście czysto mroźno
szaleją narty łyżwy sanki
prowadzone przez dorosłych
i szczęśliwe radosne dzieci.
Konie dźwięcznie splatają
barwny kulig jak nasze dłonie
które trzymamy w jedności
i rozsypują tumany śniegu.
Trwa zimowa huczna zabawa.
Magiczne święta. Dzieciątko
błogosławi ludziom. Choinki
zapach prezenty ujrzą światło
dzienne. Sylwestrowe bale
domówki a o północy znów
Nowy Rok powitamy ładnie
toastem z wielką nadzieją.
Melania i Sylwester
Melania - „czarna”
łagodna pokojowo nastawiona
śmiała niezależna kreatywna
dziewczyna na jedynkę
uśmiech dobrego serca
za nią idą tłumy
aby ogrzać się w jej blasku
Słońce i Mars szczęśliwości
Sylwester - „leśny”
musi się wyszumieć
na zabawach balach
i toastem przywitać
Nowy Rok
chłopak na piątkę
ruchliwy jak malec
potem żyłka do interesów
w opiece Merkurego i Marsa
ma życie pełne przygód
wyzwań i ryzyka
Na nowy rok
Wiary odmieniającej życie
Nadziei na piękniejsze jutro
Miłości której nie straszne
Są największe burze świata
Szczęścia co chwilom nadaje sens
Zrealizowania postawionych zadań
Spełnienia najskrytszych marzeń
Zdrowia podstawy funkcjonowania
Sukcesów osobistych i zawodowych
Przyjaciół pomocnych w biedzie
Rodzinnego ciepła zainteresowania
Przytuleń malinowych pocałunków
Uśmiechów najszczerszych na ustach
Pokoju na świecie oraz spokoju ducha
Wszystkiego co śliczne i najlepsze
Do Siego Roku z gorącymi pozdrowieniami
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego nowego roku życzę Państwu Błogosławieństwa Bożego, zdrowia, miłości, ciepła, serdeczności oraz bliskości w rodzinach, wśród przyjaciół, znajomych, spełnienia marzeń. Niech ten świąteczny czas będzie okazją do miłych, owocnych spotkań, refleksji i wypoczynku. Wszystkiego Najlepszego!
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze