Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Przyczyniła się do tego w dużej mierze katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 roku, która miała miejsce u wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Wówczas z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, która doprowadziła do śmierci tysięcy ptaków, delfinów i innych zwierząt morskich oraz do znacznej dewastacji środowiska naturalnego na wiele lat. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1970 roku, zmuszając do debaty na temat ochrony przyrody. W pierwszych manifestacjach wzięło udział około 20 milionów Amerykanów. W tym samym roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych chroniących zagrożone gatunki, a także podejmujących świadomą walkę o zrównoważone środowisko. Data 22 kwietnia przyjęła się na całym świecie jako obchody Dnia Ziemi. Podkreślić również należy, że w 1990 roku Dzień Ziemi stał się ruchem globalnym, do którego dołączyła też Polska.
Tego dnia szczególnie oraz w innych dniach organizowane są liczne akcje m.in.: konferencje ekologiczne, sprzątanie świata – lasów, parków, terenów wokół rzek, szlaków turystycznych, zakładanie łąk kwietnych oraz sadzenie drzew.
Zasadniczymi celami Dnia Ziemi i w każdym innym dniu przede wszystkim są: promowanie postaw proekologicznych, zwiększanie świadomości ekologicznej, inspirowanie do działań na rzecz ochrony środowiska, dbania o Ziemię – Matkę Rodzicielkę, którą wszyscy na globie się dzielimy i jest ona naszym wspólnym dobrem, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu i innych.
Nie niszczmy przyrody! To nasze wspólne bezcenne dobro! Wszyscy odpowiadamy za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!
Kazimierz Surzyn
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze