Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 12 styczeń 2017 09:45

Czy masz szansę na zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech?

Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Pomimo związanych z nim trudności i wyrzeczeń wiele osób decyduje się na tego typu zatrudnienie. Jak kształtują się szanse Polaków na niemieckim rynku pracy?

Statystyki są po Twojej stronie

Przede wszystkim warto przyjrzeć się statystykom, a te – dla osób poszukujących pracy w opiece u naszych zachodnich sąsiadów – są pozytywne. Niemcy są społeczeństwem starzejącym się. Rośnie w nim liczba osób w wieku emerytalnym, które mogą potrzebować wsparcia. Do tego dochodzi kwestia finansowa. W Niemczech zarobki są wysokie, a emerytury niejednokrotnie pozwalają na opłacenie osoby do pomocy. Seniorom często pomaga także rodzina, głównie dorosłe już dzieci, które same nie mają możliwości, aby przez całą dobę opiekować się schorowanymi rodzicami. Po trzecie, na korzyść Polek i Polaków szukających pracy w opiece działa także to, że Niemcy niejednokrotnie nie chcą wykonywać tego typu pracy. Na ich rynku pracy jest więc rosnący popyt na usługi opiekuńcze, przy jednocześnie spadającej podaży – lukę tę wypełnić możemy my. Na koniec warto także wspomnieć, że nasi zachodni sąsiedzi wysoko cenią sobie pracę naszych rodaków. Mówiąc wprost: osoby, które już znalazły zatrudnienie w opiece w Niemczech wyrobiły nam dobrą opinię, z której skorzystać może każdy chętny.

Sprawdź swoje kwalifikacje

Wiemy już, że sytuacja na niemieckim rynku pracy, dla osób poszukujących zatrudnienia w opiece, jest korzystana. Jedna to, czy uda nam się znaleźć taką pracę zależy także od naszych kwalifikacji. Zarówno takich, które już mamy, jak i takich, które skłonni będziemy zdobyć w drodze na przykład specjalnych kursów i szkoleń.

Rozważając wyjazd za naszą zachodnią granicę, zacząć należy od obiektywnej oceny kompetencji językowych. Największe szanse na znalezienie pracy mają osoby znające język niemiecki. Wzrastają one wprost proporcjonalnie do poziomu tej znajomości. Najszybciej oferty zatrudnienia znajdą osoby mówiące płynnie po niemiecku. Będą to też propozycje najlepiej płatne. Im gorsza znajomość języka, tym o pracę trudniej, choć nie jest to niemożliwe. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i przygotować na to, że oferty nie wymagające dobrej znajomości języka, będą jednocześnie tymi, za które oferowane jest niższe wynagrodzenie. Warto więc na poważnie wziąć się za naukę języka, a jeśli już pracujemy w Niemczech – wykorzystać to do jego szlifowania. Im lepszy język, tym wyższe zarobki i więcej ofert.

W pracy w opiece w Niemczech liczą się także umiejętności z zakresu pielęgnacji osób starszych. Mogą to być zarówno kompetencje zdobyte podczas kursów i szkoleń, jak i dzięki wcześniejszej praktyce. Doświadczenie w opiece nad osobami starszymi zdobyć można nie tylko w ramach formalnego zatrudnienia, ale także podczas pielęgnacji członków rodziny. Poziom naszych umiejętności, potrzebny do znalezienia pracy, jest bardzo różny. Czasem wręcz znikomy (jeśli opieka dotyczy osób samodzielnych, które potrzebują jedynie wsparcia przy prowadzeniu gospodarstwa domowego), a czasem bardzo duży – w przypadku seniorów niepełnosprawnych lub mocno schorowanych, potrzebujących specyficznego rodzaju troski. Większe doświadczenie, a co za tym idzie trudniejsza praca, są oczywiście lepiej wynagradzane, ale pomimo tego nie każda osoba pracująca w opiece w Niemczech przyjmuje każde zlecenie – tu decyzja musi być indywidualna.

Nie tylko kompetencje

O tym, czy praca w opiece w Niemczech będzie dla nas szansą na znalezienie stabilnego, dobrze płatnego i satysfakcjonującego zajęcia, zdecydują jednak nie tylko nasze umiejętności i kompetencje. Bardzo ważne są także cechy charakteru, nastawienie i motywacja. Praca w opiece w Niemczech to zajęcie bardzo wymagające. Nie jest tylko łatwym zarobkiem, trzeba się do niego nadawać. Klientom często zależy bowiem nie tyle na specjalistycznych kompetencjach, ale na umiejętności zbudowania przyjacielskiej, a wręcz rodzinnej, relacji z podopiecznym. Jeśli więc do pracy motywują Cię nie tylko pieniądze, ale także chęć pomocy innym. Jeśli rozumiesz specyficzne potrzeby osób starszych. Jeśli masz w sobie dużą dawkę empatii. Jeśli potrafisz łatwo nawiązywać kontakty – oferty pracy w opiece w Niemczech czekają właśnie na Ciebie, a twoje szanse na zatrudnienie jako opiekunka osób starszych są bardzo duże.

https://carework.pl/

----- ----- -----
----- ----- -----

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaSucha BeskidzkaNasze sprawyCzy masz szansę na zatrudnienie jako opiekunka w Niemczech? Top of Page