Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 12 czerwiec 2018 05:53

Jaką wodę pijemy?

Jaką wodę pijemy? pixabay.com

Powiat suski znajduje się w tyle listy powiatów, których mieszkańcy korzystają z oczyszczalni ścieków.

"Jaką wodę pijemy w Małopolsce?" To zagadnienie będzie głównym tematem rozmów na V Małopolskiej Konferencji Samorządowej, która odbędzie się w środę 13 czerwca w Krakowie.

Nie przez przypadek temat wody będzie najważniejszy w czasie tej konferencji. Dyskusja o zasobach wód w Małopolsce wiąże się z wprowadzeniem nowych, wysokich standardów unijnych. Nowa dyrektywa Unii Europejskiej wymusza na nas radykalne oszczędzanie i poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia.

- W myśl wymogów europejskich, za kilka lat wszystkie budynki użyteczności publicznej w Polsce, w tym także w naszym regionie będą musiały mieć zainstalowane pitniki wody kranowej (spełniającej wymogi czystości) - informują przedstawiciele UMWM.

Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem zasobności wody, a na jednego mieszkańca Polski przypada 3 razy mniej wody niż średnio w Europie. Niedobór wody w Polsce odczuwa już ponad 20 procent gmin. Najlepiej ten bardzo ważny problem obrazuje fakt, że jesteśmy w tej statystyce na poziomie pustynnego Egiptu.

- Według danych GUS z 2016 r. w Małopolsce  z oczyszczalni ścieków korzystało tylko 66,3 procent ogólnej liczby ludności – stawia to województwo na 14 miejscu w kraju. Najwyższy procent liczby mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków (obok największych aglomeracji miejskich Kraków, Tarnów, Nowy Sącz) występuje w powiecie tatrzańskim (73,5 proc), a najniższe odnotowano w powiatach: limanowskim (38,8 proc.), miechowskim (37,0 proc.), suskim (36,2 proc.) oraz proszowickim (33,9 proc.) - podają małopolscy urzędnicy.

 

HomeWydarzeniaPowiatJaką wodę pijemy?