Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 11 czerwiec 2018 06:51

By wspomagać dzieci niepełnosprawne i ich bliskich

Od ponad pół roku pomagają dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzicom z terenu powiatu suskiego. Organizują też specjalne konferencje dotyczące problemów, z którymi na co dzień para się niejedna rodzina.

Od listopada 2017 roku Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Makowie Podhalańskim z punktem zamiejscowym w Jordanowie pełni funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno - opiekuńczego (OKRO). Jak wyjaśniają jego przedstawiciele, do zadań ośrodka należy m. in. udzielanie dzieciom i ich rodzinom kompleksowej pomocy od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością poprzez konsultacje psychologiczne, pedagogiczne, logopedyczne i rehabilitacyjne, ewentualnie również konsultacje innych specjalistów oraz prowadzenie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci niepełnosprawnych, a także informowanie rodziców o tym, gdzie ich dzieci mogą otrzymać potrzebną im pomoc.

W ramach działalności OKRO zorganizowano konferencję pt: „Zadbajmy o dobry start… Pomoc dziecku niepełnosprawnemu i zagrożonemu niepełnosprawnością” dotyczyła  problemów w rozwoju dzieci w wieku od urodzenia do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej i możliwości wspierania dzieci w rozwoju.

Warto przypomnieć, że z pomocy ośrodka mogą korzystać dzieci zagrożone niepełnosprawnością, a więc dzieci z obciążeniami w wywiadzie okołoporodowym, np. wcześniaki oraz dzieci, których rozwój nie jest prawidłowy i budzi niepokój ich rodziców, lekarzy czy nauczycieli, a także dzieci z już stwierdzoną niepełnosprawnością - w formie zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

- Aby skorzystać z pomocy ośrodka wystarczy zgłosić się do Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Makowie Podhalańskim, ul. Rynek 8, 34-220 Maków Podhalański. Korzystne jest dołączenie dokumentacji medycznej lub wyników przeprowadzonych wcześniej badań czy obserwacji psychologicznych, pedagogicznych i logopedycznych – zachęcają pracownicy OKRO.

 

 

HomeWydarzeniaPowiatBy wspomagać dzieci niepełnosprawne i ich bliskich