Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 17 kwiecień 2018 06:20

U stóp Królowej Beskidów o turystyce XXI wieku

Beskidzki Raj w Stryszawie Beskidzki Raj w Stryszawie fotografslubny.com.pl

"Turystyka XXI wieku i modele udostępniania terenów chronionych" - tak zatytułowana jest Konferencja, która odbędzie się w dniach 18-20 kwietnia 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowo-Konferencyjnym "Beskidzki Raj" w Stryszawie.

Konferencję objęli honorowym patronatem Minister Środowiska i Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Jej organizatorami są Babiogórski Park Narodowy i Konsulat Generalny USA w Krakowie przy współpracy Tatrzańskiego PN, Karkonoskiego PN i Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Konferencja sanowi kontynuację cyklu sympozjów organizowanych z okazji Dnia Ziemi przez Konsulat USA w Krakowie we współpracy z polskimi parkami narodowymi.

Celem konferencji jest wypracowanie modelu zrównoważonego zarządzania obszarami chronionymi wychodzącego na przeciw wzrastającym oczekiwaniom współczesnego turysty z jednoczesną ich ochroną przed nadmierną eksploatacją.

Pierwszy dzień Konferencji to cykl prezentacji przedstawianych przez zaproszonych gości. Drugi i trzeci dzień, to cykl warsztatów prowadzonych przez amerykańskich specjalistów w dziedzinie ochrony zasobów naturalnych, a ich tematyka poświęcona będzie amerykańskim doświadczeniom w zakresie zrównoważonego zarządzania obszarami chronionymi, którym służą dobrze przygotowane strategie planowania, pozwalające pogodzić rosnące zapotrzebowanie na turystykę z ochroną przyrody. Ich uczestnicy zmierzą się z problemami - jak sprostać oczekiwaniom współczesnych odwiedzających, a jednocześnie realizować ochronę terenów cennych przyrodniczo przed ich nadmierną eksploatacją (np.snowboarding ,off-trailhiking).

W konferencji oprócz przedstawicieli parków narodowych, będą brać udział przedstawiciele lasów państwowych, organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządu lokalnego, mediów, branży turystycznej, organizacji naukowych i uczelni wyższych - dzięki ich zaangażowaniu w konferencję będziemy mieli możliwość omówienia głównych tematów w szerokim gronie specjalistów z różnych branż i mogli zaproponować optymalne rozwiązania dla wszystkich.

Poniżej ramowy program konferencji.

Środa 18 kwietnia 2018
Uroczyste otwarcie Konferencji przez Konsula USA i dyrektora BgPN; następnie przedstawione będą krótkie prezentacje omawiające istniejące modele udostępniania turystycznego w parkach narodowych. Przedstawią je przedstawiciele PN Borjomi z Gruzji, PN Shenandoah z USA oraz z Ukrainy: PN "Verkhovyn'kyj" i Rezerwatu Przyrody "Gorgany". Pierwszy dzień zakończy się wieczornym koncertem zespołu jazzowego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych "The Ambassadors" o godz. 18.00..

Czwartek 19 kwietnia 2018 r.
Drugi dzień będzie warsztatowy, zrealizowany w kilku sesjach, takich jak: planowanie zarządzania udostępnianiem turystycznym; wzrost wymagań turystów XXI wieku; identyfikacja wyzwań i możliwości w zarządzaniu gośćmi na terenach chronionych. Drugi dzień zakończy się wieczorną integracją stowarzyszeń absolwentów IVLP z parków narodowych.

Piątek 20 kwietnia 2018
Jest kolejnym dniem warsztatów w dwóch sesjach, takich jak: standardy dopuszczalnych zmian oraz ustalanie kryteriów oceny alternatyw. Będzie również zawierał sesję pytań i odpowiedzi, po której nastąpią dyskusje oraz podsumowanie konferencji.

MM/Babiogórski Park Narodowy

 

HomeWydarzeniaPowiatU stóp Królowej Beskidów o turystyce XXI wieku