Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 06 grudzień 2017 09:23

Obwodnica Makowa to nic nowego

Niegdyś przez Maków Podhalański przebiegała… autostrada łącząca region z Wiedniem.

Ta i wiele innych ciekawostek o mieście i gminie mogą się znaleźć w specjalnej publikacji, która być może zostanie przygotowana na przyszłoroczne obchody 640 – lecia istnienia Makowa Podhalańskiego.

W tej sprawie makowskich samorządowców odwiedził dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego JPII w Krakowie. Opowiadał m.in. o wspomnianej już trasie, która Maków Podhalański, jako za cesarstwa ważny punkt administracyjny,  łączyła z Bratysławą, a przez to miasto ze stolicą w Wiedniu. Jak się okazało, ówczesny układ drogowy z XIX wieku przebiegał mniej więcej tam, gdzie obecnie planuje się obwodnicę Makowa.

- Można by to wykorzystać w rozmowach z GDDKiA, bo obwodnica miasta to nic nowego – żartował naukowiec.

To tylko jedna z wielu ciekawostek, które kryje historia gminy i znajdujące się na jej terenie miejscowości. Jak zaznaczył Stanko, przygotowana kompleksowa publikacja na temat dziejów Makowa i okolic zajęłaby kilka tomów, tak bogaty jest materiał źródłowy.

Mieszkańcy być może doczekają się takiego wydawnictwa, ale bardziej realne jest to, że z okazji przyszłorocznych obchodów 640-lecia Makowa Podhalańskiego samorządowcy zdecydują się na przygotowanie przez naukowców mniejszego, ale zapewne nie mniej ciekawego biuletynu.

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiObwodnica Makowa to nic nowego