Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 17 czerwiec 2017 14:14

(AKTUALIZACJA) Zmarł wybitny piłkarz Ryszard Błachut

W piątek 16 czerwca w Wiedniu w wieku 69 lat zmarł Ryszard Błachut. Urodzony w Makowie Podhalańskim zawodnik najlepsze lata swojej kariery spędził w 1-ligowym wówczas ROW Rybnik, gdzie w latach 70-tych w 136 spotkaniach zdobył 30 bramek. Występował również m.in. w zespole First Vienna FC 1894 ze słynnym Hansem Kranklem.

- Jest jeden zawodnik z naszego terenu, który osiągnął piłkarsko więcej niż Rysiek. Nazywa się on Tomasz Hajto. Z całym szacunkiem dla Tomka, Rysiek był od niego lepszym piłkarzem - mówi Maciej Melzer, obecny trener Halniaka Maków Podhalański, a w przeszłości także i podopieczny Ryszarda Błachuta w makowskim klubie.

- Był moim idolem. To on przekazał mi najważniejsze cechy, którymi kierowałem się i kieruję jako trener. W 1986 zacząłem grać w seniorach Halniaka, których trenerem był właśnie Błachut. U niego nie dało się przejść obok meczu, posiadał niesamowitą energię, która się wszystkim udzielała. Trener nie jest tylko od tego, żeby ustawić skład i taktykę, lecz żeby wydobyć chęć i zaangażowanie od swoich podopiecznych - dodał.

Znakiem rozpoznawczym Błachuta były strzały głową. - Mówiło się "Złota główka". Najwięcej goli w karierze zdobył właśnie po uderzeniach głową. Sam byłem świadkiem, jak uczynił to w jednym ze spotkań z odległości szesnastu metrów! Niesamowite! - powiedział Maciej Melzer.

- Gdybym miał porównać Ryszarda Błachuta do współcześnie grającego zawodnika w kwestii np. podejścia do gry, to wskazałbym na Roberta Lewandowskiego. Rysiek żył futbolem, przygotowywał się odpowiednio i na 100 procent do każdego spotkania - wylicza jego były podopieczny.

Ryszard Błachut był także zawodnikiem m.in. Skawy Wadowice i Babiej Góry Sucha Beskidzka.

AKTUALIZACJA: Pogrzeb ś.p. Ryszarda Błachuta odbędzie się we wtorek 04.07.2017 r. o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym w Makowie Podhalańskim.

 

----- ----- -----
----- ----- -----

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaMaków Podhalański(AKTUALIZACJA) Zmarł wybitny piłkarz Ryszard Błachut Top of Page