Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 28 grudzień 2016 21:53

W Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny

W Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny Foto. Piotr Olejniczak

W Makowie Podhalańskim zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2026. Mogli w nim korzystać wszyscy mieszkańcy i zgłaszać do niego swoje propozycje.  Uwagi polegały na zbieraniu uwag pisemnych i ustnych w siedzibie urzędu. Można, tego  było dokonywać również przesyłając droga elektroniczną.

Ostatecznie znalazło się w nich sześć propozycji, które zostaną wzięte pod uwagę podczas realizacji programu rewitalizacji. Dla mieszkańców najbardziej istotne byłoby zadbanie o ogólną estetykę miasta, w tym remont kamienic w złym stanie technicznym.

- Na przestrzeni lat obserwuje się degradację. Centrum miasta szarzeje, a kamienice są w coraz gorszym stanie technicznym, np. przy ul. Wolności, 3 Maja – uważają mieszkańcy.

Zgodnie z kolejną propozycja miasto musi podjąć działania zmierzające do poprawy jakości terenów zieleni i miejsc odpoczynku, ponieważ obecnie zieleń miejska   w centrum jest zaniedbana.

Dodatkowo na terenie miasta nie ma parku, skwerów i innych miejsc zieleni, w których mogliby spędzać czas mieszkańcy. Problem smogu i złej jakości powietrza mógłby zostać częściowo rozwiązany poprzez nowe nasadzenia, zagospodarowanie miejsc zieleni.

Według kolejnych postulatów, który mógłby być zrealizowany w ramach Programu Rewitalizacji jest regularny monitoring rzeki Skawy. Jak twierdzą mieszkańcy, obecnie przy rzece zlokalizowane są nielegalne składowiska śmieci i azbestu.

Istotnym problemem miasta jest niska aktywność lokalnej społeczności i brak poczucia odpowiedzialności za miasto. W programie zaproponowano organizowanie spotkań przedstawicieli branży drzewnej i drobnych usług.

Samorząd mógłby zachęcać mieszkańców do rozwoju turystyki, gdyż Maków Podhalański ma wiele walorów turystycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, a są niewykorzystane.

 km

Gazetki Promocyjne

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiW Makowie chcą dbałości o centrum miasta i rozwój turystyczny Top of Page