Piłka nożna (550)

Po spotkaniu Astry Spytkowice z Babią Górą wiadomo dwie rzeczy - nieprzypadkowo oba zespoły zdecydowanie przewodzą ligowej stawce i... szkoda, że do wyższej ligi awansuje tyko jedna drużyna. Pierwsza połowa sobotniego spotkania była toczona w tak oszałamiającym wręcz tempie, że aż smutno się zrobiło, gdy sędzia odgwizdał jej koniec. Suszanie prowadzili 1:0 po golu zdobytym przez Gabriela Janiczaka - z rzutu wolnego przymierzył Grzegorz Kmiecik, piłka odbiła się od słupka i Janiczak trafił do pustej bramki. W drugiej połowie gospodarze doprowadzili do wyrównania za sprawią trafienia byłego zawodnika m.in. Halniaka Maków Podhalański Daniela Cyzio. Remis na pewno nie krzywdzi żadnej ze stron. O wiele mniej emocji, ale za to więcej goli, było w Stryszawie, gdzie Jałowiec podejmował Huragan. I wygrał 2:1. Sporo problemów sprawił Tempo Białka beniaminek z Wysokiej. - Żadna z drużyn w tym sezonie tak nas nie stłamsiła. Dopisało nam szczęście - przyznał otwarcie Krzysztof Wądrzyk. Również w stosunku 2:0 wygrywa Halniak Maków Podhalański. Drużyna z Jaworzna, gdy gra w Jaworznie, jest dla Halniaka szczęśliwa - w maju porażka, w listopadzie porażka. Halniak w tym meczu lepszy nie był, ale skuteczniejszy już tak. I trzeci z przedstawicieli ligi okręgowej, czyli Garbarz Zembrzyce, który w przeciwieństwie do Tempo i Halniaka rundę zakończył porażką w Kalwarii. Wobec kontuzji Monsuru Adisa po raz kolejny niczym Batman w filmach czy komiksach zostali wezwani na pomoc bracia Pudowie. Na mecz dotarł tylko Sławomir Puda, ale odsiecz się nie udała - Garbarz przegrał 1:2. Z drugiej strony w Zembrzycach wielkiej tragedii z pozycji w tabeli po pierwszej części sezonu nie robią - w zimie szykują się wzmocnienia, a w rundzie wiosennej wszystkie 14 spotkań Garbarz rozegra w roli gospodarza. W B-klasie w sobotę wysoko wygrał Dąb Sidzina. - Jak długo jestem trenerem Dębu, tak tak słabej drużyny jak Olimpia Zebrzydowice nie widziałem. Wynik powinien być dwucyfrowy - skomentował Mariusz Zawiła sobotnią wygraną. Komentarz zatem zbędny. Szczebel niżej kolejną wygraną zanotowała Tarnawianka Tarnawa, która w roli gospodarza na boisku w Półwsi (dziki zniszczyły murawę, chociaż obecnie boisko w Tarnawie zostało ogrodzone tzw elektrycznym pastuchem) pewnie i wysoko wygrała 4:2. Jeżeli na wiosnę Tarnawianka nadal będzie tak konsekwentnie punktować, to banicja w C-klasie okaże się tylko rocznym zesłaniem.

Czas na ostatni wysiłek. W ten weekend oficjalnie drużyny, z wyjątkiem Naroża Juszczyn, z naszego powiatu zakończą rundę jesienną sezonu 2018/2019. Grają tylko drużyny walczące pod egidą OZPN Wadowice - PPN Nowy Targ, gra Jordan Jordanów i Unia Naprawa już w poprzedniej kolejce grały jedną kolejkę awansem z wiosny, a dodatkowo zaplanowany na niedzielę zaległy mecz Jordana z Babią Górą, ale Lipnicą Wielką, został przełożony na kwiecień. Skoro o Babiej Górze - mecz na szczycie A-klasy z Astrą Spytkowice oczywiście sprawy awansu do okręgówki nie rozstrzygnie, ale przewagę psychologiczną, punktową też, jednej z drużyn na drugą część sezonu da. Jest jeszcze możliwość remisu, którego w przypadku gry tak wyrównanych drużyn nie sposób przemilczeć. Ciekawy zatem mecz na szczycie tabeli, ale też i jej dolnych rejonów spotkanie Jałowca z Huraganem może mieć horrendalne znaczenie na mecie sezonu. Może nie wszystko, lecz wiele przemawia za Jałowcem, ale czy to wystarczy? Do drużyn z nizin tabeli jedzie BCS oraz Żuraw - umiejętności, organizacja gry będą po stronie gości, lecz Żarek i Znicz nic do stracenia nie mają - niewiele gorzej być nie może. Przełożony na przyszłą sobotę z powodu śmierci długoletniego prezesa Naroża Juszczyn Edwarda Gigonia został mecz Naroża Juszczyn z Halniakiem Targanice. W okręgówce u siebie zagra Tempo Białka i to z ciekawym, wymagającym przeciwnikiem jakim jest Relaks Wysoka. Na wyjeździe rundę zakończą Garbarz Zembrzyce i Halniak Maków. W poprzedniej kolejce przebudził się Garbarz, wreszcie wygrał i przed wizytą w Kalwarii Zebrzydowskiej nie sposób spisywać go na straty. O wiele trudniejsze zadanie czeka Halniaka, chociaż Victoria Jaworzno już tak mocna jak w poprzednim sezonie nie jest. Podwójne derby w B-klasie i to takie z drużynami numer jeden, Błyskawica Marcówka i numer dwa, KS Bystra w rolach głównych. Błyskawica zawita do Lachowic, Bystra do Budzowa. W miarę spokojną zimę może zapewnić sobie Dąb Sidzina jak wygra z Olimpią Zebrzydowice, co w tym sezonie wielką sztuką nie jest. A Grom? Tam tak czy siak w zimie muszą na spokojnie usiąść i się zastanowić co dalej. I na koniec Tarnawianka, która po wzmocnieniach w trakcie sezonu, poszła ostro do góry i zajmuje miejsce premiowane awansem - w sobotę drużyna z Tarnawy Dolnej zakończy rundę meczem w Półwsi. Gospodarzem spotkania będzie Tarnawianka, mecz w Półwsi? No, jak nieproszone dziki wtargną niespodziewanie na murawę i ją w wielu miejscach doszczętnie zniszczą to tak się dzieje. Dosłownie dziki, takie zwierzęta.

czwartek, 08 listopad 2018 19:48

Zmarł Edward Gigoń, twórca potęgi Naroża Juszczyn

Napisane przez

Był jednym z założycieli klubu Naroże Juszczyn w 1946 roku i przez 58 lat pełnił najważniejszą w juszczyńskim klubie funkcję - prezesa. Edward Gigoń, honorowy członek Polskiego Związku Piłki Nożnej, zmarł w czwartek 8 listopada w wieku 90 lat.

Zaczął trenować piłkę nożną w szkółce piłkarskiej w Makowie Podhalańskim w 2009 roku pod okiem Jerzego Kuliga, Marcina Wnętrzaka i Macieja Melzera. Po pięciu latach zdecydował się  spróbować sił w Rekordzie Bielsko-Biała. W klubie tym gra do dziś. Właśnie wrócił z konsultacji szkoleniowej reprezentacji Polski U-19 w futsalu. O kim mowa? O pochodzącym z Grzechyni Michale Groniu.

Dwie twarze zaprezentowała Babia Góra w sobotnim spotkaniu z Sokołem Przytkowice. Pierwszą, do przerwy, przeciętną. Drugą, po przerwie, jak najlepszą. Koniec końców suszanie zasłużenie sięgnęli po komplet trzech punktów dzięki bramce zdobytej głową przez Michała Wójtowicza. Za tydzień w Spytkowicach zatem mecz rundy decydujący o mistrzostwie pierwszej części sezonu - dziś Astra rozjechała Żurawia Krzeszów aż 7:1! W Skawicy zasłużenie triumfuje Naroże Juszczyn - to kolejny mecz, w którym piłkarze z Juszczyna stwarzają sobie multum okazji do zdobycia bramki - do przerwy trafiają tylko dwukrotnie, a po przerwie dają sobie strzelić gola i fundują kibicom nerwówkę. Kto co lubi. Cenny remis z boisku lidera LKS Rajsko wywozi Tempo Białka. - Mecz trzymał poziom, spotkały się dwie drużyny, które grają piłką. Odczuwamy po nim jednak niedosyt - mówi Krzysztof Wądrzyk, w dniu dzisiejszym postronny kibic tego spotkania. Tempo wyszło na prowadzenie na początku drugiej połowy po trafieniu Adama Frączka i fatalnym błędzie bramkarza, lecz najsolidniejsza defensywa wadowickiej okręgówki raz musiała skapitulować i stąd remis 1:1. Niespodziewanie, dopiero po raz drugi w sezonie, w Babicach wygrywa Garbarz Zembrzyce. Głupio napisać, że na wyjeździe bo to oczywiste - Garbarz w tej rundzie z powodu remontu stadionu na boisku w Zembrzycach nie rozegrał ani jednego spotkania. W podhalańskiej B-klasie z boiska lidera Gorce Rdzawki trzy punkty podnosi Unia Naprawa. Gola na wagę wygranej zdobywa uderzeniem z rzutu wolnego Marcin Żegleń. W B-klasie wadowickiej za to lider z Marcówki pewnie, wysoko, bez straty gola wygrywa z Koroną Skawinki po trafieniach: Mateusza Kasprzyckiego, Marcina Porębskiego i niezawodnego Krzysztofa Raka. W drugim spotkaniu w tej samej lidze, powiatowych derbach, Dąb lepszy od Gromu. Do przerwy prowadzi Dąb po golu zawodnika Gromu - w piłce nożnej wszystko jest możliwe. Wygraną zawodników z Sidziny pieczętuje Łukasz Kolaniak.

W ten weekend jeszcze kilka kilometrów od siebie, a za tydzień już na boisku. Zanim jednak odbędzie się mecz Astry Spytkowice z Babią Górą Sucha Beskidzka, który zadecyduje o mistrzostwie rundy jesiennej, w ten weekend obie drużyny zagrają z niewiele mniej, ale także wymagającymi przeciwnikami. Do Suchej Beskidzkiej zawita opromieniony wysoką wygraną z Żurawiem Krzeszów Sokół Przytkowice. Astra za to uda się do tego, który plamę z minionego weekendu będzie chciał zmazać za wszelką cenę - czyli do Krzeszowa. Skoro od A-klasy wadowickiej zaczęliśmy, to jej wątek zakończmy. Nasi czterej pozostali reprezentanci w tej lidze, czyli Huragan, Jałowiec, BCS i Naroże zagrają ze sobą - do Skawicy przyjedzie Naroże, do Zawoi Jałowiec. Na deser A-klasowy nasz jedynak w podhalańskim jej odpowiedniku, czyli Jordan Jordanów. Do Jordanowa zawita Przełęcz Łopuszna, która co prawda okupuje dolne rejony tabeli, ale w ostatnim czasie albo przegrywa jednym golem, albo remisuje, albo wygrywa. To wcale nie musi być spacerek dla Jordana. W okręgówce wizyta na boisku lidera i mistrza rundy jesiennej (Rajsko nie przywiezie za tydzień kompletu punktów ze Stanisławia Dolnego? Pewnie, że przywiezie) zawita Tempo Białka. Do tej pory z czołówką na wyjeździe Tempo radzi sobie remisowo (Nadwiślanin Gromiec, Niwa Nowa Wieś) lub zwycięsko (Chełmek). Niezależenie od sobotniego wyniku, na pewno szykują się fajne mecze na wiosnę w Białce. Trudne przeprawy czekają Halniaka i Garbarza odpowiednio z Chełmkiem oraz Arką Babice.

Dwanaście wygranych i remis. Orzeł Wieprz w 88. minucie doprowadził do wyrównania w spotkaniu z Babią Górą Sucha Beskidzka i tym samym przerwał bardzo dobrą passę suskich zawodników. Przerwał ją jednak w fatalnych okolicznościach, bo najsłabszy aktor sobotniego spotkania w sumie na szczycie A-klasy, sędzia nie zauważył ewidentnego faulu na jednym z obrońców Babiej Góry. Inna też sprawa, że remis w tym spotkaniu sprawiedliwy i nie krzywdzi żadnej ze stron. Wróciło stare, dobre Tempo. Białka Tempo. Wreszcie wysoko, wreszcie efektownie na własnym stadionie po trzy punkty sięgnęli podopieczni Krzysztofa Wądrzyka. Niespodziewany remis w Stanisławiu Dolnym zanotował Halniak Maków Podhalański. Po derbowym spotkaniu trener Sławomir Frączek musiał poradzić sobie bez trzech ukaranych czerwoną kartką w tamtym spotkaniu zawodników, ale mimo to ze zbieraniną zawodników ze Stanisławia Dolnego i tak powinien sobie poradzić. Jakby czerwieni było makowianom mało - przed przerwą kartkę tego koloru ujrzał Grzegorz Wójtowicz. Goście wyszli co prawda na prowadzenie po trafieniu Adama Piskorza, lecz go nie dowieźli do końca. Do przerwy Jałowiec Stryszawa, mimo wielu świetnych okazji, przegrywał z Żarkiem Barwałd Górny 0:1. W drugiej połowie potrafił odmienić losy spotkania i objąć prowadzenie 3:1 (dwa gole Mariusza Górnego, jeden Piotra Kruczyńskiego). Końcówka spotkania to już widowisko dla ludzi o mocnych nerwach - goście łąpią kontakt po samobóju, do tego czerwone kartki dla Kruczyńskiego i Mateusza Pająka. Jałowiec jednak dowiózł jakże ważne zwycięstwo do końca. Nie będą miło wspominać wizytę w Przytkowicach i Paszkówce drużyny Żurawia Krzeszów i Huraganu Skawica. Obie przegrały z kretesem odpowiednio 0:5 i 1:7. W B-klasie wygrane Błyskawicy Marcówka - bez zaskoczenia i Unii Naprawa - a tu już zaskoczenie jest, na plus, takie jakie lubimy najbardziej.

piątek, 26 październik 2018 13:52

Piłkarski weekend: Finisz blisko, coraz bliżej

Runda jesienna powoli dobiega do końca, lecz kto straci czujność w tych ostatnich kolejkach - może na wiosnę cierpieć. Jak co roku. W ten weekend Tempo Białka zagra z LKS Żarki, a Halniak Maków Podhalański na wyjeździe z Sosnowianką Stanisław Dolny. Wiadomo, że zwłaszcza trenerzy tego nie lubią, ale... zawczasu dopisujemy obu drużynom po trzy punkty. Patrząc na stawkę, o jaką grają obie drużyny, zwycięstwo jest koniecznością. Trudny terminarz w końcówce rundy ma Babia Góra Sucha Beskidzka - w sobotę zagra na boisku w Wieprzu, który u siebie jeszcze nie przegrał. Komuś zatem skończy się dobra passa - suszanie jak wiadomo zawsze i wszędzie jak na razie zwyciężają. W niedzielę w Zawoi (pierwotnie mecz miał być w Juszczynie, ale tam dalej remonty, remonty) BCS podejmie Naroże Juszczyn - gospodarze są po dwóch wygranych z rzędu, Naroże wręcz przeciwnie. O dużą stawkę toczyć się będzie mecz w Stryszawie, gdzie przyjedzie Żarek Barwałd. Obie drużyny dzielą w tabeli raptem dwa punkty, a są to dolne jej rejony. Rozstrzygnięcia w jedną, bądź w drugą stronę można spodziewać się w spotkaniu Sokoła Przytkowice i Żurawia Krzeszów. Sokół u siebie jeszcze nie zremisował, Żuraw na wyjeździe także bezkompromisowy. Tylko jeden punkt wywalczony na wyjeździe ma Huragan Skawica - w sobotę okazja do poprawienia tego dorobku, bo tak trzeba nazwać wyjazdową wyprawę do Paszkówki. W podhalańskiej klasie A Jordan Jordanów zmierzy się ze Skalymi Zaskale. Zapowiada się wyrównane widowisko. Dwa derbowe pojedynki w klasie B - Lachy kontra Dąb, Grom kontra Bystra. Lider z Marcówki może tymczasem powiększyć przewagę nad jednym z kandydatów do awansu - w sobotę w meczu z Żarkiem Stronie.

wtorek, 23 październik 2018 14:33

Nie było mocnych na drużynę z SP Juszczyn

Drużyna dziewcząt z SP Juszczyn wygrała finał powiatowy w halową piłkę nożną w kategorii Igrzyska Dzieci. Tym samym, po chłopcach z SP Toporzysko, poznaliśmy drugiego reprezentanta powiatu na turniej o awans do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 6 listopada w Nowym Targu.