Piłka nożna (481)

sobota, 19 maj 2018 21:54

Mak strzela, Piast zostaje!

Napisane przez

W ostatniej kolejce ekstraklasy w grupie spadkowej doszło do spotkania, które zadecydowało o być albo nie być w przyszłym sezonie ekstraklasy dla Piasta Gliwice oraz Bruk Betu Termaliki Nieciecza. Ostatecznie być okazuje się dla Piasta Gliwice, a nie być dla beniaminka z Niecieczy. Udział w efektownej (4:0) wygranej miał Mateusz Mak.

Tydzień temu Przemysław Gałuszka miał piłkę meczową w spotkaniu z Brzeziną Osiek, ale nie wykorzystał świetnej okazji. Mija tydzień i Gałuszka jest już bohaterem Halniaka - to jego gol, zresztą bardzo ładnej urody, zapewnił makowianom wyjazdową, sensacyjną wygraną w Jaworznie 1:0. Drugi z zespołów z naszego powiatu walczący o utrzymanie w okręgówce, czyli Naroże Juszczyn, przegrywa u siebie z liderem LKS Jawiszowice. Naroże już pod wodzą Marcina Ferka zaprezentowało się całkiem nieźle - w pierwszej połowie poprzeczka i kilka akcji, którym zazwyczaj brakowało wykończenia, a w drugiej sytuacja sam na sam Pawła Romaniaka. Zgodnie z przewidywaniami wysoko wygrał Garbarz Zembrzyce - 8:0 zawsze wywołuje respekt, a tyle właśnie goli zdobyli podopieczni Zdzisława Janika w Paszkówce. Trzy punkty z Chełmka wywozi Tempo Białka - zaczęło się niefortunnie, bo od swojaka Karola Jędrzejczyka, lecz potem dwa gole dla gości zdobył Bartłomiej Pająk. W A-klasie pewne, wysokie zwycięstwo odnosi Babia Góra. Gospodarze wykorzystali brak należytej koncentracji u zawodników Skawy, bo trafiali do bramki na początku pierwszej (Piotr Pacyga) i drugiej (Patryk Wójcik - gol z cyklu stadiony świata). Trzecie trafienie to już brak koncentracji u bramkarza Skawy, który zaczął się kiwać z Dawidem Choczyńskim... W Stryszawie swoją siłę pokazał lider z Wysokiej. Gospodarze zdobyli tylko gola honorowego autorstwa Mariusza Górnego. W A-klasie, ale podhalańskiej, bardzo cenne zwycięstwo w Tylmanowej odnosi Jordan Jordanów. Ten mecz odbył się w piątek - na prośbę gości, bo jeden z zawodników Gaweł Tyrpa (Najlepszego dla Młodej Pary) na sobotę miał zaplanowany ślub. Prezent się udał - dwa gole Jarosława Madziały, jeden Dominika Kulaka i boisko czwartej siły w lidze zdobyte. Mecz na szczycie w B-klasie wadowickiej dla Żurawia Krzeszów. Dwa gole zdobył Krzysztof Ćwiertnia, jednego Jarosław Bielarz, a gospodarze honorowe trafienie zaliczają w końcówce.

Na taki piłkarski weekendy czekaliśmy długo! Dawno nie było takiej kolejki, w której kolejne drużyny z naszego powiatu miałyby tak atrakcyjnych, ciekawych rywali. A kiedy takich rywali spoza powiatu nie mają, to mają ciekawych rywali zza miedzy - tak jak Huragan Skawica, który w sobotę podejmie Żurawia Krzeszów. Piłkarski weekend rozpocznie się już w piątek, kiedy to zagra Jordan Jordanów, który z kolei ostatni mecz rozegrał w miniony poniedziałek. Jordan czeka wyjazdowy mecz z kolejną czołową drużyną - Lubaniem Tylmanowa. Dzień później do Juszczyna przyjedzie lider rozgrywek LKS Jawiszowice. Po przegranej 1:9 z Tempo Białka czy 1:7 z Nadwiślaninem Gromiec, na cud w Juszczynie trudno liczyć. Garbarz po niespodziewanej porażce z LKS Żarki "otrzymał" idealny zespół do zrehabilitowania się za ubiegłotygodniową wpadkę - Dąb Paszkówka. Kolejny mecz z czołową drużyną czeka Tempo Białka. W kontekście przyszłego sezonu i planów walki o awans drużyny z Białki, materiał szkoleniowy dla trenera Krzysztofa Wądrzyka po spotkaniu w Chełmku może być bezcenny. Do Jaworzna zawita Halniak - faworytem nie będzie i będzie musiał się zmierzyć z huraganowymi atakami gospodarzy. W A-klasie Jałowiec Stryszawa zobaczy jak daleko mu do lidera rozgrywek, czyli Relaksu Wysoka. A może wcale niedaleko? Kilka kilometrów wcześniej/dalej, konkretnie w Suchej Beskidzkiej, mecz dwóch drużyn (Babia Góra kontra Skawa Wadowice), które w przerwie zimowej miały mocarne plany, ale wiele z nich nie wyszło. Ogromna szansa na pierwsze punktowane zwycięstwo przed Strzelcem Budzów - z kim jak nie Dąbem Tomice i to jeszcze u siebie trzeba wygrywać? Ostatni z naszych A-klasowców, czyli BCS Zawoja pojedzie do Rzyk... Na samą nazwę tej miejscowości, stan boiska i styl gry gospodarzy już się staje na baczność, a co dopiero wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego? Klasę niżej mecz dwóch drużyn, które za kilka tygodni będą już... klasę wyżej. Bezpośredni mecz Huraganu z Żurawiem nie ma zdecydowanego faworyta. Pozostałe, przynajmniej dwa, za to już tak - Błyskawica nie powinna mieć problemu z pokonaniem Tarnawianki, Dąb Sidzina z Koroną Skawinki. Bieńkówka gra z Leńczami i jak udało się nam ustalić, może to być ostatni mecz tej drużyny w tym sezoniroe (albo w ogóle może się to spotkanie nie odbyć, jak gospodarze się nie zbiorą). Niezwykle ważny mecz w Lachowicach, gdzie Lachy podejmą Bystrą. I ostatni mecz - Grom Grzechynia zagra w Stroniu, gdzie gra z kontry z użyciem szybkich napastników może przynieść gościom punkty. Mecz o sześć punktów w Naprawie (to już B-klasa podhalańska), gdzie przyjedzie Skałka Rogoźnik. Unia, podobnie jak C-klasowy Świt Osielec, w minionej kolejce po raz pierwszy wygrała więc apetyty w Naprawie są duże. W Osielcu na pewno mniejsze, bo z C-klasy spaść nie można - można za to zmierzyć się drużyną, która walczy o awans czyli Groniem Zagórnik.

W 85. minucie po świetnej akcji Szymona Bobka piłka trafiła na dwunasty metr do Damiana Kowalczyka, który przeniósł piłkę nad poprzeczką. Jeszcze lepszą okazję miał w ostatniej minucie Przemysław Gałuszka - po podaniu od Konrada Gruszeczki znalazł się zupełnie sam, niepilnowany na 11 metrze i tak się odchylił w momencie strzału, że piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką... A wokół pusto było jak na pustyni... Halniak podzielił się punktami z Brzeziną Osiek. Sensacyjnej porażki na własnym stadionie z LKS Żarki doznał Garbarz Zembrzyce. Czarna sobota dla wadowickich A-klasowców - gola zdobył tylko Strzelec Budzów, chociaż było to tylko honorowe trafienie w spotkaniu ze Zniczem Sułkowice-Bolęcinie. Na minus pięć zagrała Babia Góra Sucha Beskidzka w Wieprzu, na minus dwa Jałowiec Stryszawa w Przytkowicach. W B-klasie dużo emocji i gry na styk w spotkaniu Gromu Grzechynia z Huraganem Skawica. Mecz kończy się zasłużonym remisem - większy niedosyt mieli goście po pierwszej połowie, a gospodarze po drugiej. Z jednym punktem z wyjazdowego spotkania w Leńczach wraca Błyskawica Marcówka. Trzy gole bagażu zabrała ze sobą drużyna z Bystrej z wyjazdowego spotkania z Koroną Skawinki.

Spokojnie można obwieścić - koniec grania co trzy dni (następne w wybranych ligach dopiero za miesiąc). Nasze drużyny radziły sobie z intensywnością gry w takim trybie różnie. Teraz ku uciesze trenerów i zawodników, zwłaszcza tych kontuzjogennych bardziej od innych, w tygodniu będzie można przeprowadzić normalne treningi. Jakie będą ich skutki? W okręgówce pewniakiem do wygranej wydają się być Garbarz i Tempo. Derby rządzą się wiadomo jakimi prawami, ale czy Naroże Juszczyn jest w stanie zostać tą drużyną, która zepsuje takie staty Tempo Białka z rundy wiosennej - 3 zwycięstwa w 3 meczach i 14:0? Wątpliwe, chociaż dopóki wiadomo co w grze. Halniaka czeka kolejny mecz z czołową drużyną - tym razem do Makowa przyjedzie Brzezina Osiek z byłym szkoleniowcem Halniaka Piotrem Balonkiem. Na pomoc byłego trenera nie ma co liczyć, chociaż ten zawsze miło wspomina czas spędzony w Makowie. W tygodniu w A-klasie Jałowiec odniósł zasłużone zwycięstwo z Babią Górą 4:2 i przeskoczył ją w tabeli.  Stryszawianie, podobnie jak Babia Góra, BCS i Strzelec, w ten weekend w delegacji. Ci pierwsi pojadą na boisko wicelidera do Przytkowic i grając swoją ulubioną piłkę, czyli z kontry, wcale nie są bez szans na końcowy rezultat. Rozbita Babia Góra (plaga kontuzji zwłaszcza w obronie, do tego w derbach z Jałowcem po 10 minutach boisko opuścił Grzegorz Kmiecik) jedzie do Wieprza, gdzie... kości mogą trzeszczeć jeszcze bardziej niż w meczu z Jałowcem czy Leskowcem Rzyki! W Bolęcinie-Sułkowicach trudno będzie o punkty Strzelcowi. Goście na wyjeździe w tym roku wszystko w czapę, gospodarze u siebie nie przegrali (2 wygrane i remis). W zależności od składu i braku podstawowych zawodników, rosnąć będą, lub nie, szanse BCS Zawoja na punkty w Choczni. W A-klasie podhalańskiej kolejną drużyną z czuba tabeli na własnym boisku podejmie Jordan Jordanów. Z Wierchami Rabka się nie udało, ale z rezerwami Podhala czemu nie? Info dla kibiców - mecz w poniedziałek o godzinie 18! W B-klasie cudów się tym razem nie spodziewamy - Żuraw gra z Bieńkówką (o ile ta się zbierze i przyjedzie do Krzeszowa), Huragan w Grzechyni (chociaż Grom się postawi, to więcej niż pewne). Trudna przeprawa czeka Błyskawicę Marcówka w Leńczach. Mecz prawdy dla... Tarnawianki. Z kim jak nie z Olimpią, i to jeszcze u siebie, ma wygrać zespół z Tarnawy Dolnej? Też w B-klasie, ale na Podhalu, derbowy pojedynek w Skawie rozegra Unia Naprawa. Zapraszamy na stadiony, a kibiców do czytania naszych relacji z sobotnich, niedzielnych spotkań i poniedziałkowego meczu również :)

Sypnęło golami, oj sypnęło. Babia Góra efektownie odblokowała swój stadion przy ulicy Mickiewicza wygrywając po raz w pierwszy w tej rundzie. I to aż 9:2. Inna sprawa, że goście już od 2 minuty grali w dziesiątkę, przyjechali gołą jedenastką, nie mieli pierwszego bramkarza w wyjściowym składzie i sami prosili się o jak najniższy wymiar kary. Ten niski nie był. Do przerwy ze Skawą Wadowice prowadził 2:0 Jałowiec, lecz po przerwie strzelali już tylko goście. W okręgówce wielkie lanie w Juszczynie - Nadwiślanin wygrywa aż 7:1, chociaż w pierwszej połowie Naroże prezentowało się całkiem, całkiem. Druga połowa to już koncert w wykonaniu Nadwiślanina. Każda akcja gości śmierdziała golem. Wysoką wygraną odnosi Halniak Maków Podhalański i to na boisku bezpośredniego rywala do utrzymania.

To się nazywa dobrany duet. Sławomir Puda i Monsuru Adisa potrafi rozmontować defensywę każdej drużyny z okręgówki i przekonał się o tym boleśnie Halniak Maków Podhalański. Cenne zwycięstwo odniosła Tempo Białka z Victorią Jaworzno - cenne, bo to kolejny rywal z górnej półki po Brzezinie Osiek, z którym podopieczni Krzysztofa Wądrzyka radzą sobie w całkiem niezłym stylu. Kompletnie zawiodło Naroże Juszczyn przegrywając z zamykającą przed tą kolejką Zagórzanką Zagórze. Pierwszą wygraną w tej rundzie na własnym stadionie odnosi Babia Góra Sucha Beskidzka, która po bramce grającego trenera Grzegorza Kmiecika okazała się lepsza o jedną bramkę od Huraganu Inwałd Pozostali nasi reprezentanci już takiego szczęścia nie mieli - zapunktował tylko Jałowiec, który przywozi punkt z Wieprza. Bez goli, bez punktów wracają z wyjazdów Strzelec Budzów oraz BCS Zawoja. Jordan Jordanów dopiero w doliczonym czasie gry zapewnił sobie jedno oczko z przedostatnią drużyną w tabeli Podgórki Krauszów. Mało tego, goście przyjechali do Jordanowa w dziesiątkę, ale taktyka na autobus oraz gra z kontry na szybkiego napastnika o mały włos, a przyniosłaby im trzy punkty. W B-klasie po staremu, czyli wygrane Huraganu Skawicy oraz Żurawia Krzeszów. Trzy punkty również dla Błyskawicy Marcówki, która do przerwy zdominowała rywala z Bystrej strzelając mu trzy gole (końcowy wynik to 4:1). W B-klasie podhalańskiej srogiej lekcji Unii udzielił lider rozgrywek Wiatr Ludźmierz.

Kibice w naszym powiecie mogą zacierać ręce i wybierać do wyboru, do koloru spotkania, które podczas długiego weekendu majowego (kto go ma, ten ma, wiadomo) odbędą się w niedalekiej okolicy. Najciekawiej będzie w Makowie Podhalańskim oraz w Białce.

Mogli obawiać się spotkania z Niwą Nowa Wieś piłkarze Naroża Juszczyn, którzy jesienią przegrali na wyjeździe aż 0:8. Zemsta, rehabilitacja, jak kto woli, w pełni się udała i Naroże po raz pierwszy pod wodzą Andrzeja Sermaka sięga po trzy punkty. Gola zdobył Marcin Ferek, a bardzo ładną asystę zanotował Tomasz Murzyn. To była w ogóle udana sobota dla wszystkich naszych drużyn w wadowickiej okręgowce. W Osieku wygrało Tempo Białka, chociaż to gospodarze prowadzili po rzucie karnym do przerwy. - Po przerwie połowie włączyliśmy drugi bieg i zasłużenie wygraliśmy - skomentował zwycięstwo Krzysztof Wądrzyk. W Zembrzycach wysokie zwycięstwo odniósł Garbarz, który wygrał z Kalwarianką aż 5:1. Goście już do przerwy przegrywali 0:3, a dodatkowo grai w osłabieniu po bezsensowne czerwonej kartce dla Brazylijczyka w składzie gości. W wadowickiej B-klasie odbył się tylko jeden mecz- Grom Grzechynia zremisował bezbramkowo z Błyskawicą Marcówką. Dziwny wynik zważywszy na gabaryty boiska w Grzechyni i ofensywnie usposobione obie drużyny. Pierwsza połowa dla Gromu, druga dla Błyskawicy. - Mecz walki, bez składnych akcji z zasłużonym remisem - powiedział Marcin Kopacz, trener Gromu.