środa, 17 październik 2018 14:50

Toporzysko mistrzem powiatu w halową piłkę nożną

Po raz pierwszy w historii mistrzem powiatu suskiego w halową piłkę nożną została drużyna z SP Toporzysko. W środowym finale, który odbył się w ZS w Makowie Podhalańskim, chłopcy z Toporzyska wygrali wszystkie trzy spotkania i zasłużenie sięgnęli po końcowy triumf. Oni też uzyskali awans do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 6 listopada w Nowym Targu.

Jak najłatwiej wygrać zawody rozgrywane w systemie turniejowym? Zwyciężyć w każdym spotkaniu nie oglądając się na innych. Właśnie tego w środę w hali ZS w Makowie Podhalańskim dokonali uczniowie z SP Toporzysko. W turnieju wzięli udział mistrzowie gmin, którzy dodatkowo musieli wygrać półfinał powiatowy z jednym z wylosowanych wcześniej przeciwników. Oprócz SP Toporzysko w Makowie Podhalańskim zaprezentowały się szkoły z: SP Juszczyn, ZSP Lachowice oraz SP1 Zawoja.

W wyniku losowania w pierwszym spotkaniu zagrali późniejsi mistrzowie i wicemistrzowie (SP Juszczyn). Pierwszą groźną akcję stworzyli zawodnicy z Toporzysko - sytuacji sam na sam z bramkarzem z Juszczyna nie wykorzystał Oliwer Knapczyk. Potem do głosu doszli zawodnicy z Juszczyna, którzy nie wykorzystali aż czterech bardzo dobrych okazji (Sebastian Kuszyk, Igor Kwaśniewski). W końcówce pierwszej połowy, na 15 sekund przed jej zakończeniem dokładniej, indywidualną akcje przeprowadził Dawid Siech i Toporzysko wyszło na prowadzenie. W drugiej połowie za to w pierwszej akcji do wyrównania doprowadził Sebastian Kuszyk. Ta część należała jednak do zawodników z Toporzyska - po dwóch filmowych akcjach, godnych najlepszych parkietów świata i dwóch podaniach od Maksymiliana Kozy do bramki trafia Dawid Siech kompletując tym samym hattrick.

Drugi mecz mógł rozpocząć się dobrze dla zawojan - Bartosz Zawojski najpierw trafia z rzutu wolnego w mur, następnie nie trafia w bramkę. Riposta drużyny z Lachowic była zabójcza - solową akcję przeprowadza Wiktor Bogdanik i ZSP prowadzi 1:0. Prowadzenie zespołu z Lachowic po podaniu od Kacpra Pająka podwyższa kapitan ZSP Hubert Hulbój. Po przerwie (wszystkie mecze trwały 2x10 minut) idealnej okazji na zdobycie kontaktowej bramki nie wykorzystał Patryk Kołodziejczyk (trafił w słupek), a dobitka Bartłomieja Wojewodzica minęła bramkę. Skoro tak, to do przodu ruszyły Lachowice - ponownie asystuje Kacper Pająk, ponownie na listę strzelców wpisuje się Hubert Hulbój.

W trzecim meczu Juszczyn zagrał z Lachowicami - zawodnicy z Juszczyna dzięki przewadze fizycznej, ale nie tylko, bo dołożyli też do tego konkretne umiejętności, wygrali 3:1. Po pierwszej połowie już w zasadzie można byłoby gasić światło - Juszczyn posiadał zdecydowaną przewagę, mnożył okazję do zdobycia gola, no ale zdołał skierować piłkę do bramki przeciwnika tylko raz za sprawą Sebastiana Kuszyka. W drugiej połowie Huber Hulbój na raty, ale pokonuje bramkarza Juszczyna i jest remis 1:1. Ofensywa piłkarzy z Juszczyna trwa w najlepsze - Sebastian Kuszyk trafia na 2:1, a na 3:1 bardzo widowiskowo, piętą gola zdobywa Igor Kwaśniewski.

Mecz numer cztery w zawodach to pojedynek Toporzyska z Zawoją. Do przerwy mogło być 3:3, było 0:0 - Bartłomiej Wojewodzic trafił w słupek, piłkę po uderzeniu Bartosza Zawojskiego na poprzeczkę sparował Miłosz Gospodarczyk, a Eryk Komm zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału, że w końcu nadbiegł obrońca z Toporzyska i z tego powodu zawojanie mieli tylko rzut rożny. To okazje po stronie zawojan. Po stronie zawodników z Toporzyska Maksymilian Koza i Dawid Siech na początku spotkania mogli dzięki wysokiemu pressingowi trafić do bramki. Skuteczność jednak zawiodła. Okazja numer 3 to nie wykorzystana sytuacja sam na sam Maksymiliana Kozy z bramkarzem z Zawoi. Po przerwie mecz był nadal wyrównany. Ostatecznie błąd jednego z zawodników z Zawoi z zimną krwią wykorzystuje Maksymilian Koza. Na 2:0 podwyższa Patryk Kowalcze. Honorowe trafienie dla zawojan notuje Bartosz Zawojski.

Spotkanie numer pięć rozstrzygnęło sprawę do kogo trafi statuetka króla strzelców - pięć goli zdobył Sebastian Kuszyk, po jednym trafieniu dla Juszczyna dołożyli: Kacper Hojdas, Kacper Marszałek i Igor Kwaśniewski. Dla SP1 Zawoja honorowe trafienie zanotował Bartosz Zawojski. Wynik meczu 8:1 może nieco szokować - z zawojan widocznie uszło powietrze, bo po dwóch porażkach nie liczyli się już w walce o pierwsze miejsce. To jedna strona medalu, a druga to SP Juszczyn, który wreszcie zaczął wykorzystywać z większą częstotliwością niż w poprzednich spotkaniach stwarzane sytuacje.

Przed ostatnim spotkaniem wiadomo było, że wygrana, remis, albo porażka jednym golem da mistrzostwo drużynie z Toporzyska. Lachowice musiały wygrać dwoma bramkami. Matematyczne wyliczenia okazały się jednak zbędne, a zawodnicy z Toporzyska wygrali 5:1. Dawid Siech do Maksymiliana Kozy i było 1:0. Dla Lachowice mógł trafić i tym samym doprowadzić do wyrównania Kacper Pająk, lecz przegrał pojedynek z bramkarzem z Toporzyska. 2:0 to zasługa tymczasem Dawida Siecha, na 3:0 trafił Patryk Kowalcze. Lachowice zdobyły pod koniec pierwszej połowy. Hubert Hulbój zagrywa do Wiktora Bogdanika i jest 3:1. Po przerwie Toporzysko przypieczętowało wygraną w zawodach i w turnieju. Oliwer Knapczyk i Patryk Kowalcze pieczętują wygraną drużyny z SP Toporzysko.

Podczas dekoracji pamiątkowe dyplomy odebrali kapitanowie drużyn, a puchar za miejsce pierwsze miejsce trafił do drużyny z SP Toporzysko. Królem Strzelców zawodów został Sebastian Kuszyk (SP Juszczyn), a MVP drużyny zostali wybrani: Bartosz Zawojski (SP1 Zawoja), Jakub Balcer (ZSP Lachowice), Kacper Marszałek (SP Juszczyn) i Maksymilian Koza (SP Toporzysko).

W czwartek również w Makowie Podhalańskim odbędzie się turniej dziewcząt w ramach Igrzysk Dzieci (klasy 4-6). Wystąpią w nim żeńskie drużyny z: SP Juszczyn, ZSP Skawica, SP2 Sucha Beskidzka i SP Łętownia,