Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 18 lipiec 2018 22:30

"Cukrzyca typu 1 - poznaj chorobę" - akcja Stowarzyszenia z Goczałkowic

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Choruje na nią w Polsce około 3 miliony osób. Jej pierwszy, nieuleczalny typ to choroba autoimmunologiczna, najczęściej diagnozuje się u dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym oraz u niemowląt. Brak podstawowej wiedzy w społeczeństwie doprowadza do częstych konfliktów, stygmatyzacji, dyskryminacji chorych dzieci oraz ich rodziców. Stowarzyszenie "Słodka Jedynka" z Goczałkowic-Zdroju przygotowało garść informacji na temat choroby.

 

- Częste stwierdzenia typu: "nie trzeba było dawać dziecku tak dużo słodyczy, to było by zdrowe", albo "moja ciocia też miała cukrzycą i brała tabletki, a ty to tak wyolbrzymiasz", są krzywdzące. Prawo polskie nie jest dopasowane do obecnych potrzeb i realiów codzienności. Dzieci z cukrzycą typu 1 stają się złem koniecznym w przedszkolach i szkołach, a brak pomocy ze strony organów prowadzących, wręcz odrzucanie tych uczniów powodowane jest brakiem przejrzystych regulacji prawnych - mówi Witold Fydrych, Prezes Stowarzyszenia "Słodka Jedynka".

- Duża liczba polskich przedszkoli i szkół może być dumna, że zatrudnia osoby, dla których dobro dziecka jest najważniejsze. Niestety są też placówki oświatowe, dla których liczy się tylko własna wygoda połączona ze zrzuceniem problemu cukrzycy na rodzica, wręcz z pozbyciem się zła koniecznego. Głosy rodziców z całej Polski, mówiące o dyskryminacji, stygmatyzacji swoich dzieci przez placówki oświatowe oraz o niesprawiedliwym traktowaniu ich na komisjach orzekających o niepełnosprawności, skłoniły nas do szczególnego działania - dodaje.

Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Dzieciom I Młodzieży z cukrzycą typu 1 "Słodka Jedynka", postanowiło wyjść naprzeciw i podjęło decyzję o zorganizowaniu kampanii społeczno-oświatowej pod nazwą: "Cukrzyca typu 1 - poznaj chorobę".

Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że cukrzyca typu 1 nie powstaje z nadmiaru spożywania słodyczy, że nie jest chorobą zakaźną, że poznając chorobę, zmieni się obraz demonizowanej cukrzycy i przede wszystkim, że wiedza może być bardzo przydatna, ponieważ nikt nie wie, kiedy stanie przed nieprzytomnym diabetykiem, którego uzna za pijanego i nie udzieli mu pomocy.

- Cukrzyca typu 1 nie wybiera, może dotknąć każdą rodzinę w każdej chwili. Przed diagnozą każdy z nas wiedział tylko tyle, że diabetyk bierze insulinę. Dlatego chcemy zwiększyć społeczną świadomość na temat tej przewlekłej choroby - mówi Witold Fydrych.

Strona
www.slodka1.pl pokazuje cukrzycę bez sztucznego koloryzowania. Z cukrzycą można osiągnąć wiele, tylko cena tych osiągnięć jest ogromna.

- Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia strony internetowej i poświęcenia cukrzycy typu 1 kilku minut, które mogą zmienić spojrzenie na tą chorobę. Chętnych do pomocy w przedstawieniu tematu, zachęcamy do kontaktu z nami przez zakładkę "kontakt" na stronie
www.slodka1.pl - zachęca Prezes Stowarzyszenia "Słodka Jedynka". 

Home