Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 14 maj 2018 12:34

Dni Dawcy Szpiku po raz pierwszy w Suchej Beskidzkiej!!!

Już 19 maja 2018 r. na suskim placu targowym odbędą się dni dawcy szpiku pod hasłem „Marek i Inni potrzebują Twojej pomocy”, dedykowane Markowi Książkowi z Wadowic, który zachorował na ostrą białaczkę szpikową, oraz wszystkim chorym oczekującym na przeszczep.

 

Już od godz. 10.00 do 18.00 będziemy rejestrować potencjalnych dawców szpiku kostnego, pobierając wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek.

Rejestrujemy osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 55 roku życia i są w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Jeżeli chcieliby Państwo do nas dołączyć i DAĆ CHORYM SZANSĘ NA ŻYCIE, prosimy o zgłoszenie się do nas w najbliższą sobotę. 

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości, będziemy do Państwa dyspozycji.

 

Pobranie szpiku kostnego odbywa się na dwa sposoby: zazwyczaj (w 80% przypadków) jest to pobór komórek macierzystych z krwi obwodowej, rzadziej (20%) z talerza kości biodrowej. Pamiętajmy, że nie pobiera się komórek szpikowych z kręgosłupa. Obie metody są bezbolesne i nie są szkodliwe dla organizmu dawcy.

 

Na świecie zarejestrowanych jest około 30 mln potencjalnych dawców. Szacuje się, że około 1,3 mln to Polacy. Jedne z największych akcji, jakie dotychczas przeprowadzono, odbyły się w Małopolsce, w sąsiednim Powiecie Wadowickim – to tam prawie 4 lata temu na jednej imprezie udało się zarejestrować 1498 świadomych osób! Przyszedł więc czas na Suchą Beskidzką. Liczymy na to, że coraz bardziej świadomi mieszkańcy naszego regionu nie zawiodą.

 

Podczas akcji oprócz niezmordowanych wolontariuszy, towarzyszyć nam będzie mnóstwo atrakcji:

10:00 startujemy

12:30 pokaz ZUMBA HAPPYFIT

13:15 pokaz STRONG by zumba

13:30 pokaz karate SEIDO

14:30 występ Kwartetu Smyczkowego Qarte

15:30 występ Kapeli ZGÓRCY

17:00 występ Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej

17:30 występ Orkiestry Smyczkowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej

 

Ponadto będą z nami: OSP Maków Dolny, Komenda Powiatowa Policji Sucha Beskidzka, Patchworki, Babiogórski Park Narodowy, motocykliści z grupy Riders of flames, Robokulki, osoby zajmujące się malowaniem twarzy, pokazy ratownictwa medycznego, Jupilandia - dmuchańce, Stowarzyszenie Aktywnych Mam z Zawoi, Stowarzyszenie Nordic Walking, DJ Wojciech Nieciąg, pierwsza pomoc u dzieci i dorosłych – szkolenie BLS.

 

Główni partnerzy akcji to Kuracjusz Beskidzki, Restauracja KARDAMON w Makowie Podhalańskim i Piekarnia Cukiernia Urbańscy. Wspiera nas również Sucha24

 

A co w tym wszystkim takiego niezwykłego i pięknego? Co pięknego jest w tym, że na pierwszy plan znowu wchodzi ludzkie cierpienie i choroby? Wszystko zależy od naszego podejścia!  MOŻESZ URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE!!! To nie jest tak, że na imprezę
w Suchej przyjdą ludzie, którzy wezmą do ręki pałeczki do rejestracji, pobawią się nimi i o tym zapomną. Telefony rzeczywiście dzwonią, dzwonią z prośbą o potwierdzenie decyzji chęci uratowania ludzkiego życia. Za każdym telefonem stoi chory, który czeka na ratunek. I robiąc tak niewiele, tego ratunku można dokonać. Dlatego rejestrujmy się świadomie.

To raz, a dwa? Niesamowite jest to, że w ludziach jest tak mocna potrzeba pomocy innym. Obce sobie osoby potrafią zawalczyć o coś zupełnie bezinteresownie, potrafią pracować w grupie, a sama organizacja dni dawcy i tego typu imprez jest poprzedzona ogromem przygotowań, to dni, godziny niustannego wysiłku, wyważania z pozoru zamkniętych drzwi. Po co? By zrobić coś dobrego, po prostu! By zawalczyć o coś, ma sens i może przynieść wymierne korzyści – to może dzięki Tobie, jeden z chorych przeżyje i będzie miał okazję pociągnąć ten proceder dalej. Nie ma na co czekać!

 

Marek i Inni liczą na NAS!

Home