Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Jak prawidłowo zamontować CB-Radio w samochodzie?

Po zakupie CB-Radia na pewno zastanawiałeś się co dalej. Otóż sprawa jest prosta. Trzeba je zamontować w samochodzie. Proste? Nie do końca. Miejsce montażu radiotelefonu musimy przemyśleć tak żeby miejsce położenia było dla nas ergonomiczne, nie stwarzało zagrożenia w ruchu drogowym, nie zasłaniało widoku przez przednią szybę. Musimy zwrócić także uwagę na to, gdzie zamontowany jest głośnik w naszym radiu. W większości przypadków głośnik radia jest pod spodem. Chodzi o to, żeby go nie zasłonić. Jak już zamontujemy radiotelefon, podciągniemy zasilanie (najlepsze, żeby działało po kluczyku) przyszedł czas na montaż anteny. 

 

Jak montować anteny CB?

Najlepszym miejscem na montaż anteny jest środek dachu. Niestety nie wszystkim pasuje wiercić otwór w samochodzie. Przychodzą nam wtedy z pomocą anteny magnetyczne. W kwestii wyboru anten – prawda jest taka im dłuższa, tym lepsza. Jeżeli mamy dach z tworzywa sztucznego, a to zdarza się najczęściej w samochodach ciężarowych to stosujemy wtedy anteny CB bezmasowe (takie jak na statkach morskich). Nie dajmy się przekonać sprzedawcą, że antena 40cm długości da nam taką jakość odbioru jak 1,5 m. Nie dajmy się naciągać, że im grubsza cewka w antenie, tym lepsza antena. Po prostu działa to bardzo prosto.

Na chłopski rozum – promiennik dłuższy jest w stanie wychwycić z eteru więcej niż krótszy. O mocy wypromieniowanej w eter decyduje też średnica promiennika – ale to ma znaczenie już przy antenach stacjonarnych nie samochodowych. Pamiętajmy też, że długość kabla antenowego nie ma znaczenia. Jeżeli antena jest prawidłowo skonstruowana i zestrojona to nie ma znaczenia, jakiej długości jest kabel. Antenę stroimy tak, żeby pracowała w rezonansie. WFS ( SWR) powinien być najwyższy na skrajnych kanałach podstawowej 40. tj. 1 i 40. Najniższy powinien być na 20. Lepsze anteny zamocowane do blachy udaję się zestroić tak że w całym paśmie zachowują SWR zbliżony lub mniejszy niż 1.2.

W naszej firmie radiokomunikacyjnej INFORAD.PL stroimy anteny przy użyciu profesjonalnego analizatora antenowego firmy RIGEXPERT AA-30. Pozwala on na zbadanie wszystkich parametrów anten. WFS, Impedancję, wykres mocy wypromieniowanej. Wykres Smitha. Jesteśmy w stanie też dojechać na miejsce strojenia. Jeżeli jest to cała flota pojazdów, stosujemy system rabatowy, służymy też pomocą w doborze sprzętu.

Home