poniedziałek, 16 kwiecień 2018 14:47

Chłopcy z SP Łętownia zagrają o mistrzostwo Małopolski w mini-siatkówkę!

Najpierw wygrali zawody powiatowe, dziś okazali się najlepsi w rejonie nowotarskim, a w nagrodę zagrają z najlepszymi szkolnymi drużynami z całej Małopolski w finale wojewódzkim w mini-piłkę siatkową. Drużyna z SP Łętownia po raz piąty awansowała do batalii o mistrzostwo województwa. - Przyjechaliśmy z celem awansu na kolejny szczebel i udało się - powiedział opiekun drużyny, Artur Jałocha.

Tylko trzy szkoły wzięły udział w półfinale wojewódzkim, który w poniedziałek 16 kwietnia odbył się w ZS im. Jana Pawła II w Suchej Beskidzkiej. Oprócz mistrza naszego powiatu, czyli zespołu z SP Łętownia wystąpiły w nim drużyny: SP1 Stróże (powiat myślenicki) i SP Załuczne (powiat nowotarski). Nie dojechał mistrz powiatu nowotarskiego.

Grano systemem każdy z każdym.

W pierwszym spotkaniu rywalem łętownian byli zawodnicy ze Stróży. W tym momencie trzeba napisać, jak się gra w mini-siatkówkę. Na parkiecie jest czwórka zawodników i oni grają w tym secie (plus ewentualni rezerwowi). W kolejnym do gry wchodzi nowa czwórka plus rezerwowi, którzy nie pojawili się na parkiecie w pierwszym secie. W tie-breaku mogą grać już wszyscy.

Przy okazji zawodów powiatowych w tym i w poprzednich latach w wykonaniu drużyn z Łętowni (dziewczęta też), można było zaobserwować ciekawą taktykę. W pierwszym secie gra teoretycznie słabsza czwórka, w drugim lepsza. - Przy ewentualnym trzecim secie Ci kluczowi zawodnicy są rozgrzani i od razu gotowi do gry - uzasadnia obraną taktykę Artur Jałocha.

W pierwszym secie lepsi są zawodnicy ze Stróży. - Przegraliśmy, chociaż w pewnym momencie prowadziliśmy sześcioma punktami. Drugi set był już formalnością, a w tie-breaku pokazaliśmy, że jesteśmy lepsi - mówi Artur Jałocha.

W drugim spotkaniu rywalem Łętowni była drużyna z Załucznem. Tam już wszystko odbyło się "zgodnie z planem". 25:22 w pierwszym i 25:6 w drugim secie i wygrana 2:0. - Trochę za bardzo pierwsza czwórka się stresowała i przez to dostarczała rywalowi punktów. Druga czwórka zagrała profesjonalnie, na wysokim poziomie - dodaje.

Ostatni mecz pomiędzy Załucznem i Stróżą był już tylko o wicemistrzostwo rejonu. Po tie-breaku wygrała drużyna ze Stróży.

- Największym szkolnym sukcesem w Łętowni było zdobycie trzeciego miejsca w województwie. W tym roku mamy mocną ekipę i wierzę, że tamten wynik jest możliwy do powtórzenia. W Łętowni mamy tradycje siatkarskie, zarówno wśród dziewcząt jak i chłopców. Funkcjonuje drużyna oldbojów, często się spotykamy i gramy. Zdarza się, że gdy dzieci oldbojów są już w wieku szkolnym, to zasilają właśnie szkolną drużynę. Tak się to kręci - wyjaśnia Artur Jałocha.

Finał wojewódzki odbędzie się 26 kwietnia w Brzesku.