Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 09 kwiecień 2018 07:36

Zakup mieszkania na wynajem - czy to się opłaca?

W ostatnim czasie zarobki Polaków rosną, a trzymanie oszczędności na lokatach coraz mniej się opłaca. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania na wynajem. Zastanawiasz się, czy to się opłaca? Analizujemy wady i zalety tego rozwiązania oraz podpowiadamy, w jaki sposób wybrać i kupić mieszkanie, by na nim zarobić.

Kupujemy mieszkanie na wynajem - dlaczego warto?

Każda inwestycja łączy się z pewnym ryzykiem. Zakup mieszkania na wynajem uchodzi jednak za stosunkowo bezpieczną formę inwestowania pieniędzy. Wiąże się to z faktem, że ceny nieruchomości rosną bardzo szybko. Wzrastają również ceny najmu. To oznacza, że nieruchomość kupiona dzisiaj może być źródłem dochodu przez wiele lat, a później sprzedamy ją z zyskiem. Możemy też traktować wynajmowane mieszkanie jako zabezpieczenie na starość lub w przyszłości przekazać je dzieciom.

Wiele osób w ogóle nie interesuje się tego rodzaju inwestycjami, ponieważ uważają, że jest to opcja dla najbogatszych. Nie jest to wcale prawdą. Wiele osób decyduje się sfinansować kupno mieszania na wynajem przy pomocy kredytu hipotecznego. Kredyty hipoteczne są obecnie stosunkowo nisko oprocentowane, wpływy z czynszu sprawią, że spłata rat nie będzie uciążliwa.

Sprawdź co powinna zawierać umowa z deweloperem

Jakie mieszkanie warto zakupić na wynajem?

Aby inwestycja mogła przynosić duże zyski w dłuższej perspektywie czasu, kluczowy jest odpowiedni wybór mieszkania. Nie warto decydować się na zakup najtańszego mieszkania w złym stanie, gdyż jego remont będzie nas dużo kosztować.

Równie ważne jest to, byśmy wybrali mieszkanie w dobrej lokalizacji. Nawet jeśli zakupimy najpiękniejszą nieruchomość, ale będzie położona ona w miejscu, gdzie dojazd jest bardzo trudny, będzie nam bardzo ciężko znaleźć lokatorów. Mieszkania w centrach miast mogą być jednak bardzo drogie. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie wybór osiedla w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy. Przykładem interesującej inwestycji, na którą warto zwrócić uwagę może być na przykład nowe osiedle Plaza w Krakowie Dąbie. To mieszkania budowane przez dewelopera Budrem.

Kupno mieszkania na wynajem - lokatorzy

Wysokość zysku z inwestycji będzie zależała ostatecznie od tego, jak szybko uda nam się znaleźć najemców oraz jak długie będą okresy, gdy mieszkanie będzie stało puste. Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt, pamiętajmy o tym, by mieć przygotowaną pewną rezerwę finansową na czas, gdy nie będziemy mogli znaleźć najemców. Trudno dokładnie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce za kilka lat. Planując budżet na inwestycję uwzględnijmy to, że nie wiemy dokładnie, jakiej wysokości czynsz będziemy mogli pobierać w przyszłości.

Dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej najkorzystniejszą formą wynajmu może być wynajem instytucjonalny. Wiąże się on ze złożeniem przez najemcę w formie aktu notarialnego oświadczenia, że poddaje się on egzekucji. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy lokatorzy będą nam zalegać z czynszem, a my miesiącami będziemy musieli czekać na egzekucję komorniczą.

Home