Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 06 kwiecień 2018 01:46

Numizmatyka w XXI wieku

Ze względu na rozwój technologiczny i społeczny, coraz mniej osób interesuje się klasycznymi hobby, popularnymi za czasów naszych dziadków.

Ludzie wolą kolekcjonować osiągnięcia w grach video, niż monety bądź znaczki. Te drugie należą do zainteresowań dość niszowych - niewiele osób na całym świecie wciąż zbiera znaczki, choć to nadal tak ciekawe i rozwijające hobby. Tymczasem numizmatyka, czyli inaczej zbieranie dawnych monet i banknotów, wciąż ma się dobrze, a rozwój internetu i technologii ogółem całkiem dobrze jej służy.

Stare monety polskie, gromadzone przez kolekcjonerów, mają wysoką wartość głównie ze względu na niewielką ich dostępność. Z tego względu rzadkie okazy są dla numizmatów szczególnie cenne, a ich ceny na specjalistycznych targach i aukcjach monet są znacznie wyższe, niż bardziej popularnych egzemplarzy. Zbieranie monet jest przez to hobby dość kosztownym i wymagającym stałego nakładu pieniędzy, jednak bardzo satysfakcjonującym. To nie to samo co zbieranie naklejek, komiksów czy wspomnianych już osiągnięć w grach video. Zbierając stare monety nie można spodziewać się tego, że kiedykolwiek uda nam się zapełnić całą kolekcję. Egzemplarzy jest tak wiele, że jest to całkowicie niemożliwe, bez względu na budżet i wkład czasu samego numizmaty. Jednak i wartość monet jest tu całkowicie inna - ich zbieranie daje nie tylko satysfakcję, ale i świadomość, że posiadają one dużą wartość edukacyjną. Każda moneta przedstawia właściwie dany okres czasu, w którym krążyła w obiegu, dzięki czemu na podstawie tych właśnie okazów można poznawać historię Polski i całego świata. Jest to wspaniałe i bardzo kształcące zajęcie, przez co warto je dzielić z dziećmi bądź wnukami, a nawet nieco starszymi członkami rodziny, których spektrum zainteresowań obejmuje historię.

Rozwój technologiczny przyczynił się popularyzacji numizmatyki głównie dlatego, że dzięki niemu znacząco zwiększyła się dostępność monet. Rzadkie okazy, niegdyś dostępne tylko podczas specjalistycznych targów, giełd staroci i innych wydarzeń, które przecież nie były organizowane w każdym mieście, obecnie są ogólnie dostępne na aukcjach internetowych. To właśnie aukcje monet sprawiły, że numizmatykiem może zostać każdy, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Zakup nowych okazów, który za czasów naszych dziadków potrafił być naprawdę uciążliwy, dzisiaj jest dostępny dla każdego na wyciągnięcie ręki. Choć niektórzy kolekcjonerzy wciąż korzystają z klasycznych metod, obecnie to aukcje internetowe są najlepszą metodą pozyskania wartościowych monet i banknotów.

Z drugiej strony rzeczone aukcje pozwalają pozbyć się starych monet także osobom, które wcale nie interesują się numizmatykom. Jest sporo osób, które są w posiadaniu starych, być może cennych monet i chcą się ich pozbyć, oczywiście za stosowną opłatą. Te osoby również mogą skorzystać z aukcji, aby znaleźć potencjalnych nabywców dla swoich okazów. Wycena monet może być trudna dla amatora, przez co wiele osób decyduje się wystawiać je na licytacjach lub zawyżać cenę, aby później stosunkowo ją obniżać w poszukiwaniu klientów. Dzięki temu aukcje monet są dobrym miejscem dla numizmatów, chętnych pozyskać nowe okazy, jak i dla osób, które chcą pozbyć się niechcianych monet.

Home