Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jacek Moćko
środa, 28 marzec 2018 08:31

Jak znaleźć pracę za granicą?

Pracy za granicą można szukać samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do specjalistów. Najlepiej znaleźć zatrudnienie przed wyjazdem do kraju docelowego. Sprawdzone oferty i bezpieczne wyjazdy oferują m.in. profesjonalne i legalnie działające agencje pośrednictwa pracy.

Praca za granicą w Holandii, Niemczech, Belgii czy na Wyspach Brytyjskich ze względu na zarobki nadal jest bardziej atrakcyjna niż praca w Polsce na podobnym stanowisku. Dotyczy to zwłaszcza pracy fizycznej i ofert dla doświadczonych specjalistów.

Ogólnodostępną bazą ofert pracy za granicą (w Europie) jest EURES (Sieć Europejskich Ofert Pracy). Przez internet można w niej wyszukać oferty z różnych miejsc oraz ogłoszenia o naborze na różnego typu stanowiska w różnych branżach. EURES pozwala przeglądać bazę krajową lub bazę unijną. Obie dostępne są także z poziomu stron internetowych poszczególnych wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

Drugą możliwością znalezienia pracy za granicą na własną rękę jest wizyta w urzędzie pracy. Urzędy mają dostęp do baz ofert pracy, a dodatkowo doradcy zawodowi pracujący w urzędach mogą pomóc wybrać najlepiej dopasowaną ofertę do możliwości i oczekiwań kandydata. Niekiedy pomagają też dopełnić formalności związanych z zatrudnieniem oraz uzyskać pomoc finansową dla bezrobotnych podejmujących pracę.

Trzecią opcją dla szukających pracy za granicą jest zasięgnięcie opinii u znajomych pracujących poza Polską. Z polecenia łatwiej dostać pracę, a dodatkowo oferta jest już sprawdzona.

Praca za granicą przez agencję pracy

Oferty pracy za granicą dostępne są także w agencjach pracy, np. w Randstad. Są to sprawdzone miejsca i pewne, z góry określone warunki oraz jasne wymagania. Agencje pracy podpisują umowy o współpracę z konkretnymi zagranicznymi firmami lub z zagranicznymi agencjami, które zatrudniają Polaków na wybrane stanowiska.

Wyjazdy do pracy za granicę organizowane przez agencje pracy są bezpieczniejsze niż szukanie pracy na własną rękę z Polski czy na miejscu. Niektóre agencje pomagają zorganizować wyjazd oraz dopełnić niezbędnych formalności. Niekiedy też zapewniają wsparcie dla pracowników na miejscu.

Profesjonalne i godne zaufania agencje nie pobierają od kandydata żadnych opłat za samo pośrednictwo. Jeśli agencja żąda wpłacenia jakiejkolwiek kwoty za załatwienie pracy, najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia. Niemniej należy liczyć się z tym, że nawet prawdziwe agencje pracy mogą oczekiwać zwrotu kosztów poniesionych np. na transport pracownika do kraju docelowego (zwrot, a nie zapłatę przed podróżą).

Anna Harasymiuk

Czytaj także: Praca w Lublinie - branże z największą liczbą ofert pracy w I kwartale 2018 roku

Home