Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Jak oszczędzać pieniądze w 3 krokach!

Oszczędzanie to złożony proces, który ciężko zacząć. Poznaj 3 kroki, które pozwolą Ci zacząć, wyrobić pozytywne nawyki i oszczędzać!

Krok pierwszy – początki (poradnik oszczędzania)
Tak naprawdę pierwszym krokiem do oszczędzania jest świadomość i Twoja decyzja o jego rozpoczęciu. Wtedy wszystko się zaczyna, gdy jesteś już po tym kroku przyszedł czas na pierwsze działanie. Weź kartkę i długopis – zapisz ile dokładnie zarabiasz miesięcznie, następnie zapisz wszystkie wydatki, które są stałe (np. czynsz, podatki), postaraj się także zapisać wydatki tzw. zmienne (czyli ubrania, jedzenie, paliwo). Wtedy odejmujesz od pensji stałe wydatki i wiesz ile zostaje Ci na zmienne oraz ile z tego możesz zaoszczędzić. To moment, w którym uświadomisz sobie gdzie i ile jesteś w stanie oszczędzić miesięcznie. Warto żebyś ustalił sobie jakąś realną kwotę, którą np. będziesz przelewa na konto oszczędnościowe. W momencie w którym jesteś świadom swojego budżetu domowego możesz przejść do kolejnej fazy działań. Na tym etapie pomocne może okazać się zdobywanie wiedzy na temat oszczędzania. Z pomocą przyjdą Ci strony tematyczne, fora oraz blogi – przykładem godnym uwagi jest Finagoo http://finagoo.pl/.Krok drugi – wyrób nawyki
Gdy masz już „zaplecze” w postaci dobrego przygotowania, przyszedł czas na wyrobienie pozytywnych nawyków, które pomogą Ci w „procesie oszczędzania”. Początki mogą być trudne, ale z czasem sam zobaczysz, że pewne rozwiązania będą dla Ciebie zupełnie naturalne. Zacznij od mniejszych rzeczy – zakupy. Zanim na nie pójdziesz stwórz sobie listę rzeczy, które naprawdę potrzebujesz (kupuj zgodnie z nią, duże zakupy raz w tygodniu), postaraj się także na zakupy iść głodnym oraz jeśli jest taka możliwość zostaw dzieci w domu. Kolejnym rozwiązaniem, które możesz Ci pomóc w procesie jest szukanie okazji – staraj się kupować rzeczy i ubrania podczas wyprzedaży. Ważne jest także „użytkowanie mediów”, a mianowicie oszczędzaj prąd (wyłączaj światło, kup żarówki energooszczędne), wodę (dokręcaj kran, bierz prysznic) oraz jeśli używasz danego wyrządzenia wyłączę je – nie pozostawiając na tzw. stand by. Oczywiście to tylko wybrane przykłady, które odpowiadają na pytanie, jak oszczędzić.Krok trzeci – prawdziwe oszczędzanie
Ostatnim krokiem jest działanie -  w pełni świadome, z pozytywnymi nawykami. To moment, w którym zaczynasz realnie oszczędzać pieniądze. Wtedy przekonasz się w rzeczywistości jak oszczędzać pieniądze. Powodzenia!


Home