Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Bank czy parabank? Czym różnią się obie instytucje?

Wielu Polaków, przystępując do pożyczki lub lokaty, niekoniecznie zadaje sobie pytanie, jaki status na rynku finansowym posiada pożyczkodawca, z którym zawierają umowę. Bank czy parabank – co odróżnia te dwie instytucje?

Warto zastanowić się nad kwestią przyporządkowania danej instytucji finansowej do banków bądź parabanków, po to, aby mieć świadomość zalet zarówno pożyczkodawcy pierwszego typu, jak i drugiego oraz uchronić się przed ewentualnymi konsekwencjami braku tej wiedzy

Już samo rozróżnienie powinno dać do myślenia. Stosowane w mediach i urzędach nazewnictwo wyraźnie sugeruje, że parabanki nie są bankami w pełnym tego słowa znaczeniu. Czy należy zatem ich unikać? A może oferują one korzyści, na które nie mogą pozwolić sobie poważne instytucje bankowe?

Podstawowa różnica polega na nadzorowaniu działalności jednostek przez prawo bankowe oraz Komisję Nadzoru Finansowego. Z zasady jest też tak, że właścicieli rachunków, którzy powierzyli swoje wpływy danej instytucji bankowej, chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny, zapewniający zwrot utraconych w razie plajty pieniędzy. Parabanki nie są objęte takim sposobem działania, ich czynności podlegają jedynie przepisom Kodeksu cywilnego.

W odróżnieniu od banków, których działalność jest kompleksowa, parabanki oferują przede wszystkim szybkie i łatwe pożyczki gotówkowe. Tu proces uzyskania potrzebnych pieniędzy jest z reguły prostszy, niż w banku, dlatego klienci tak chętnie z nich korzystają. Jest mniej formalności, oprocentowanie niekoniecznie miażdżące, a niezbędny zastrzyk gotówki otrzymuje się w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu jednego dnia – inaczej, niż w bankach, w których proces weryfikacji zdolności kredytowej trwać może nawet kilka tygodni.

Przykładowa oferta parabanku – pożyczka ratalna w Monedo Now sposobem na spłatę zadłużenia – może się dla kogoś okazać deską ratunku w uporaniu się z zobowiązaniami zaciągniętymi w banku. Pod tym względem firmy parabankowe okazuje się nierzadko bardzo przydatne. Więcej na ich temat przeczytać można pod linkiem: https://pozyczkowy-portal.pl/opinie-o-pozyczkach/monedo-now/.

 

Korzystając z usług, czy to instytucji bankowych, czy firm parabankowych, każdorazowo należy zapoznać się z zasadami zaciągania pożyczek – to podstawowa zasada przy przystępowaniu do umowy pożyczkowej.

Home