Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 11 styczeń 2018 22:19

Jak założyć akwarium w domu. Poradnik hodowcy.

Akwarium każdy może  z łatwością założyć, jednak wymaga to trochę trudu i cierpliwości. Trzeba się postarać, aby akwarium było piękną ozdobą naszego mieszkania i dawało nam wiele radości i satysfakcji.

Na sztukę zakładania pierwszego akwarium w domu składają się 4 etapy:

  • dokładne zaplanowanie
  • zakupy
  • kolejne kroki urządzania akwarium

 

  • PLANOWANIE

Jest bardzo ważnym etapem. Musimy pomyśleć, jakiej wielkości i jakiego kształtu ma być nasze akwarium, gdzie je umieścimy, jak je wewnątrz urządzić.

Pomyślmy najpierw o wyborze akwarium. Są rożne rodzaje akwariów. Obecnie modne są tzw. holenderskie akwaria, bardzo ozdobne, w których dominują piękne rośliny, natomiast między nimi pływa tylko kilka rybek.

Natomiast akwaria, gdzie dominują przede wszystkim ryby, mogą być słodkowodne lub morskie. Założenie akwarium morskiego jest bardzo kosztowne a jego prowadzenie wymaga dużej wiedzy, dlatego nie polecam tego typu akwarium początkującym amatorom.

Początkujący akwaryści mogą zacząć uprawiać swoje hobby od akwarium słodkowodnego, w którym rybki są stworzeniami mniej wymagającymi.

Najlepiej, aby akwarium miało kształt prosty- nie wypukły, ponieważ łatwiej będzie nam zadbać o czystość szyb, obrastających glonami.

 

WIELKOŚĆ AKWARIUM

Rozpoczynający swoją przygodę z akwarium hobbyści powinni zacząć od niedużego akwarium [choć duże kuszą pięknymi roślinami, przestrzenią, bajkowym światłem i kolorami], ale wymagają wiele trudu, pracy i może okazać się, że zniechęcimy się zaraz na początku.

Dla początkujących akwarystów polecamy mniejsze akwarium o pojemności 25 litrów.

Takie akwarium jest tańsze a w miarę upływu czasu i powiększenia się naszych doświadczeń, możemy kupić akwarium większe i o innym, bardziej wyszukanym kształcie.

Dla rybek będzie to pomieszczenie troszkę ciasne, bo nie będą miały wystarczająco dużo miejsca do swobodnego pływania. Ogólnie przyjmuje się, że na jedną rybkę powinno przypadać 5 litrów wody. Jeśli więc kupimy akwarium 25 litrowe, to możemy wpuścić do niego tylko 5-6 rybek.

 

WYBIERAMY MIEJSCE  USTAWIENIA AKWARIUM

Akwarium układamy z dala od okna a także od grzejnika, raczej w miejscu, gdzie promienie słońca nie docierają  bezpośrednio i gdzie nie jest zbyt ciepło. Nie stawiamy go blisko okna, bo wtedy w pełnym, naturalnym świetle zbyt szybko zarośnie glonami. Rybki i rośliny będą się czuć i rozwijać świetnie w świetle sztucznym z pokrywy akwarium.  Natomiast starajmy się ułożyć nasz zbiornik w miejscu, gdzie mamy łatwy dostęp do prądu, żeby podłączyć różne   urządzenia.

ZAKUPY

Po tych przygotowaniach, dokonujemy zakupów. Zakup pierwszego małego akwarium i  oprzyrządowania do niego będzie nas kosztował około 200-300 zł.

 

Co nam będzie potrzebne?

– akwarium np. 25L

– filtr    (Filtry do akwarium )

– grzałka (Grzałki)

– pokrywa z oświetleniem

– termometr akwarystyczny (termometr do akwarium )

– siatka do odławiania ryb (Siatka do odławiania )

– czyścik do szyb (Czyścik do szyb )

– odmulacz dna (Odmulacz )

– tło do akwarium (Tło do akwarium )

– podłoże (żwirek) (Podłoża do akwarium )

Zakupy możemy zrobić w sklepie internetowym (najtaniej np. Akwarystyka24.eu. Osoba sprzedająca, jeśli się zna na tym, co sprzedaje, doradzi Wam, co kupić i jakiej jakości.

Możemy kupić każdą część z osobna lub całe zestawy. Cena tu będzie podobna.  Elementy osprzętu są produkowane przez różne firmy. Jeśli nie wiemy, jaką wybrać, najlepiej kupić cały zestaw tej samej firmy. Z biegiem czasu, gdy nabierzemy doświadczenia, możemy wymienić niektóre elementy np. oświetlenie czy filtr na lepsze lub przerobić według zapotrzebowania.

Rybki kupujemy później po koło 7-10 dniach. Nie możemy ich wpuścić do świeżo napełnionego akwarium, bo wtedy warunki życia dla nich są jeszcze niekorzystne.              Woda w akwarium musi dopiero dojrzeć na przyjęcie rybek.

  • URZĄDZANIE AKWARIUM

Krok pierwszy.

Zakupione akwarium i akcesoria należy koniecznie dokładnie umyć czystą wodą i gąbką. Nie wolno używać środków chemicznych, takich jak np.. Cif , Domestos czy Ludwik.

Nie wsadzajmy do akwarium kamyków znad rzeki [bo nam się spodobały w czasie spaceru].

Kamień czy żwirek mogą zawierać metal, który powoduje zbyt szybki rozrost glonów. Z kolei kamień zawierający wapń jest szkodliwy dla ryb. Umieszczajmy w akwarium kamienie czy żwirek kupione w sklepie zoologicznym, sprawdzone, które nie będą niekorzystnie oddziaływać na naszych podopiecznych.

Zakupione podłoże czyli żwirek i kamienie dokładnie płuczemy pod bieżącą wodą, następnie wyparzamy wodą gorącą po to, żeby usunąć  ewentualne ślimaki czy drobne stworzenia, które potem mogłyby się rozwinąć i zanieczyścić akwarium. Wyparzony żwirek i kamienie dajemy na dno akwarium i delikatnie ugniatamy ręką.

Teraz możemy wlać trochę wody z kranu, ale nie do końca, abyśmy mogli włożyć rękę, posadzić rośliny i zamontować osprzęt. Na początku woda okaże się brudna. Mimo że myliśmy żwirek i kamienie, nigdy nie da się ich idealnie doczyścić.

Teraz zakładamy grzałkę, filtr i termometr, pamiętając o tym, że nie można wsadzać ręki do wody, gdy są one już podłączone do prądu.

Dolewamy wodę, aby grzałka i filtr były całe zanurzone. Akwarium pozostaje tak uruchomione przez 2-3 dni. Pracujący filtr doskonale oczyści przez ten czas wodę. Stanie się krystalicznie czysta i będzie miała odpowiedni poziom PH.

 

Krok drugi

Teraz przyszedł czas na sadzenie roślin, które kupujemy sklepie zoologicznym.

Przed ich zasadzeniem odrywamy obumarłe liście i prostujemy korzenie. Uważamy przy sadzeniu, żeby korzeń nie był podwinięty lub bardzo rozłożony na boki.

Krok trzeci

Uzupełniamy wodę do poziomu 1 cm od brzegu akwarium. Zakładamy pokrywę z oświetleniem, tzn. montujemy świetlówki. Odczekujemy kilka dni. Teraz nasze akwarium jest już gotowe do przyjęcia lokatorów czyli rybek.

Krok czwarty

Nie wrzucamy rybek nagle wprost z torebki czy słoika do wody akwarium, bo mogą dostać szoku termicznego. Wkładamy je w ten sposób, że zaczepiamy woreczek o brzeg akwarium, aby woda z akwarium zmieszała się z wodą z woreczka, wtedy  powoli wyrówna się temperatura i rybki wpłyną do wody akwarium.

Home