Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Łóżka, meble, dodatki - urządzamy pokój dla rodzeństwa

Każde dziecko chciałoby mieć własny pokój, jednak często ze względu na mały metraż mieszkania nasze dzieci muszą mieszkać w jednym pokoju. Podpowiemy Wam, jak urządzić odpowiednio pokój dla dzieci, by każde miało w nim przestrzeń dla siebie. Oczywiście są standardowe rozwiązania jak łóżka piętrowe, ale łóżka dziecięce to tylko jeden z wielu niezbędnych elementów w dziecięcym pokoju.

 

Podział pokoju

Urządzając pokój dla dzieci pamiętajmy, że każde z nich ma swój indywidualny charakter i własne upodobania, a my jako rodzice musimy to uszanować. Dzieci różnią się od siebie wiekiem, zainteresowaniami, temperamentem. Warto brać to pod uwagę. Dlatego najlepszym krokiem jest podzielenie pokoju na dwie części. Nie musimy dzielić pokoju fizycznie ścianką działową lub meblami, możemy ten podział zaakcentować na przykład kolorami ścian i dodatkami. Jeśli jedną stronę pokoju urządzimy w odcieniach bieli i błękitu, a drugą w odcieniach bieli i zieleni to całość będzie tworzyć ładną całość, ale zachowana zostanie odrębność poszczególnych stron.

Nie zapominajmy, że każde dziecko potrzebuje prywatności. Jest to szczególnie ważne, jeśli między dziećmi jest duża różnica wielu lub gdy pokój dzieli brat z siostrą. Dlatego możemy postawić na takie proste rozwiązania jak parawan, zasłonka wokół łóżka czy zamykana szufladka, w której można schować na przykład pamiętnik. Jeśli jest to możliwe, to powinniśmy kupić dla każdego dziecka odrębne szafki, komody, łóżka, dywaniki, biurka. W ten sposób każde z nich będzie miało swoją odrębną przestrzeń, rzeczy osobiste dzieci nie będą się mieszać i dzieci nie będą sobie przeszkadzać w trakcie zabawy lub nauki. Unikniemy też wielu sporów i kłótni między rodzeństwem. Nie zapominajmy również o właściwym oświetleniu pokoju i o równym dostępie do światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne przy ustawianiu biurek.

Dobór mebli – zakup łóżka

Zakup mebli do pokoju dziecięcego jest wyzwaniem. Zazwyczaj rodzice nie mają do dyspozycji dużego metrażu. Pierwsza rzecz to zakup łóżka. Jeśli mamy możliwość kupmy dwa odrębne łóżka z wygodnymi materacami, które przyczynią się do zdrowia kręgosłupa. Łóżka dziecięce, w różnych wymiarach, znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Materace-dla-Ciebie.pl, a jego pracownicy doradzą też przy wyborze właściwego materaca.

Dobrym rozwiązaniem jest też zakup dwóch łóżek piętrowych, które na dole zamiast posłania mają szafki lub miejsce do zabawy. Trzecim rozwiązaniem jest tradycyjne łóżko piętrowe. Pamiętajmy, że niedopuszczalne jest spanie rodzeństwa w jednym łóżku, bo to może być miedzy innymi przyczyną problemów ze snem, zakłóca też poczucie prywatności, o którym pisaliśmy wyżej.

Biurka, szafy, komody

Nikogo nie trzeba przekonywać, że utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym to wyzwanie, szczególnie gdy mieszka w nim więcej niż jedno dziecko. Dlatego postaw na proste rozwiązania. Dobrze sprawdzają się komody, w szufladach których nie trzeba pedantycznie układać rzeczy, a i tak wszystko się mieści. Kup też pudełka i skrzynki na zabawki, do których szybko można powrzucać maskotki, klocki, gry. Miejsce pod łóżkiem wykorzystaj na skrzynię na pościel lub na przechowywanie rzeczy w wysuwanych szufladach.

Rodzice często decydują się na zakup otwartych regałów na książki i zabawki, ale naszym zdaniem nie jest to dobra decyzja. Często w praktyce okazuje się, że jest to miejsce na którym panuje zupełny nieład i w dodatku trudno jest je posprzątać, przez co regał staje się siedliskiem kurzu. Dziecku wystarczy niewielka wisząca półka, aby zaprezentować własne prace plastyczne czy postawić tam ulubione zabawki, figurki i książeczki. Reszta rzeczy powinna się znaleźć w zamykanych szafkach. Jeśli możemy kupmy też dwie szafy na ubrania, jeśli jednak mamy mało miejsca, to wybierzmy taką szafę, która jest symetryczna i którą można łatwo podzielić między rodzeństwo. Kompletując wyposażenie pokoju pamiętajmy jednak, żeby go nie zagracić – dzieci muszą mieć przestrzeń na zabawę i wygodny wypoczynek.

Home